Hedefimizde ilk 5 var

Hasan Tuncay ile leasing sektörünün analizini yaptık ve şirketinin planlarını konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimizde ilk 5 var
2013’ün ilk 3 ayını yüzde 22 büyümeyle tamamlayan Halk Leasing, gelecek için zorlu hedefler belirliyor. Mart başında genel müdürlük koltuğuna oturan HASAN TUNCAY, “2012 sonunda yüzde 5,18 pazar payıyla sektörde 8. sıradaydık. 5 yıl içinde yüzde 10 pazar payıyla sektörde ilk 5’te yer almayı hedefliyoruz” diyor. Bunun için de şirket agresif pazarlama yapmaya başlıyor. Yakın zamanda Anadolu’da iki yeni şube açıyor, bu yıl yeni 450 şirkete ulaşmayı planlıyor. Temmuzunda OYAK hisselerinin satın alınmasıyla yüzde 100 Halkbank iştiraki haline gelen Halk Leasing, şimdi de hedef büyütüyor. 2012 yılında 335 milyon dolar işlem hacmi yaratan Halk Leasing, bu yıl yüzde 20 büyümeyle 400 milyon dolar büyüklüğe erişmeyi planlıyor. Sözleşme sayısında da en az yüzde 30 büyümeyle 800 sözleşmeye ulaşılması bekleniyor. 2012 sonunda yüzde 5,18 pazar payıyla 8’inci sırada bulunan şirket, önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 10 pazar payıyla sektörde ilk 5’te yer almayı hedefliyor.

Tüm bu hedeflerin tutturması için şirketin başına mart ayında, daha önce Halkbank kurumsal pazarlama daire başkanlığı görevinde bulunan Hasan Tuncay getirildi. İlk iş olarak şirketin iş süreçlerini gözden geçiren ve organizasyona yeni elemanlar katan Tuncay, bundan sonra agresif pazarlama yapacaklarını açıklıyor.

2013’ün ilk 3 ayının yüzde 17 büyümeyle sektör için de gayet hareketli geçtiğini düşünen Tuncay, özellikle “sat-geri kirala” işlemlerinin ciddi talep aldığını belirtiyor. Öyle ki ilk 3 ayda gelen taleplerin yüzde 30’u bu işlerden oluşuyor. Tuncay, “2013’te sektörde bu alanda 1,5 milyon dolarlık bir işlem hacmi bekliyoruz” diyor. Halk Leasing’in yeni genel müdürü Hasan Tuncay ile leasing sektörünün analizini yaptık ve şirketinin planlarını konuştuk:

Capital: 2013 yılı sektör için nasıl başladı?
- Sektör, 2012 sonunda yürürlüğe giren 6361 sayılı kanunla birlikte oldukça hareketli bir 3 ay geçirdi. 2013 yılının ilk 3 ayını 2012 yılı aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda sektörde yüzde 17 büyüme görüyoruz.~

Özellikle yasayla gelen “sat-geri kirala” işlemlerine ciddi şekilde talep dikkati çekiyor. Bu işlem türü önümüzdeki dönemde, kısa vadeli borçlarını uzun vadeye yayarak bilançolarını daha kredibl hale getirmek isteyen şirketler ve işletme sermayesi ihtiyacını gidermek isteyen işletmelerden daha da güçlü talep görecek gibi duruyor.

Capital: Sat- geri kirala işlemlerinde ne kadar talep alıyorsunuz? Ne kadarı olumlu oluyor?
- İlk 3 ay şirketimize gelen toplam taleplerin yüzde 30’u sat- geri kirala işlerinden oluşuyor. Sat- geri kirala ürünün sektörde kesinlikle büyüyeceği fikrindeyim.

