Yeni kanun heyecanı

Sektörün 2023 hedefi 150 milyar dolar!

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kanun heyecanı

BDDK’nın, sektör temsilcileriyle birlikte hazırladığı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanun Tasarısı, 2009’da Meclis’e gönderilmişti. Taslak, uzun süre Meclis’te bekledikten sonra geçtiğimiz ay tekrar gündeme alındı. Halihazırda güncellemeler yapılıyor. Kanun devreye girdiğinde sektörün hem sermaye yapısının güçlenmesi hem işlem hacminin artması bekleniyor. Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara, “Yeni kanunla kurumsallaşmış, şeffaf ve kendisini daha iyi tanıtabilen bir sektör haline geleceğiz. Bu durum, sektörün imajına dolayısıyla iş kapasitesine önemli katkı sağlayacak” diye konuşuyor.

REKABETTE SON TABLO
Faktoring sektöründe halihazırda Faktoring Demeği’ne kayıtlı 74 şirket faaliyet gösteriyor, Ancak son 10 yılda izlenen tablo, pazarın önemli bölümünü banka iştiraki faktoring şirketlerinin elinde tuttuğuna işaret ediyor, Sektör büyüdükçe şirketler arasındaki rekabet de artıyor, Ulusal Faktoring Genel Müdür Yardımcısı Feyza Güleryüz, “Özellikle ilk 20 şirket arasında ciddi bir ciro yarışı var, Tüm oyuncular ilk 10’a girebilmek için ciddi bir çaba gösteriyor” diyor. Oya Yüksel, faktoring şirketleri için artık yenilikçiliğin, rekabetçiliğin ve hızın çok önemli hale geldiğini söylüyor, “Biz buna çok inanıyoruz ve kimsenin olmadığı pazarlara yöneliyoruz. En büyük hedefimiz faktoringi bilmeyen şirketlere tanıtarak pazarı büyütmek” diye konuşuyor. Sektörde liderlik halihazırda Yapı Kredi Faktoring’de. Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Nida Bektaş, geçtiğimiz yıl 730 yeni müşteriye ulaştıklarını söylüyor ve ekliyor: “2011 yılı ciromuz 7 milyar dolar olarak gerçekleşirken yurtiçi faktoring işlemlerinde yüzde 16, ihracat faktoring işlemlerinde ise yüzde 26 pazar payına sahip durumdayız, Toplam faktoring işlem hacmindeki pazar payımızın ise yüzde 17,7 olarak gerçekleşti, Aktif büyüklüğümüz 1,8 milyar TL oldu.” Yapı Kredi Faktoring’in hedefinde büyüme var. Nida Bektaş, bu yıl da özellikle müşteri portföyünü genişletmek üzere çalışacaklarını söylüyor. Ancak sektör genelinde olduğu gibi bu yıl hacimden çok kârlılığaodaklanacaklarına işaret ediyor. Sıralamada Yapı Kredi’yi Garanti Factoring takip ediyor. Garanti’nin de hedefinde büyüme var, Genel müdür Hulki Kara, “2011 yılını 1,3 milyar TL aktif büyüklük, 1,2 milyar TL faktoring alacağı ve 34,5 milyon TL net kâr ile kapattık, Cirosal bazda pazar payımız yüzde 8, aktif büyüklük bazında pazar payımız ise yüzde 8,5 olarak gerçekleşti, 2012 yılı için cirosal bazda yüzde 25’lik bir büyüme hedefledik, Yıl sonunda 4 bin müşteriye ulaşmak hedefindeyiz” diye konuşuyor.

YENİ DÖNEM NE GETİRECEK?
Türkiye’de faktoring bugüne kadar, ağırlıklı olarak finansman yönüyle ve genellikle banka limitleri yetersiz veya ulaşılamaz olduğunda kullanıldı, Oysa Avrupa ülkelerine faktoring, belirsizlikleri yönetmede de etkin bir enstrüman, Fiba Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz, buradan hareketle yeni dönemde, tıpkı Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de faktoringin en az finansman hizmeti kadar tahsilat ve garanti fonksiyonlarının da yoğun olarakkullanılacağını öngörüyor, “Örneğin kredi sigortası sisteminin Türkiye’de de gelişmesiyle ithalat faktoringi ve gayrıkabilirücu yurtiçi işlemlerde hızlı bir artış olacak, Finansal kuruluşlara ait yasa tasarısının kanunlaşması, sektörün hızlı gelişimini büyük ölçüde destekleyecek, önünü açacak” diye konuşuyor. Türkiye’nin 10 yıl içinde bölgesel güç konumunu sağlamlaştırması bekleniyor. OECD verilerine göre Türkiye 2011-2017 yılları arasında, ekonomisi en hızlı büyüyen OECD ülkesi olacak, Bu dönemde öngörülen büyüme yüzde 6,7 düzeyinde, Kişi başına GSMH’nin de 2023 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 5 artması bekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz