"Bölgenin yönetim üssü olacağız"

“Çevre ülkelerin Axa Türkiye tarafından yönetilmesi yönünde bir plan var.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Bölgenin yönetim üssü olacağız"
  

Capital: 
Peki uzun vadede planlarınız neler?  
-  Bizim Türkiye’deki çalışmalarımız Axa tarafından dikkatle takip ediliyor. Türkiye’nin bir alt bölge merkezi olarak konumlanması anlamında yeni bir yaklaşım var. Bu alt bölge merkez uygulamasına, ilk defa Meksika ve Türkiye’de başlanacak. Çevre ülkelerin Axa Türkiye tarafından yönetilmesi yönünde bir plan var. Dolayısıyla bunun ilk adımını, bu yıl Türk Cumhuriyetleri’ndeki bir şirket ile örnekleyerek gerçekleştirmek istiyoruz.

Capital: 
Hangi ülkeler yönetiminizde olacak?
Önce Axa içinde kendimizi kanıtlamamız gerekti. Şimdi bölge merkezi olarak, bir örnek ülkede bunu başaracağımızı kanıtlayarak komşu ülkelere de yayılmamız mümkün olabilecek. Elimizdeki insan kaynağı ve BT kalitesi buna imkan veriyor. Burada Axa Sigorta’nın yönettiği bir oluşum kurulması planlanıyor. Hatta CEO’su da bana bağlı olan arkadaşlardan biri olacak. Türk Cumhuriyetleri’nden seçeceğimiz şirketi Türkiye’nin bir küçük modeli haline getirme konusunda çalışacağız. Hedefimiz gelecek yıl Haziran’a kadar Türk Cumhuriyetleri’nde belirlediğimiz şirketi satın alıp ciddi anlamda harekete geçirmek. Sonra diğer ülkelere de geçme imkanımız olacak.

Capital: 
Satın alacağınız şirket belli mi?
-  Evet, ancak halka açıklık kuralları gereği açıklayamıyoruz.

Capital: 
Kısa vadede Türkiye’de bir satın alma yapmayı planlıyor musunuz?
Axa’nın buraya ayırdığı ciddi bir fon var. Dolayısıyla Türkiye’de çıkan tüm imkanlara bakıyoruz. Eğer o portföy bize değer katacaksa, mutlaka içinde olmak istiyoruz. Ancak bugüne kadar maalesef böyle bir portföyle karşılaşmadık. Olursa hemen merkez ile birlikte araştırarak gireceğiz diye düşünüyorum. Çok küçük bir şirketin bizim için anlamı yok. Organizasyonumuzu tamamlayacak, eksikliğimizi giderecek bir şirket olması gerekiyor.

Capital: 
Bireysel emeklilik şirketiniz resmi olarak faaliyete başladı mı? Burada plan ve hedefleriniz ne yönde?
Hayat şirketimizi bireysel emeklilik şirketine dönüştürmek için geçtiğimiz Mayıs ayında lisans aldık. Ancak halen alınması gereken izinler var. Ancak 2011 Mart ayında operasyona geçebileceğiz. Bu alanda da acente ağımızla finansal süpermarket anlayışı içinde ürünleri satma planımız var. Burada ciddi bir ivme kazanacağımızı düşünüyoruz. Axa’nın şu anda 2,5 milyon müşterisi var. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamın yüzde 5’ine mutlaka ulaşmayı hedefliyoruz. Bu da gelecek 5 yılda 125 bin kontrata ulaşmamız anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz