Zor hedefe 3 yıl kaldı

Son krizde ertelenen veya vazgeçilen yatırım kararlarının etkisiyle yüzde 60 daralma yaşayan leasing sektörü tekrar büyümeye geçti.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Zor hedefe 3 yıl kaldı


Yabancı ilgisi var mı?
Türkiye'de leasing pastasının önemli bir bölümünü banka iştiraki olan leasing şirketleri paylaşıyor. Pazarın yüzde 85'i de en büyük 10 oyuncu tarafından domine ediliyor. Bu şirketler arasındaki brüt işlem hacmi, net kira alacağı ve kârlılık sıralamaları ise pazarın henüz göreceli olarak küçük olması sebebiyle bir yıldan diğerine değişebiliyor. Dünyadaki leasing şirketlerine bakıldığında ise dağılımın, yüzde 50 banka iştiraki şirketler, yüzde 30 ekipman üreticisi şirketler, yüzde 20 de her iki gruba dahil olmayan bağımsız şirketler olduğunu görüyoruz. Aslında sektörde 2008 yılından itibaren bir konsoli-dasyon var. 2007 sonunda 68 olan şirket sayısı, bugün 33'e inmiş durumda. Son dönemde ise leasing sektöründen çıkan bir tek şirket oldu. Tekstil Leasing BDDK'ya başvurup lisansını iptal etti. Kriz sonrası sektörde çıkıştan çok yeni girişler konuşuluyor. FİDER sıklıkla yabancı yatırımcılar tarafından ziyaret ediliyor. Bu yatırımcıların sektör hakkında bilgi aldığını ifade eden Bülent Taşar, "Önümüzdeki dönemde sektörde yabancı sermayeli birkaç yeni şirket görebiliriz. Bunu yanında global krizin dozunun artmasıyla konsolidasyon da mümkün" diyor. ING Faktoring & Finansal Kiralama Genel Müdürü Willem Steenkamer ise yeni oyuncuların katılması için pazarın gelişmiş ülkelerdeki penetrasyon oranlarına yaklaşması, yasal ve mevzuatsal düzenlemelerin gerçekleşmesi gerektiği görüşünde.

Sektörün gelecek planları
Sektör uzun süredir 10 milyar dolarlık hedefe koşuyor. Peki bu hedefe ulaşılabilecek mi? AkLease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan, 10 milyar dolar hedefinin Türkiye gibi dinamik bir pazar için kesinlikle hayal olmadığı görüşünde. Sektörün 2016'ya kadar 20 milyar dolarlık işlem hacmini yakalayacağına inanıyor ve "Büyümenin itici gücünün, yeni yasa tasarısı ile birlikte leasing sektörünün ufkunu açacak düzenlemelerin de hayata geçmesi olacağına inanıyoruz" diye konuşuyor. Pazarın yeni oyuncusu ING Faktoring & Finansal Kiralama da Türkiye'nin büyüleyici büyüme potansiyelinin ve sektördeki yeni düzenlemelerin 10 milyar dolarlık hedefe ulaşmayı hızlandıracağı görüşünde. BNP Paribas Finansal Kiralama Genel Müdürü Kağan Yaşa, leasing sektöründe 2012 yılı için Euro bazında yüzde 23 lük büyüme bekliyor. 10 milyar dolarlık hedefe ise 2015 yılında ulaşılacağını tahmin ediyor. FİDER Başkanı Bülent Taşar, "Yeni leasing kanunu çıkarsa ve global krizin dozu artmazsa takip eden 3 yıl içinde 10 milyar dolarlık hedefi yakalarız" diye konuşuyor.

BÜLENT TAŞAR / FİDER BAŞKANI
"RADİKAL BÜYÜMELER GÖREBİLİRİZ"
HEDEF BÜYÜDÜ
2011 yılı başında leasing sektörünün büyüme beklentisi yüzde 25 -30 civarındaydı.Yani 3,2 milyar dolar olan iş hacminin 4 -4,2 milyar dolar olacağını hedeflemiştik. 2011 ilk yarı rakamları da hedefe emin adımlarla yürüdüğümüzü gösterdi. Kriz dalgasından sonra büyüme hedeflerimizde bir değişiklik beklemiyoruz ve hatta geçen gün yaptığımız genel müdürler toplantısında bu rakamın 4,5 milyar dolar olabileceğini konuştuk.
ETKİYİ 2012'DE GÖRÜRÜZ
Ancak bildiğiniz gibi leasing işi uzun vadeli yatırım finansı gibidir ve büyüme ve küçülme zaman alır. Global kriz Türkiye'yi de etkileyecek. Bu yüzden biz bu etkiyi 2012'de görebiliriz. Ama eğer 2 yıla kadar beklediğimiz yeni leasing kanunu meclisten geçerse 2012 yılı içinde global kriz etkilerine rağmen leasing sektörü olarak radikal büyüme hedefleri öngörebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz