Oyunun yeni adı fark-toring!

Faktoring sektörü, uzun zamandır beklediği kanuna kavuştu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyunun yeni adı fark-toring!
Yeni düzenlemeler sadece sektörün faaliyetlerini uluslararası standartlara taşımakla kalmadı, aynı zamanda itibarını da artırdı. Geçtiğimiz 10 yılda kesintisiz büyüyen sektörün gündeminde artık fark yaratmak var. Yaklaşık 75 bin müşteriye hizmet veren sektördeki 78 şirket, hızlı büyümeyle gelişen rekabette fark yaratmaya çalışıyor. Müşterileri daha yakından tanımak, ihtiyaca özel çözümler geliştirmek, yeni ürünler ve finansman kaynaklarını çeşitlendirmek bu doğrultuda atılan adımlardan sadece birkaçı...  

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Türkiye, faktoringle 80’li yılların sonunda tanıştı. Sektör, son 10 yıldır hızlı bir büyüme trendinde. Kriz sonrası toparlanma yılları olan bu yıllarda büyüme, şirket sayısından işlem hacmine, hemen her alanda kendini gösterdi. Faktoring sadece son 5 yılda, finans sektöründen aldığı payı iki katına çıkardı. Sektörün işlem hacmi 2008 sonunda 37 milyar TL iken, 2012 sonunda 79 milyar TL’ye çıktı. Aynı dönemde toplam aktif büyüklüğü de 7,8 milyar TL’den 18,2 milyar TL’ye ulaştı. 2012 yılında sektörün toplam cirosu ise 73 milyar TL olarak gerçekleşti.
Yeni dönemde hedef, 100 milyar doların üzerinde işlem hacmiyle, bankacılık dışı finansın en büyüğü olmak... Sektör profesyonelleri bu hedefin çok değil birkaç yıl içinde gerçekleşeceğini öngörüyor. Özellikle sektörün faaliyetlerini uluslararası standartlara taşıyan ve imajını güçlendiren yeni kanunun, buna çok yardım edeceği düşünülüyor.

Diğer yandan büyüme devam ederken sektörde rekabet de artıyor. Sektörde halihazırda faaliyet gösteren 78 şirket var. Toplam 250’ye yakın temsilcilik, 4 binin üzerinde çalışanla faaliyet gösteren bu şirketlerin her biri fark yaratmak peşinde...

REKABETİN YÖNÜ
Faktoring Derneği Başkanı Zafer Ataman, “Yeni dönemde sermaye tabanını yükselten, organizasyon yapısını güçlendiren, iş süreçlerini daha etkin hale getirerek risklerini iyi yöneten şirketler öne çıkacak” diye konuşuyor. Sektördeki rekabette şimdiden Ataman’ın saydığı bu 3 konunun öne çıktığını söylemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.