Sat-geri kirala, büyümenin motoru

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Ma-raş ile sektördeki gelişmeleri ve şirketinin stratejilerini konuştuk.

19.10.2014 17:22:210
Paylaş Tweet Paylaş
Sat-geri kirala, büyümenin motoru
Leasing sektörü ilk çeyrekte yüzde 19,3 büyüdü. Bu büyümede kritik rolü, sat-geri kirala ürünü oynadı. Yapı Kredi Leasing’in genel müdürü Özgür Maraş, bu ürünle hiç leasing hizmeti almayan şirketlerden talep almaya başladıklarına dikkat çekiyor.

“Büyük holdinglerden bile talep gelmeye başladı” diyen Maraş, riske de dikkat çekiyor. Klasik leasing ürünlerinden uzaklaşan şirketlerin iş yapma kapasitesinin ve kabiliyetinin azalma riski taşıdığını söylüyor.

Sat-geri kirala ürünü, leasing sektöründe yükselişini sürdürüyor. 2014’ün ilk çeyreğinde bu yeni ürün, işlem hacminden yüzde 25 pay aldı. Bu ürünün katkısıyla sektör, ilk çeyrekte 1,6 milyar dolar işlem hacmiyle yüzde 19,3 büyümeyi yakaladı.

Sat-geri kiralanın tek katkısı bu değil... Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Maraş, “Sat-geri kirala, kurumsal alanda büyük şirketlere ulaşmada bir kapı açtı” diyor. Yapı Kredi Leasing’in de büyük holding ve yeni kurumsal müşteri sayısında yüzde 46 artış yaşandı.

Ancak Maraş, bu ürünle ilgili önemli bir uyarıda da bulunuyor: “Bu işin negatif bir yönü de var. Bazı firmaların işlem hacimlerinde çok büyük yekun tutmaya başlıyor, öyle olunca leasing firmasından gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşen bir yapı oluşuyor.”

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Ma-raş ile sektördeki gelişmeleri ve şirketinin stratejilerini konuştuk:

Bu yılın ilk 6 ayı nasıl geçiyor? İlk 3 aydaki büyüme devam ediyor mu?
İlk çeyrekte sektör, 1 milyar 655 milyon dolarlık işlem hacmi yaptı. Bu yılın ilk 3 ayında işlem hacminde yüzde 19,3 büyüme vardı. Bu yılın sonu için sektörde 8,8 milyar dolarlık işlem hacmi bekleniyor. 2013’te bu rakam 7 milyar dolardı; bu yüzde 25 artışa denk geliyor.~

İlk 6 ay rakamları henüz açıklanmadı, ancak ikinci çeyrekte de ilkine paralel bir gidiş mevcut. Ramazan’da bir durgunluk yok, talep gayet iyi geliyor. Bu yılın ilk 3 ayında yatırımlarda erteleme oldu. Bu ertelenmiş yatırım talepleri devam ediyor. Ancak bu büyümenin ayrıntısına bakmakta fayda var. Aslında geleneksel leasing işlemlerinde yüzde 1 düşüş söz konusu. Bu gerilemeyi sektör, sat- geri kirala ürünüyle kapatıyor.

Büyüme getiren alanlar mı değişiyor?
Sektörde yakın geçmişe kadar iş makineleri, leasingi işlem hacminin üçte birini yapıyordu. Bu oran, şimdi yüzde 20-22’lere düştü. Burada iş makinelerinin satışının da düşmesi etkili oldu. İM-DER raporlarına göre yılbaşından bu yana iş makineleri pazarında yüzde 34 daralma var. Son 6 ay yeni bir trendle iş makinelerindeki düşüşü, sat-geri kirala ürünü karşıladı.

Aslında yeni makine ve ekipmanlarda KDV oranının yüzde 1’e inmesiyle 10 makineden 7’si bu kapsama girmeye başladı. Bu anlamda makine tarafında talep artışı mevcut. Yeni KDV uygulamasının ilk 6 ayda işlem hacminde yüzde 20 olumlu katkı yaptığını öngörüyoruz.

Yapı Kredi Leasing olarak bizim makine ekipman leasinginde işlem hacmimiz ikiye katlandı. Biz ilk çeyrekte 120 milyon dolar makine ekipman leasingi yaptık, bu rakamın 60 milyon doları KDV indiriminin etkisiyle oluştu.

Aynı şekilde sektörde tekstilde de artış var. Ama tabii tekstilin toplam işlem hacminde payı yüzde 7,5, o nedenle çok etkisini görmeyiz.

Bu yıl hangi sektörlerden önemli büyüme gelebilir?
Bu yıl KDV avantajı nedeniyle sektörün makine ekipman tarafında büyüyeceğini düşünüyorum. Kur artışı nedeniyle ihracat bazlı turizm, tekstil gibi sektörlerde talep artışı var, bu devam edecektir. Ayrıca verimlilik adına enerji ve yenilebilir enerji alanlarından da iyi talep geliyor.

Ama en önemli trend, sat- geri kiralanın işlem hacmindeki payı 2013 sonunda yüzde 14 iken 2014 ilk çeyrekte yüzde 25’e çıktı. Büyümenin motoru sat- geri kirala oldu.~

İlk 6 ayda da 4 işlemden birinin sat-geri kirala olduğunu mu göreceğiz?
İkinci çeyrekte bu payın arttığını bile görebiliriz. 2014 sonunda sat-geri kirala, işlem hacminde minimum yüzde 25 pay alacak. Bu, sağlanan vergi avantajları ve şirketlerin yeniden değerlenmesine izin verdiği için beklenen bir üründü. Bu nedenle de aslında hiç leasing hizmeti almayan şirketler, leasinge yönlendi. Büyük holdinglerden bile bu yönde talepler gelmeye başladı.

Ne kadar yeni müşteri geliyor?
Sektörün verilerini bilemiyorum. Ancak bizim portföyümüzün yüzde 60’ını yeni müşteriler oluşturuyor. Büyük holding ve yeni kurumsal müşteri sayımızda yüzde 46 artış var. Bu yeni müşteri kitlesi, sat-geri kirala ürünü sayesinde geliyor.

Leasing şirketleri için daha çok bu üründe aktif olma isteği söz konusu bu durumda.
Sat-geri kirala ile sektörün ortalama işlem tutarları da arttı. Geleneksel leasing yaptığımız dönemde ortalama işlem tutarı 350 bin dolarken ilk 6 ayda bu rakam 500 bin dolara çıktı. Geleneksel leasing işleminde ortalama 100 bin TL’lik işlem yaparken, bu ürünle tek bir işlem 80 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor. Leasing sektörü daha büyük işlemler yapmaya başladı.

Yalnız bu işin negatif bir yönü de var. Sat- geri kirala, bizi klasik ürünlerimizden uzaklaştırıyor. Bazı leasing firmaların işlem hacimlerinde çok büyük yekun tutmaya başlıyor, öyle olunca leasing firmasından gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşen bir yapı oluşuyor.

Bu şekilde leasing şirketlerinin riski artıyor. Klasik leasing işlemlerinden uzaklaştırdığı için şirketin iş yapma kapasitesini ve kabiliyetini risk altına alıyor. Biz şirketimizde sat-geri kirala ürününü işlem hacminde belli bir oranda tutmak istiyoruz.

Ne kadarla sınırlayacaksınız?
Sat- geri kiralanın işlemlerimizde yüzde 20’in üzerinde pay almasını istemiyoruz. Bugün işlem hacmimiz içinde bu ürünün payı yüzde 14, bu yılın sonunda da aynı seviyede kalırız. Rakipler kadar agresif değiliz. Bizim büyüme alanımız, makine ekipman, iş makineleri ve tekstil olacak.~

Sektörün kârlılığı nasıl gidiyor?
İlk 3 ay verilerine göre sektörde toplam 181,5 milyon TL kâr mevcut. Yalnız kârlılıkta iki konuda zorlanabiliriz: İlk olarak gecikmiş alacak oranının kontrolü çok önemli. Leasingde yatırım yapan KOBİ’lerle çalışıyoruz ve bu kesim kriz dönemlerinde büyük sorun yaşıyor. Leasing sektörünün gecikmiş alacak oranları yüzde 6-7. Bu oran, kârlılığı çok etkiliyor. Biz, bu oranı yüzde 5’e indirebildik.

Bu yıl zorlanılacak ikinci konu da kur ve faiz artışlarıyla fonlama maliyetleri arttı. Ancak sektördeki yüksek rekabetten dolayı fiyatlarımız yükselmiyor. Son 3 ayda fonlama maliyetlerimiz yüzde 1 artarken fiyatlarımızın yüzde 1 düştüğünü görüyorum. Bu, önümüzdeki 2 yıl kârlılıkta sektörde ciddi baskı yapacak. Bu yıl da bu baskıyı hissederiz.

Bu tabloda yeni yabancı oyuncu talebi olacağını düşünüyor musunuz?
Yabancı sermayenin bankacılık tarafında iştahı devam ettiği için iştirakleri olarak leasing alanına da girişler olacaktır. Zaten sektörde bugün 31 şirketiz, büyük bir sayı değil. Eskiden bankalar yüzde 20 özsermaye kârlılığıyla çalışırken, leasingin kârlılığı çok önemli değildi. Ama Yapı Kredi Leasing’den örnek verirsek sermayemiz 1,2 milyar TL, özsermaye kârlılığımız bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 14,5’e çıktı.

Geçen yıl sonu kârımız 134 milyon TL idi ve sektör kârının yüzde 30’unu biz tek başımıza yaptık. 2014’te de biraz daha üzerinde bir kâr yapacağız. Bu nedenlerle finansal kurumlar bu alana yatırım yapacaklardır. Operasyonel leasing de Türkiye’de yeni bir alan orada da güçlü yabancı şirketler gelebilir. Biz 3. havalimanının tüm iş makinelerinin leasingini yaptık, 200 milyon Euro iş makinesi leasingi gerçekleştirdik. Bu tür talepleri karşılayacak büyük şirketler gerekiyor. ~

"SEKTÖRDEN FARKLI BÜYÜYORUZ"
PAYIMIZI ARTIRDIK

Kesintisiz 5 yıldır lideriz. Bizim özelliğimiz, tüm sektörlere hitap ediyoruz. KOBİ tarafında daha hızlı büyüyoruz. KOBİ’lerin işlem hacmimizde payı yüzde 15’i geçti. 2013 yılında 1,32 milyar dolar işlem hacmi yaptık. İlk çeyrekte de 350 milyon dolar işlem hacmimiz oldu.

İkinci çeyrek buna paralel gider. İlk çeyrekte sektör yüzde 19 büyürken biz yüzde 40 büyüdük. Sektörde en yüksek büyümeyi biz yaptık. Pazar payımız 2013 sonunda yüzde 15,5’ten yüzde 21,3’e çıktı. İlk 6 ay sonuçlarında da yüzde 20 pay bekliyoruz, yine lider oluruz.

PLAN FARKLI
Sat-geri kiralanın işlem hacmimizde payını yüzde 20’de tutacağız. Makine ekipman alanında sektörün tersine daha küçük işlere yöneldik. Burada pazar payımızı bu şekilde korumaya karar verdik. Bu yılın ilk 3 ayında makine ekipmanın bizim toplam işlemlerimiz içindeki payı yüzde 44’lere çıktı.

Bu alan sektör genelinde daraldı. Sektörde ilk çeyrekte işlem adetleri yüzde 5 daralırken, bizim işlem adedimiz yüzde 7 arttı. Sektörden farklı bir gidişimiz var. Büyümek için Anadolu’da çalışmalar yaptık. İlleri bölge bölge inceliyoruz. Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da birer bölge merkezi daha açmayı planlıyoruz.

"OPERASYONEL LEASİNGDE 150 MİLYON DOLAR YAPARIZ"
BEKLENTİ

Sektörde operasyonel leasingi ilk yapan firmayız. İş makinesi kiralamasında 10 milyon Euro işlemle ciddi bir rakam elde ettik. Operasyonel leasinge yatırım yapmaya devam edeceğiz. İş makineleri, operasyonel leasinge uygun. İkinci el piyasasında yaşına göre fiyatları belli, bildiğimiz bir alan olduğu için öğrenme bedeli daha az oluyor.

Bugün operasyonel leasingin işlem hacminde payı yüzde 3 bile değil. Öğrenme sürecindeyiz. Ama ilk aşamada 1,5 yılda bu payın yüzde 10’a ulaşmasını ve yıllık 150 milyon dolar operasyonel leasing işlemi yapmak istiyoruz.

POTANSİYEL
Önümüzdeki günlerde bu alanda ikinci büyük parti işlemleri yapacağız. İş makinelerinin yanına yeni alanlar ekleyeceğiz. Örneğin sağlık sektörüne de çalışabiliriz. Sağlıkta da yüksek potansiyel var. Devletin özel sektöre yaptıracağı şehir hastanelerinin görüntüleme ve tanı merkezlerinin operasyonel leasingini yapabiliriz. ~

Dünyada operasyonel leasingde bir potansiyel alan da ticari nakil araçları. C1,C2 ve K belgeleri gerektiren tüm ticari araçların, Türkiye’de karayolları mevzuatı gereğince öz mal olması gerekiyor, leasing yapılamıyor. Yurtdışında ise bu araçlarının sektörde yüzde 20 payı var. Burada birlik ve Karayolları tarafında görüşmeler devam ediyor. Umarım yol alırız.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz