DEVLERİN PAYI DEĞİŞİR Mİ?

slında tablo benzer. Aslan payı, her zaman büyükler arasında paylaşılıyor. 76 oyunculu faktoringde, pazarın yüzde 56’sına 6 oyuncu hükmediyor. Leasingde ilk 5 yüzde 60’a sahipken BES’te ilk 4’ün payı yüzde 73’e ulaşıyor. Peki bu resim değişir mi? Sigortada şirket alımları ve konsolidasyon etkili olacak. Leasingde orta ölçekteki şirketlerin performansı değişiklik yaratabilir. BES’te değişiklik beklenmiyor ancak faktoringde büyüklerin payı artabilir.

27.04.2015 11:13:030
Paylaş Tweet Paylaş
DEVLERİN PAYI DEĞİŞİR Mİ?
Elementer sigorta 39 aktif oyuncunun kıyasıya rekabet ettiği bir kategori. Bu kategoride Allianz, Axa ve Anadolu Sigorta toplam pazarın yüzde 41’ini elinde tutuyor. Hayat sigortalarında da benzer bir tablo mevcut. 27 aktif oyuncunun yarıştığı pazarda, 4 oyuncu kategorinin yarısını elinde tutuyor. Ölçek ekonomisinin etkin çalıştığı BES’te de ilk 4 emeklilik şirketi, fon büyüklüğünün yüzde 73’ünü yönetiyor. En acı tablo ise 76 oyunculu faktoringde yaşanıyor. Büyük pastayı 6 öncü oyuncu yönetirken kalan 70 oyuncu pazarın kalan yüzde 44’ü için kıyasıya yarışıyor. Leasingde ise ilk 5, pazarın yüzde 60’ına hakim. Peki önümüzdeki 5 yılda büyüklerin pazardaki bu ağırlığı devam edecek mi? 
İLK 3’ÜN İKTİDARI Aslında bankacılık dışı finansta büyüklerin en güçlü olduğu alanların başında elementer sigorta geliyor. Hayat dışı branşların prim üretiminde ilk 3 şirket, aslan payını alıyor. Öyle ki Allianz, Axa ve Anadolu Sigorta sektörün prim üretiminin yüzde 40,95’ini kendi başlarına göğüslüyor. Hemen arkalarından gelen ve pazar payları yüzde 5’in üzerinde olan diğer üç şirket Ak- Sigorta, Mapfre Genel ve Güneş Sigorta’nın da katılımıyla ilk 6’nın sektörden aldığı pay, yüzde 60,4’e kadar çıkıyor. Türkiye Sigorta sektörü verilerine göre bu alanda aktif faaliyet gösteren 33 diğer oyuncu ise pazarın yüzde 39,6’sını paylaşmaya çalışıyor. Sektörde alt kırılımlara baktığımızda da benzer bir tablo mevcut. Kasko branşında ilk 3 büyüğe AkSigorta da ekleniyor. Bu ilk 4, prim üretiminin yüzde 54’ünü elinde tutuyor. Sağlık branşında ise Allianz, Acıbadem, Mapfre Genel ve Anadolu Sigorta sektörün yüzde 70’ine hakim. Elementer sigortadaki bu tablonun en önemli nedeni, 2013 yılında Allianz’ın Yapı Kredi Sigorta’yı satın alması sonrası sektörde daha da güçlenmesi oldu. 10 yıl öncesinde ilk 3’ün yüzde 31 pay aldığını açıklayan EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Gökhan Gümüşlü, son 2-3 yılda dağılımın üst sıralarda konsantrasyonunu artırdığını vurguluyor. Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan ise farklı noktaya değiniyor: “2013 sonunda ilk 3 oyuncunun toplam pazar payı yüzde 44’tü. 2014 sonunda bu oran, 3 puan düştü. Bu gerilemenin sektörde taşların yerinden oynamaya başlaması mı yoksa küçük bir toparlanma mı olduğunu ancak 1-2 yıl sonra göreceğiz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz