Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.

2014’ü dolar bazında yüzde 9 büyümeyle kapatan leasing sektörü, bu yıla zayıf başladı. “Yılın ilk 2-3 ayı yatırımlar açısından zayıf gidiyor” diyen İş Leasing’in genel müdürü HASAN BOLAT, özellikle inşaat ve iş makinelerinde durgunluk olduğuna dikkat çekiyor. Sektörün ilk aylarda geçen yılın gerisinde bir performans gösterdiğini söylüyor. Ancak yönetici, bu yıl sat geri kiralanın yanında enerji ve demiryolu yatırımlarıyla seçim sonrasında ciddi bir hareketlenme bekliyor.

27.04.2015 11:38:410
Paylaş Tweet Paylaş
Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.

* Bu durumda kurdaki hareketler de sektörünüzü etkiliyor? 
* Evet, kurdaki değişim şirketlerin yatırım iştahını ve dolayısıyla leasing sektörünü etkiliyor. Sektörün ilk aylarda, geçen yılın gerisinde bir performans gösterdiğini tahmin ediyorum. Aslında 2014’te de iş inşaat makinelerinde yüzde 30 gerileme görüldü. Enerji tarafında rüzgar ve jeotermal santralleri finanse edildi; makine ekipman tarafında bu şekilde büyüme oldu. Ama 2014’te sektöre yeni gelen ürünleri hariç tutarsanız, bir evvelki yılın altında bir performans vardı. 2014’te sektör, dolar bazında yüzde 9 iş hacmi artışı yakaladı. Bu artışın yüzde 28’i sat geri kirala ürününden geldi. Sat geri kirala, sektörün yatırımlardan gelen zayıf iş hacmini tamamladı. 
* Bu ürün olmasaydı nasıl bir tablo görecektik? 
* Sektör 2014’ü, 7,6 milyar dolar iş hacmiyle bitirdi. Bu rakamda sat geri kiraladan gelen iş hacmi, 2,1 milyar dolar oldu. 2013’te sat geri kiralanın hacmi 1 milyar dolar civarındaydı. 2014’te sat geri kirala ürününü çıkardığımızda 5,5 milyar dolar leasing işlemi gerçekleşti. 2013’te ise bu rakam 6 milyar dolardı. Sat geri kirala ürününü dışarıda tutarsak sektörün aslında küçüldüğünü görüyoruz. Yani bu ürün iki kattan fazla büyüyerek sektörü tamamlar nitelikte oldu.
* Bu yeni ürünün sektörden bu kadar pay alması ideal mi? 
* Sat geri kiralada işlemler, 60-72 ay vadeli olarak Türk Lirası ile yapılıyor. Dolayısıyla sektörde şöyle bir trend görüyoruz: Sat geri kiralanın hacmi arttıkça sektör portföyündeki yabancı para ağırlığı azalıyor. Daha çok TL’ye dönülüyor. Tabii bu da volatilite nedeniyle kur riski doğuruyor. Finansal leasing işlemlerinde vade 24- 48 ay arasında ve ağırlıklı olarak döviz üzerinden oluyor. Bu nedenle sat geri kiralanın uzun vadeli olması, vade uyumsuzluğunu da getiriyor. Burada da bir risk mevcut. Bu risk nedeniyle leasingde sat geri kiralanın şirket bilançolarında yüzde 30 gibi bir pay alacağını düşünüyorum. Bu oran yüzde 50’ye gider mi diye sorarsanız, piyasadan o yönde talep var. Ama sektör, yüksek vade ve faiz riskine maruz kalabilir. Dolayısıyla bu ürünü kredi risk politikaları çerçevesinde limitlemek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz