"Müşterinin yüzde 85'i gitti"

FİDER Başkanı Taşar, 2010'da işlem hacminde büyüme beklediklerini söylüyor.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Müşterinin yüzde 85'i gitti"

Sonuç olarak KDV indiriminin bir geçiş süreci olmadan, birden siyasi tasarruf olarak gündeme getirilmesi, sektörü ve satıcıları kötü etkiledi. İş hacminde belirgin bir düşüş oldu. Bunun üzerine bir de kriz eklenince 2007 yılında 8,2 milyar dolar olan işlem hacmi, 2008 sonunda 5,3 milyar dolara geriledi. 2009’un ilk 9 ayında 1,6 milyar dolar civarında bir işlem hacmi gerçekleşti. Son aylarda işler biraz hızlanır. Yılı 2,3 milyar seviyesinde bitireceğimizi düşünüyorum. Bu da sektörün son 2 yılda yüzde 75 düzeyinde daraldığı anlamına geliyor. Bu, sektör açısından son derece rahatsız edici bir tablo.

Müşteriler tarafında tablo nasıl? Geçtiğimiz 2 yılda ne kadarı leasingden vazgeçti? Türkiye’de bugün leasingden yararlanan müşteri sayısı ne kadar?
Müşteriler tarafında küçülme daha fazla. Sözleşme sayısındaki daralmanın son 2 yılda yüzde 85’i bulduğu söylenebilir. Türkiye’de inşaat iş makineleri sektörünün yüzde 75-80’i leasing ile yatırım yapıyor. CNC iş makineleri sektörünün yüzde 75-80’i de leasingde. Bu sektörlerdeki daralmalar yüzde 50-70 arasında oldu. Dolayısıyla leasingden vazgeçenlerin başka bir enstrüman kullanmadığı da ortada. Sektörler ve mal grupları bazında tablo nasıl? En büyük daralma nerede oldu, nerede küçülme nispeten daha azdı? Aslında bütün sektörlerde daralma var ama bazılarında daha az, bazılarında fazla. Örneğin inşaat ve iş makineleri sektörü yüzde 50 daralırken tıp sektörü yüzde 6 daraldı.

2010 yılı ve sonrası için öngörüleriniz ne yönde? Sektör önümüzdeki dönemde nasıl, ne yönde performans gösterecek? Kayıplar ne kadar sürede yerine konabilecek?
Burada belirleyici birkaç unsur var. Öncelikle Maliye, belirli ürünlerde KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e geri çekti. Bu pozitif bir düzeltme oldu. Ancak benim şahsi fikrim, KDV oranının her üründe aynı olması yönünde. Örneğin tekstil makinesini, nakış makinesinden farklı tutmamak gerekiyor.
Geçtiğimiz hafta Berlin’de bir toplantıdaydım. Dünya genelinde de krizden dolayı bir küçülme var. Ancak oralarda küçülme rakamları, yüzde 20-24 düzeyinde. Bizde de daralma bu oranlarda olabilirdi. Ne yazık ki KDV kararı çok zamansız oldu.
Diğer yandan geçtiğimiz dönemde işlem hacmi artmasına rağmen ortalama işlem adedi artmadı. Daha büyük ve orta ölçekli kurumlara leasing yaptık. KOBİ’ler açısından bu çok üzücü. Kayıpları yerine koyabilmek için yeniden KOBİ’lere yönelmek önemli.

Kârlılıklar nasıl seyrediyor KOBİ’lerden çıkış şirket kârlarını olumsuz etkiledi mi?
Leasing sektörü genel anlamda ortalama 3-4 yıllık işlem yazar. Dolayısıyla sektörün geçmiş yıllarda yaptığı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz