"Pazar 8'e katlanabilir"

Türkiye'de operasyonel araç kiralama oranı yüzde 5 düzeyinde.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Pazar 8'e katlanabilir"

Pazarın büyüklüğünü, 100 bin araçtan 800 hatta daha fazlasına ne kadar sürede çıkarabileceğimizi söylemek zor. Türkiye ekonomisinde hızlı bir toparlanma öngörmüyoruz. Geçmiş dönemin yıllık büyüme oranlarını da hemen yakalamak mümkün görünmüyor. Ayrıca yeni bir sorunla daha karşı karşıyayız. Yeni yıldan itibaren ticari araçların bir belge taşıması gerekiyor. Bu belgeyi de araç sahiplerinin alması gerekiyor. Dolayısıyla ticari araçlar için kiralama konusu artık gündemden kalkıyor. Bu da sektöre ilave bir daralma getirecek. Şu anda kiralanmış 100 bin aracın 20 bini ticari. Sektörün bununla ilgili bir çözüm arayışı var ama şimdiye kadar olumlu bir netice alınamadı. Bu sorunu aşarsak uzun vadede işimizi ağır ticari araçlara, kamyon, otobüslere ya da iş makinelerine de belki taşıyabiliriz.
Dünyada operasyonel kiralama birçok yere kaymaya başladı. Örneğin Leaseplan, faaliyette olduğu ülkelerden birinde polis arabası kiralamaya başlayacak.

LEASEPLAN NE HEDEFLİYOR?
YENİ ÜRÜNLER
LeasePlan faaliyet gösterdiği 30 ülkenin 20’sinde de birinci ya da ikinci sırada yer alıyor. Bu başarı modelini Türkiye’ye de getirmek istiyoruz. LeasePlan dünyada birçok ilkeleri pazara sunmuş bir şirket. Biz Türkiye’de de bunu misyon edindik. Pazara birçok yenilik getirdik. Örneğin yılın başında filo raporlamayı sunduk. Akabinde OGS hizmetini sunmaya başladık. Kiraladığımız araçlara OGS’yi de artık biz takıyoruz. Geçtiğimiz ay da “hazır plan” ürünümüzü pazara sunduk. Bu ürün daha küçük filolar için normal filo hizmetinin asgarisini kapsıyor. Ayrıca çok da uygun fiyatlı.
BÜYÜME HEDEFİ 2010’da pazarın 2009’daki kaybını geri alacağını yani yüzde 10 civarında büyüme göstereceğini düşünüyoruz. Bizim büyüme hedefimiz de buna paralel. Pazara yeni ürünler sunmaya devam edeceğiz. Büyük ve orta ölçeklilere uygun iki yeni ürün hazırlığı içindeyiz. Yakıt yönetimi hizmetimizi de yakında pazara sunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönem ayrıca marka bilinirliğimizi de artırmak istiyoruz.
DOĞUŞ’UN SİNERJİSİ Mevcut müşteri portföyümüzün yeterli olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönem ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli şirketlerle çalışmaya devam edeceğiz. Büyük ölçekli müşterilerimiz de var. Bunlar arasında bankalar ağırlıklı. Ayrıca gıda, ilaç ve elektronik sektörlerinden de şirketlere hizmet veriyoruz. Toplam filomuzun 6 bin 350 tanesi Doğuş Grubu’na ait araçlar Dolayısıyla Doğuş Grubu’nun portföyümüzdeki ağırlığı son derece az. Ama elbette Doğuş Grubu’nun sinerjisini de her zaman kullanmaya çalışıyoruz. Doğuş Otomotiv bugün otomotiv değer zincirinin her yerinde var. Biz bu tecrübeyi müşterimize iyi hizmet kalitesi olarak yansıtmaya devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz




Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.