Capital: Şirketiniz için bu 3 ay nasıl geçti?
Büyümemiz ilk 3 ayda sektörün 5 puan üzerinde yüzde 22 seviyesinde oldu. Geçen yıl ilk 3 ayda 94 işlem yapmıştık ve 60 milyon TL ciromuz vardı. Bu yıl aynı dönemdeyse 174 işleme ve 73,3 milyon TL işlem hacmine ulaştık. 2012 yılında 2011 yılına göre öz kaynak toplamında yüzde 19, sözleşme sayısında yüzde 20 ve aktif büyüklükte yüzde 24 büyüme gerçekleştirdik. Müşteri sayısında da yüzde 48’lik bir artışımız oldu. Bununla birlikte 335 milyon dolar işlem hacmi yarattık. Aktifleşen sözleşme sayımız ise 613’e ulaştı. Büyümemizi 2013 yılında da sürdüreceğiz. 2013 yıl sonu itibarıyla işlem hacminde yüzde 20 büyümeyle 400 milyon dolara, sözleşme adedinde ise en az yüzde 30 büyümeyle yaklaşık 800 sözleşmeye ulaşmayı hedefliyoruz.

Capital: Büyümede nasıl bir strateji izleyeceksiniz?
- 2012 sonunda yüzde 5,18 pazar payıyla sektörde 8’inci sıradaydık. Aktif kalitesinden ödün vermeden 5 yıl içinde yüzde 10 pazar payı ve sektörde ilk 5’te yer almayı hedefliyoruz. Bunun için de pazarlama ağırlıklı faaliyetlerimizle her yıl sektörün üzerinde büyümeye devam edeceğiz. 2011 Temmuz ayında Halk Leasing’deki ortaklarımız olan OYAK ve TCMB Munzam San-dığı’ndan hisseleri satın aldık.

Bu tarihten itibaren yüzde 100 Halkbank iştiraki olarak çalışıyoruz. Yurtiçinde 800’den fazla şubeye ve 1,2 milyon müşteriye sahip Halkbank’ın sinerjisinden daha fazla yararlanacağız. Şubelerle etkin pazarlama yaparak sektörde payımızı daha fazla artıracağımızı düşünüyorum.~

Tabana yaygın bir büyüme politikasıyla müşteri sayımızı olabildiğince artırmak istiyoruz. Bugüne kadar yaptığımız 174 işlem adedi içinde 118 tanesi yeni firmalara ait. Bu yıl en az 400- 450 yeni müşteri hedefliyoruz. Halk Leasing olarak şu an İzmir, Ankara ve Gaziantep’te 3 şubemiz bulunuyor. Nisan ayı içinde Bursa ve Antalya’da da şube açıyoruz, gerekli prosedürleri tamamladık. Bu şekilde ekonomide aktif olan bu iller ve yakın coğrafyada etkinliğimizi hızla artırmayı planlıyoruz.

Capital: Sektör olarak ağırlıklı eğildiğiniz alanlar var mı?
- Bugün işlem hacmimizin yüzde 50’sini iş- inşaat ve tekstil makineleri oluşturuyor. Sektör anlamında ayırım yapmıyoruz. Önceliğimiz reel sektörün her türlü makine ekipman ihtiyacını karşılamak. Biz her sektörün iyi firmalarıyla çalışmak istiyoruz. Örneğin, Antalya şubemizin açılması ile turizm alanında daha aktif olmayı planlıyoruz. Mevcut 900 müşterimizin yüzde 80’i KOBİ. KOBİ müşterilerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz. 2015 yılında 2 bin- 2 bin 500 KOBİ’ye ulaşacağımızı öngörüyoruz.

Capital: Mart ayı başında genel müdür oldunuz. İlk ayınızda şirket içinde ne gibi değişikliklere gittiniz? Bundan sonrasında hangi konulara eğileceksiniz?
- Ben 23 yıllık bankacıyım. Bu görevden önce Halkbank kurumsal pazarlama daire başkanıydım. Bankacılıkta kazanmış olduğum pazarlama bilgimi, deneyimimi ve enerjimi bu şirkete aktaracağım. Mart ayında göreve geldiğimde ilk iş olarak hızlı ve kaliteli hizmet vermek için şirketin iş süreçlerini gözden geçirdik. İş akışlarımızı ve çalışma prosedürlerimizi hızla revize ettik. Büyüyen iş hacmimize paralel pazarlama, krediler ve operasyon kadrolarımızı geliştirdik. Önümüzdeki süreçte de insan kaynakları gelişimimizi sürdüreceğiz. Bu dönemde yoğun müşteri ziyaretlerinde bulunduk, 250’ye yakın şirketi ziyaret ettik. Bundan sonra daha aktif pazarlama yapacağız. Yakın bir zaman içinde şirket merkezini İstanbul Anadolu Yakası’na taşımayı planlıyoruz. Şu an 52 kişilik bir şirketiz. Rakip şirketlere göre eleman sayımız az. Ancak yeni yerimizle birlikte bu yıl eleman sayımızda da yüzde 20 artış yapacağız.

“SEKTÖR HACMİ BU YIL 6 MİLYAR DOLARI GEÇER"
2013 HEDEFİMİZ

Leasing sektörünün bu yıl yüzde 12 ila 15 arası bir büyümeyle 6- 6,2 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşacağını öngörüyorum. Yeni yasanın kazanımları sebebiyle yaşanacak büyümenin, önemli bir kısmının ikinci çeyrek ve dördüncü çeyrekte görüleceğine inanıyorum. 2012 yıl sonunda sektör 5,4 milyar dolar işlem hacmine ulaşmıştı. Yeni yasa ile bu yıl ve 2014’te büyümelerin yüzde 15’lerde olacağını öngörüyorum. Yeni kanunla yapılamayan bazı işlemler yapılabilir hale geldi.~
BÜYÜMENİN KAYNAĞI
Yeni kanunun getirdiği en önemli yeniliklerden biri sat- geri kirala işlemleri. 2013’te sektörde bu alanda 1,5  milyon dolarlık bir işlem hacmi bekliyoruz. Operasyonel kiralamanın ise sektöre rakamsal etkisinin hemen yansıyacağını düşünmüyorum. Bu kiralama yönteminin beraberinde bakım hizmeti, yedek parça ve servis hizmeti, ikinci el fiyat değerlemesi gibi birçok hizmeti de içermesi sebebiyle gerek yetkin personel ihtiyacı gerekse teknolojik altyapıda gerekecek değişiklikler süreci biraz erteleyecek.
YENİLİKLER ETKİLİ OLACAK
Bununla birlikte yeni kanunla devir süresinin ortadan kalkması, finansal kiralama sözleşmelerinin noter yerine Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği’nde tescil edilmesi gibi hem operasyonel süreci, hem hukuksal süreci basitleştiren birtakım yenilikler getirildi. Bu da leasinge talebi artıracak.

"HIZA ÖNEM VERECEĞİZ"
YENİ OYUNCULAR GELECEK

Fazla sayıda oyuncunun yer aldığı sektörde yüksek ciro hedefleriyle rekabet tırmanıyor. Yabancı sermayenin yoğun olarak girmesiyle ve yeni yasayla oyuncu sayısının da artacağına inanıyorum. Bu durum var olan rekabet koşullarını daha da sertleştirecek. Uzun vadeli ve uygun maliyetli fon bulmada yaşanan zorluklar ve farklı statüdeki şirketlerin haksız rekabete neden olmasıyla kâr marjları her geçen gün daralıyor. Bu, sektörün önemli sorunlarından biri... Halk Leasing olarak biz de bu rekabet koşulları içinde hız ve servis kalitemizi artırıp önemli oyunculardan biri olmayı sürdürmek istiyoruz.
HIZLI OLAN KAZANACAK
Temelde leasing şirketleri arasında fiyatsal anlamda çok fark bulunmuyor. Ama hizmet kalitesi ve hız çok önem kazanıyor. Eğer müşteriye aynı gün içinde dönebiliyor, hatasız işlem yapıyorsanız diğer şirketlerden bir adım öne çıkıyorsunuz. Biz de müşteri talebimizi aynı gün içerisinde cevaplıyoruz. Tabii pazarda aktif şekilde yer almak da çok önemli. Halk Leasing olarak artık daha hızlı ve atak olacağız. Ayrıca nakliye, gümrük, sigorta, ithalat ve teşvik mevzuatı konularında da müşterilerimize danışmanlık yapacağız. Yarattığımız bu güvenin bizi bu rekabet ortamında öne çıkaracağına inanıyoruz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz