Zor hedefe 3 yıl kaldı

Son krizde ertelenen veya vazgeçilen yatırım kararlarının etkisiyle yüzde 60 daralma yaşayan leasing sektörü tekrar büyümeye geçti.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Zor hedefe 3 yıl kaldı

2010 yılında 3,2 milyar dolar tutarında işlem hacmi ile yüzde 45 büyüme sağlayan sektör, bu yıl da çıkışını sürdürüyor. Gidişattan memnun olan sektör oyuncuları, yıl sonunda pazarın 4,5 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Uzun zamandır hedeflenen 10 milyar dolarlık işlem hacmine ise 3 yıl içinde ulaşılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Türk leasing sektörü geçtiğimiz dönemde önemli bir daralma yaşadı. 2007 yılının son gününde alınan kararla oluşan KDV artışının ve hemen akabinde tüm dünyaya yayılan global krizin, sektör üzerindeki etkisi ağır oldu. 2007 sonunda 8,2 milyar dolar olan sektörün iş hacmi 2009 sonunda 2,2 milyar dolara kadar geriledi. Ancak son 1 yılda sektör yaşadığı bu travmatik daralmayı önemli ölçüde iyileştirecek hamleler gerçekleştirmeyi başardı. Yaşanan hareketlilikle birlikte yılı yüzde 45 büyüme oranı ve 3,2 milyar dolarlık iş hacmiyle kapattı. 2011 de sektör açısından olumlu geçiyor. Finansal Kiralama Derneği (FİDER) Başkanı Bülent Taşar, ilk 6 aylık verileri değerlendirdiğinde bu yılı 4,2 ile 4,5 milyar dolar arasında bir işlem hacmi büyüklüğüyle bitireceklerini söylüyor. "Bayram tatili, global krizde ikinci dip konuşmaları ve kurlardaki hareketlenme nedeniyle biraz yavaşlama hissedilse de trend hala yukarı ve pozitif görünüyor. Ancak halen sektörün 2007 sonunda gördüğü 8,2 milyar dolar rakamının uzağındayız" diyor.

Atılım için ne lazım?
Sektörün büyümesi konusunda gidilecek yok çok. Sektör yetkililerine göre bu konuda Meclis'te bekleyen kanun tasarısı önemli bir adım olabilir. Taslak halindeki yeni kanunun hem sektör oyuncularına hem finansal ürünlere açılım sağlaması hem de süreçleri hızlandıracak katkılarda bulunması bekleniyor. Teşvikli işlemlerin kiralarının üzerindeki KDV'nin kaldırılması, karayolları kanununda geçmiş yıllarda olduğu gibi leasinge konu olan malların öz mal olarak düzenlenmesi, yabancı kökenli şirketlerin gayrimenkul edinmesi önündeki zorlukların kaldırılması, gerçekleştirilebilecek düzenlemeler arasında sayılıyor. Bülent Taşar, şu saptamayı yapıyor: "Birkaç noktadaki haksız rekabet durumu ve de maliye nezdinde karşılıklar gibi birkaç konunun düzenlenmesi sektörün yakaladığı bu büyüme trendine hız getirebilir. Bu düzenlemeler 10 milyar dolar seviyelerini yakalamamız açısından çok önemli."

Büyüten sektörler
Leasing işlemlerinin en az yüzde 90'ı KOBİ'lerden geliyor. Sektörde ibre büyümeyi gösterirken, bazı sektörlerin bu büyümede ağırlıklı etkisi olması bekleniyor. Bu sektörler de enerji, sağlık, üretim ve inşaat olarak sıralanıyor. Leasing şirketlerinin hemen hepsinin hedefinde büyüme var. Örneğin, AkLease, KOBİ'lerin yanısıra sektörün çok da fazla ulaşmadığı, kurumsal ve ticari şirketleri hedefliyor. AkLease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan, "Bizi büyüten alanlar arasında enerji ve havacılık işlemleri ile üretim sektöründe gerçekleştirdiğimiz proje finansman işlemleri yer alıyor. Enerjideki öncü işlemlerimizi ve havacılıktaki liderliğimizi sürdürerek, proje finansmanında büyük tutarlı projelere imza atmaya devam edeceğiz" diyor. 2010 yılında pazara giren ve ilk 10 oyuncu arasına girmeyi planlayan ING Faktoring ve Finansal Kiralama, özellikle KOBİ'lerde küçük işlemlerle müşteri sayısını artırmak istiyor. Şirketin genel müdürü Willem Steenkamer, "Üretimde kullanılan makine ve ekipman yatırımları, leasinge en çok konu olan ürün gurubu olarak bizim iş hacmimizin büyük bir kısmını oluşturuyor. Bunun yanı sıra tıbbi cihaz, iş ve inşaat makinelerinde de büyüme kaydetmekteyiz" diye konuşuyor. BNP Paribas Finansal Kiralama'nın 3 bin 42 müşterisi var. Haziran sonu itibarıyla 130 milyon Euro'luk işlem hacmi gerçekleştiren şirket, yıl sonunda 270 milyon Euro'luk işlem hacmine ulaşmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz