Ödeme alarmı!

Leasing sektörünün başı iflas ertelemeleriyle dertte...

27.10.2016 18:21:060
Paylaş Tweet Paylaş
Ödeme alarmı!
"KARLILIKTA OLUMSUZ SONUÇ"
KÜÇÜKLERDE SIKINTI VAR
Filo yönetimi sektöründe finansal veriler bir merkezde toparlanamadığından sorunlu alacak rasyosu da açıklanamıyor. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “Sektörde sorunlu alacak bindeler düzeyinde. Özellikle iflas ertelemeler sektörü, doğrudan etkiliyor. Aracı kiraladığınız şirket iflas erteleme aldıysa yine de araçlarınızı kullanmaya devam ediyor. Kötü niyetli alınmış iflas ertelemeler artınca kârlılığı olumsuz etkiliyor. Kimisiyle sulh yoluyla çözüm buluyoruz ama kötü niyetliler kalan 14 ayı kullanabiliyor. Küçük şirketlerde sıkıntı olduğunu duyuyoruz” diyor.
DOMİNO ETKİSİ VAR Garanti Filo Genel Müdürü AYŞEGÜL GÜLGÖR ise “2016 Mart ayında sektörde müşteri başı araç ortalaması 5,8 adet idi. Sektör özellikle KOBİ segmentinde büyüdüğünden ekonomideki bu dalgalanmalardan mutlaka etkileniyor. Bugün sorunlu krediler içinde iflas erteleme almış firmaların oranı düşük olsa da bu firmaların ticari hayatta yarattığı domino etkisini sektörümüz daha çok hissediyor” yorumunda bulunuyor.
NAKİT AKIŞINA DİKKAT “Sektörde nakit akış yönetimi son derece önemli” diyen LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “İflas erteleme alan müşterilerimiz kira ödemelerini son derece düzensiz yaptıkları gibi araçlarımızın geri iadesinde de işbirliği yapmıyor. Bu da sektörün sorunlu alacak bakiyelerini yükseltiyor. Araçların satılamaması nakit akışımızı olumsuz etkiliyor. Bunu yönetmek adına özellikle yeni müşterilerimize otomatik ödeme, kredili ödeme, kredi kartıyla ödeme gibi hızlı yöntemleri öneriyoruz” şeklinde konuşuyor.

“BU HALİYLE DEVAM EDEMEZ”
ÜNAL GÖKMEN / GARANTİ LEASİNG GENEL MÜDÜRÜ
İSTİSMAR ENGELLENMELİ
Leasing sektörünün iflas ertelemelerden etkilenmesinde diğer finansal kuruluşlarla kıyaslandığında göreceli olarak olumlu yönde ayrıştığı bir nokta var: Yasanın ruhuna uygun olarak, finansal kiralama konusu ekipmanlar iflas erteleme tedbir uygulamalarının kapsamı dışında tutuldu. Ancak iflas ertelemeyle ilgili düzenlemenin bugünkü haliyle devam etmesi mümkün değil. Bu konuda çerçevesi belirli ve istismarı engelleyecek düzenlemeye gidilmesi sorunu ortadan kaldırabilir. İKİNCİ EL PİYASA DURULDU 2015 yılı sonunda sektörde sorunlu kredi oranı yüzde 6’ydı. 2016’da bu oranın, 2015’ten bir miktar yüksek olmasını bekliyoruz. Burada artışın asıl gerekçesi yaşanan ekonomik büyümedeki yavaşlama ve şirketlerin yaşadığı nakit sıkıntısı gibi konular olacak. Aslında sektörümüzde leasing konusu olan ekipmanlar satılarak sorunlu alacakları bir nebze kapatılabiliyor. Bu açıdan bakıldığında sorunlu alacaklar artsa da tahsil kabiliyeti olduğunu görüyoruz yani net zarara etkisi daha düşük oluyor. Ancak burada da önemli bir nokta var. Son dönemde ikinci el piyasasında bir durgunluk başladı. Bu nedenle teminatların satılma sürelerinde uzama olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz