Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.

2014’ü dolar bazında yüzde 9 büyümeyle kapatan leasing sektörü, bu yıla zayıf başladı. “Yılın ilk 2-3 ayı yatırımlar açısından zayıf gidiyor” diyen İş Leasing’in genel müdürü HASAN BOLAT, özellikle inşaat ve iş makinelerinde durgunluk olduğuna dikkat çekiyor. Sektörün ilk aylarda geçen yılın gerisinde bir performans gösterdiğini söylüyor. Ancak yönetici, bu yıl sat geri kiralanın yanında enerji ve demiryolu yatırımlarıyla seçim sonrasında ciddi bir hareketlenme bekliyor.

27.04.2015 11:38:410
Paylaş Tweet Paylaş
Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.
Bir yandan kurlardaki dalgalanma, diğer yandan ekonominin büyüme sancıları, leasing sektörüne olumsuz yansıyor. “Bu yılın ilk 2-3 ayı yatırımlar açısından zayıf gidiyor. Ülkenin büyümesi ve yatırım hızı, leasing alanını direkt etkiliyor” diyen sektörün büyük oyuncularından İş Leasing’in genel müdürü Hasan Bolat, “Özellikle ana kollarımızdan inşaat ve iş makinelerinde durgunluk görüyoruz. Sektörün ilk aylarda, geçen yılın gerisinde bir performans gösterdiğini tahmin ediyorum” şeklinde konuşuyor.Bolat’a göre seçimlere kadar bu yavaşlama devam edecek. Asıl eylül sonrasında hızlanma öngören Bolat, sektörün yılı iş hacminde yüzde 10 artışla 8,4 milyar dolarla kapatmasını bekliyor. Genel müdür, bu yıl sat geri kirala ürününün yanında güneş ve rüzgar enerjisiyle demiryolları tarafında leasingin büyüyeceğini düşünüyor. İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, sektörün 2014 sonuçlarını değerlendirdi ve 2015 yılının önemli trendleriyle büyüme haritasını anlattı: 
* Sektör için bu yıl nasıl başladı? İlk 2-3 ayda neler yaşandı? 
* Ben aynı zamanda Finansal Kurumlar Birliği’nde sektör temsil kurulu üyesiyim, burada sektörden arkadaşlarla da konuşuyoruz. Bu yılın ilk 2-3 ayı yatırımlar açısından zayıf gidiyor. Ülkenin büyümesi ve yatırım hızı, leasing alanını direkt etkiliyor. Bu yıl Türkiye’nin büyümesinin yüzde 3’lerde bir orana ulaşılacağını tahmin ediyorum. Bu anlamda yatırımlarda yılın geçtiğimiz bölümünde zayıf bir gidişat var. Özellikle ana kollarımızdan inşaat ve iş makinelerinde durgunluk görüyoruz. Leasing sektörü, 2014 yılında yapılan yatırımlardan yüzde 6,5 civarında bir pay aldı. 2013’te bu oran, yatırımlar biraz daha fazla olduğu için yüzde 6,8 olmuştu. Dünyada ise leasing sektörü yatırımlardan Kuzey Amerika’da yüzde 25, Avrupa’da yüzde 20 pay alıyor. Türkiye’de ise geçen yıl reel sektör yatırımlarındaki gerilemeyle bu oran daha aşağıya geldi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz