Yeni kanun heyecanı

Sektörün 2023 hedefi 150 milyar dolar!

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kanun heyecanı

YENİ KANUN NE GETİRECEK?
ZAFER ATAMAN / FAKTORİNG DERNEĞİ BAŞKANI
1- KAPSAM GENİŞLİYOR

Faktoring denince Türkiye’de akla sadece “finansman” özelliği geliyordu. Tasarıda “finansal kuruluş” olarak kabul ediliyoruz ve ayrıca finansman hizmetinin dışında faktoring garantisi ve tahsilat hizmetleri de verdiğimizin altı çiziliyor. Yasada, sektörümüze zaten içinde de barındırdığı; ancak literatürde tanımının bulunmadığı bu kavramların betimlenmesi açısından oldukça önemli. Böylece fonksiyonlarımız ile ilgili bilinirliğin artacağına inanıyorum.
2- GERÇEK BÜYÜKLÜK
Kanunla Türkiye’de bankaların bünyesinde yaptıkları da dahil olmak üzere tüm faktoring işlemleri aynı kapsam içine alınıyor. Bu, faktoringin gerçek büyüklüğünün anlaşılmasını sağlayacak.
3- ŞİRKETLERİN SERMAYESİ ARTACAK
Yasa ile yeni kurulacak şirketler için 7,5 milyon TL olan ödenmiş sermaye tabanı da 20 milyon TL’ye artırıldı. Mevcut şirketlerin de ödenmiş sermayelerini 3 yıl içinde bu tutara yükseltmesi gerekiyor. Bunun, sektörün çok kuvvetli bir sermaye yapısı ile büyüme hızını artırma imkanını beraberinde getireceğine inanıyorum.
4- TEK ÇATI TEK BİRLİK
Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin tek bir çatı, tek birlik altında toplanmasını da öngörüyor. Oluşturulacak Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği, birliğin uygun göreceği şekilde “merkezi fatura kaydı” sistemini kurmakla da görevlendirildi. Bu sistemle faktoring şirketleri ve bankalar tarafından devralınan tüm alacaklar ve sektörler için anlam ifade eden diğer bilgiler, belirlenecek süreçler dahilinde toplanacak.
5- VERGİ DÜZENLEMELERİ
Kanun taslağında bazı maddelerde faktoring sektörü açısından tüm finans sektörleri ile karşılaştırıldığında eşitlik ve eşdeğerlik konusunda eksikliler olduğunu düşünüyorum. Örneğin vergi karşılıkları, muafiyetleri ve bazı ceza maddelerinde faktoring sektörü açısından önemli aleyhte konular mevcut. Bu taleplerimiz umarız genel kurulda dikkate alınma şansı bulur.

BİRLEŞMELER GÖREBİLİRİZ"
FEYZA GÜLERYÜZ/ ULUSAL FAKTORİNG GMY
ULUSAL’IN PLANI
Sektöre 1999 yılında girdik. O tarihten bu yana büyüme stratejimize paralel bir performans gösteriyoruz. Geçtiğimiz yıl ciromuz yüzde 42, gerçekleştirdiğimiz plasman yüzde 49 arttı. 2011 sonunda 700’ün üzerinde aktif müşteriye ulaştık. Aynı yıl portföyümüze 719 yeni müşteri ekledik. Bu yıl yeni şube açılışlarıyla 1.700 aktif müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl İstanbul Ümraniye’de yeni bir şube açtık. İlk 4 ayda bin aktif müşteriye, 286 milyon TL ciroya ve 240 milyon TL plasman rakamına ulaştık. Yıl sonunda 850 milyon TL ciro, 300 milyon TL plasman hedefliyoruz.
SEKTÖRDE DEĞİŞİM
Faktoring sektöründe yapılacak kanun değişikliğiyle sektörde çok önemli gelişmeler olmasını bekliyoruz. Şirketlerin sermaye yapısında yapılacak değişiklikler nedeniyle sektörün kuvvetlenmesi, kaynak yapısı zayıf olan firmaların sektörden çıkması ya da birleşmeler olması beklenebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz