Sat-geri kirala, büyümenin motoru

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Ma-raş ile sektördeki gelişmeleri ve şirketinin stratejilerini konuştuk.

19.10.2014 17:22:210
Paylaş Tweet Paylaş
Sat-geri kirala, büyümenin motoru


Sektörün kârlılığı nasıl gidiyor?
İlk 3 ay verilerine göre sektörde toplam 181,5 milyon TL kâr mevcut. Yalnız kârlılıkta iki konuda zorlanabiliriz: İlk olarak gecikmiş alacak oranının kontrolü çok önemli. Leasingde yatırım yapan KOBİ’lerle çalışıyoruz ve bu kesim kriz dönemlerinde büyük sorun yaşıyor. Leasing sektörünün gecikmiş alacak oranları yüzde 6-7. Bu oran, kârlılığı çok etkiliyor. Biz, bu oranı yüzde 5’e indirebildik.

Bu yıl zorlanılacak ikinci konu da kur ve faiz artışlarıyla fonlama maliyetleri arttı. Ancak sektördeki yüksek rekabetten dolayı fiyatlarımız yükselmiyor. Son 3 ayda fonlama maliyetlerimiz yüzde 1 artarken fiyatlarımızın yüzde 1 düştüğünü görüyorum. Bu, önümüzdeki 2 yıl kârlılıkta sektörde ciddi baskı yapacak. Bu yıl da bu baskıyı hissederiz.

Bu tabloda yeni yabancı oyuncu talebi olacağını düşünüyor musunuz?
Yabancı sermayenin bankacılık tarafında iştahı devam ettiği için iştirakleri olarak leasing alanına da girişler olacaktır. Zaten sektörde bugün 31 şirketiz, büyük bir sayı değil. Eskiden bankalar yüzde 20 özsermaye kârlılığıyla çalışırken, leasingin kârlılığı çok önemli değildi. Ama Yapı Kredi Leasing’den örnek verirsek sermayemiz 1,2 milyar TL, özsermaye kârlılığımız bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 14,5’e çıktı.

Geçen yıl sonu kârımız 134 milyon TL idi ve sektör kârının yüzde 30’unu biz tek başımıza yaptık. 2014’te de biraz daha üzerinde bir kâr yapacağız. Bu nedenlerle finansal kurumlar bu alana yatırım yapacaklardır. Operasyonel leasing de Türkiye’de yeni bir alan orada da güçlü yabancı şirketler gelebilir. Biz 3. havalimanının tüm iş makinelerinin leasingini yaptık, 200 milyon Euro iş makinesi leasingi gerçekleştirdik. Bu tür talepleri karşılayacak büyük şirketler gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.