"İkinci yarıda normalleşiriz"

İş Faktoring Genel Müdürü Onur İzci ile sektörün 2016 yılı fotoğrafını çektik...

14.06.2016 15:04:150
Paylaş Tweet Paylaş
"İkinci yarıda normalleşiriz"
2016, finansın diğer alanları gibi faktoring için de zorlu başlamış görünüyor. Sektörün büyük oyuncularından İş Faktoring’in genel müdürü Onur İzci, “Bu yılın ilk ayları çok sakin geçiyor. Reel sektördeki olumlu ya da olumsuz tüm değişimler, doğrudan faktoringe yansıyor. 2016, geçen yıldan daha sakin başladı, bunu diğer faktoring şirketlerinden de duyuyoruz” diyor. İzci yine de umutlu ve bu yılın ikinci yarısı için daha olumlu bir tablo çiziyor. Sektör için bu yıl yüzde 10-15 arası büyüme öngören İzci, sorunlu krediler ve yarattığı kârlılık sorununun özellikle altını çiziyor ve ekliyor: “Sorunlu kredi oranı 2015 sonu itibarıyla yüzde 5,5’e çıktı. Bu yılın ilk yarısında bu oranda artış olur, ardından ikinci yarıda yatay bir seyre döner diye düşünüyorum. İlk altı ay sonunda bu oran yüzde 6’ya gelebilir ve böyle devam eder.” Ancak İzci, ikinci yarıdan itibaren işlem hacminin büyüyeceğini de düşünüyor ve sektörden çekilen ve çekilecek oyuncuların kalanların aldığı hacmi artıracağına inanıyor. “Bu doğrultuda ikinci yarıdan sonra sektörde bir normalleşme bekliyorum” diye konuşuyor. İş Faktoring Genel Müdürü Onur İzci ile sektörün 2016 yılı fotoğrafını çektik:
* Faktoring sektörü için yıl nasıl başladı? Talepte bir artış gözlemliyor musunuz? Geçen yıla göre daha iyi bir gidişat var mı piyasada?
 Finansal Kurumlar Birliği (FKB) verilerine göre sektör, 2015 yılsonunu TL bazında yıllık yüzde 3,1 büyümeyle 120 milyar TL işlem hacmiyle kapattı. Bu yılın ilk ayları ise çok sakin geçiyor. Aslında piyasada yanlış algı var. Zor dönemlerde faktoring şirketlerinin işi artar diye düşünülüyor. Ancak bu doğru değil… Biz de bankacılık sektörüne paralel gidiyoruz. Ayrıca reel sektördeki tüm olumlu ya da olumsuz değişimler, doğrudan faktoringe yansıyor. 2016, geçen yıldan daha sakin başladı. Bunu diğer faktoring şirketlerinden de duyuyoruz. Ama bu gidişat, şirketimiz için çok sürpriz değildi, buna hazırlıklıydık.
* Bu tabloda sektörün bu yıl ne kadar büyümesini bekliyorsunuz?
 Sektör için bu yıl yüzde 10-15 arası büyüme öngörümüz var. Bugün ülkede ciddi sıkıntılar yaşanıyor, özellikle çevre ülkelerle sorunlar mevcut. Tüm bu etkenlerle Türkiye’nin 2015’i yüzde 4-4,5 büyüme ile kapatması hiç de kötü değil… Hakikaten zor bir dönemden geçiyoruz. Faktoringde sorunlu kredilerde de artış var. Bunun sonucunda kârda düşüş oluyor.
* 2015 yılı ilk altı ayda sorunlu kredi oranı yüzde 5’ti…
 Bu oran, yılsonu itibarıyla yüzde 5,5’e çıktı. Epey yükseldi.
*Bu yıl sorunlu kredilerde artış sürecek mi peki?
 Bir toparlanma beklemiyorum. Yılın ilk yarısında bu oranda artış olur, ardından ikinci yarıda yatay seyre döner diye düşünüyorum. Bugün gibi sıkıntılı dönemlerde hızlı artış olur ancak faktoring şirketleri daha dikkatli davranmaya başladığı ve tabiri caizse çürükler temizlendiği için daha sağlıklı müşteri kitlesiyle devam edilir. İlk altı ay sonunda sorunlu kredi oranı yüzde 6’ya gelebilir, böyle de devam eder.
* Bu durumda kârlılık açısından da iyi bir tablo görmeyeceğiz, değil mi?
 FKB’nin 2015 sonu verilerine göre net kârda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 düşüş var. Sektörde kârlılık erimiş durumda. Bu düşüşün nedeni tahsil edilemeyen alacaklar, sorunlu hale gelen krediler. Zaten sorunlu kredi bakiyesinde 2015 sonunda yüzde 31’lik bir artış var. Bu yıl kârlılık 2015’ten biraz daha iyi olabilir. Sorunlu alacaklar artarken kâr neden düşmeyecek derseniz ikinci yarıdan itibaren işlem hacminin artacağını düşünüyorum. Ayrıca sektörden çekilen oyuncular oldu ve olmaya devam ediyor. Bu durum da mevcut oyuncuların aldığı hacmi ve payı tabii ki artıracak. İkinci yarıdan sonra sektörde bir normalleşme olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz