Sat-geri kirala, büyümenin motoru

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Ma-raş ile sektördeki gelişmeleri ve şirketinin stratejilerini konuştuk.

19.10.2014 17:22:210
Paylaş Tweet Paylaş
Sat-geri kirala, büyümenin motoru
Leasing sektörü ilk çeyrekte yüzde 19,3 büyüdü. Bu büyümede kritik rolü, sat-geri kirala ürünü oynadı. Yapı Kredi Leasing’in genel müdürü Özgür Maraş, bu ürünle hiç leasing hizmeti almayan şirketlerden talep almaya başladıklarına dikkat çekiyor.

“Büyük holdinglerden bile talep gelmeye başladı” diyen Maraş, riske de dikkat çekiyor. Klasik leasing ürünlerinden uzaklaşan şirketlerin iş yapma kapasitesinin ve kabiliyetinin azalma riski taşıdığını söylüyor.

Sat-geri kirala ürünü, leasing sektöründe yükselişini sürdürüyor. 2014’ün ilk çeyreğinde bu yeni ürün, işlem hacminden yüzde 25 pay aldı. Bu ürünün katkısıyla sektör, ilk çeyrekte 1,6 milyar dolar işlem hacmiyle yüzde 19,3 büyümeyi yakaladı.

Sat-geri kiralanın tek katkısı bu değil... Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Maraş, “Sat-geri kirala, kurumsal alanda büyük şirketlere ulaşmada bir kapı açtı” diyor. Yapı Kredi Leasing’in de büyük holding ve yeni kurumsal müşteri sayısında yüzde 46 artış yaşandı.

Ancak Maraş, bu ürünle ilgili önemli bir uyarıda da bulunuyor: “Bu işin negatif bir yönü de var. Bazı firmaların işlem hacimlerinde çok büyük yekun tutmaya başlıyor, öyle olunca leasing firmasından gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşen bir yapı oluşuyor.”

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Ma-raş ile sektördeki gelişmeleri ve şirketinin stratejilerini konuştuk:

Bu yılın ilk 6 ayı nasıl geçiyor? İlk 3 aydaki büyüme devam ediyor mu?
İlk çeyrekte sektör, 1 milyar 655 milyon dolarlık işlem hacmi yaptı. Bu yılın ilk 3 ayında işlem hacminde yüzde 19,3 büyüme vardı. Bu yılın sonu için sektörde 8,8 milyar dolarlık işlem hacmi bekleniyor. 2013’te bu rakam 7 milyar dolardı; bu yüzde 25 artışa denk geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.