Şaşırtan yükseliş

Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

15.08.2014 15:08:200
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan yükseliş


Bu şirketlerin, özellikle KOBİ segmentine yönelik aktiviteleri daha güçlü oluyor. Son 1 yılda leasing alanında yeni ürünlerle ciddi bir hareket mevcut. Gayrimenkul leasingi, operasyonel leasing gibi yeni alanlarda işlem yapılmasıyla sektörde büyüme hızlanıyor. Sektörün lider firmalarından birinin üst düzey yöneticisi, bu ortamda yine KOBİ’lerin öne çıkacağını ve kamu kökenli leasing şirketlerinin avantaj yakalayacağını düşünüyor.

İDDİALI HEDEFE DİKKAT
Leasing sektöründe şöyle bir gerçek var, verilen ürün ve hizmetlerin çeşitliliği anlamında çok da fazla bir fark yaratılamıyor. Halk Leasing Genel Müdürü Hasan Tuncay da sektör rekabet kurallarını şöyle özetliyor: “Temelde leasing şirketleri arasında fiyat anlamında çok fark bulunmuyor.

Ama hizmet kalitesi ve hız çok önem kazanıyor. Eğer müşteriye aynı gün içinde dönebiliyor, hatasız işlem yapıyorsanız diğer şirketlerden bir adım öne çıkıyorsunuz. Biz de müşteri talebini aynı gün içinde cevaplıyoruz. Artık daha hızlı ve atak olacağız.”

Kamu leasing şirketlerinin sektörde iddialı hedefleri var. Ziraat Leasing, ilk beş şirket arasındaki konumunu yukarıya taşımak için çalışıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 62,4 işlem hacmi artışı gerçekleştiren Vakıf Leasing’in genel müdürü Osman Zeki Özger, “Vakıfbank’ın 863 şubesi ile şube portföyünü, en büyük sinerjimiz olarak benimsedik.

Enerjiden tarıma, sağlıktan turizme her alanda olmaya gayret ediyoruz. 5 yıllık planda ilk beşte yer almak amacımız” diyor. Halk Leasing Genel Müdürü Hasan Tuncay da şirketi 5 yıl içinde yüzde 10 pazar payıyla sektörde ilk 5’e sokmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.