Oyunun yeni adı fark-toring!

Faktoring sektörü, uzun zamandır beklediği kanuna kavuştu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyunun yeni adı fark-toring!


GELECEK HESAPLARI
Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Coşkun Bulak, halihazırda ekonominin yüzde 5-6’sını penetre eden faktoring sektörünün, bu oranı gelişmiş ülkelerdeki gibi yüzde 10’a çıkarması gerektiğini söylüyor. Bunun için de yeni dönemde her şirketin motivasyonunun daha fazla müşteriye ulaşmak olacağının altını çiziyor. Sektörde bu yıl yüzde 15-20 düzeyinde büyüme öngörülüyor. Gelecek birkaç yılda ise 100 milyar dolar civarında bir ciro rakamına ulaşabileceği düşünülüyor. Fiba Faktoring Genel Müdürü Oya Yüksel, yeni dönemde faktöringin gündeminde özellikle 2 önemli konu olacağını söylüyor. Bunları risk yönetimi ve kurumsal yönetim olarak sıralayan Yüksel, “Özellikle hizmet çeşitliliği ve müşteri ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştiren şirketler hep ön planda olacak” diyor.

Oya Yüksel ayrıca sektörün bir süredir yabancı yatırımcıların da dikkatini çekmeye başladığına işaret ediyor. “Önümüzdeki dönemde sektöre yeni sermaye girişlerine tanıklık edebiliriz” diye konuşuyor.
Şeker Faktoring Genel Müdürü Ali Güray Demir de önümüzdeki dönemde sektöre yabancı ilgisinin artacağı görüşünde. “Bunda yeni düzenlemelerin etkisi olacak. Sektör, bu düzenlemelerle büyük gelişme kaydedecek” diye konuşuyor.

Faktoring sektörü özellikle KOBİ’lerin işletme sermayesinin karşılanmasında kilit rol oynuyor. Sektör profesyonelleri, sektörün yeni dönemde de bu rolü sürdürerek çift haneli büyümelerle bankacılık dışı finansın en büyüğü olmasını öngörüyor. Faktoring Derneği Başkanı Zafer Ataman, gelecek beklentilerini rakamlarla şöyle özetliyor:

“Reel sektörde desteklenen 67 bin firma sayısının 100 binlere, 500 bin olan alıcı sayısının ise 75O binlere ulaşmasını öngörüyoruz. Böylece faktoring hacmi bu yıl sonunda 90-100 milyar TL’ye, 2015’te ise 100 milyar dolar seviyesine ulaşabilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz