En büyük sıkıntı ölçeği yakalamak

Cenk Tabakoğlu’yla sektörün 2016 yılı tablosunu ve yeni şirketin stratejilerini konuştuk...

22.07.2016 12:50:530
Paylaş Tweet Paylaş
En büyük sıkıntı ölçeği yakalamak
Geçtiğimiz yıl hayat dışı sigortacılık, yüzde 20 büyümeyle 27,3 milyar TL prim üretimi yazdı. Alman Kalkınma Bankası, Hollanda Kalkınma Bankası ve EMF Capital Partners’ın güçlerini birleştirmesiyle Aviva Sigorta’yı alarak Unico Sigorta olarak yola devam ettiren genel müdür Cenk Tabakoğlu, bu büyümenin zorunlu trafik sigortalarının fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle gerçekleştiğini açıklıyor. Yönetici, bu yıl için de sektör genelinde yüzde 10 ila 15 arası bir büyüme öngörüyor. “Zorunlu trafik sigortaları, fiyat artışı nedeniyle bu yıl yüzde 25-30 civarında büyür gibi gözüküyor. Sağlık branşı da yüzde 20 büyür. Global ekonomi ve Türkiye ekonomisinde ticaret hacimleri azaldı, ticari tarafa satılan branşlarda agresif bir büyüme olmayacaktır” diyor. Aviva Sigorta’yı dönüştürerek Unico Sigorta’yı kuran genel müdür Cenk Tabakoğlu’yla sektörün 2016 yılı tablosunu ve yeni şirketin stratejilerini konuştuk:
* Trafik sigortaları kanununda nisan ayında değişiklik yapıldı. Bu değişiklik sektörü nasıl etkileyecek?
 Trafik branşı, sektörün diğer sıkıntılarının önüne geçiyor. Bu yüzden Trafik Sigortası Kanunu’nun değiştirilmesini olumlu buluyorum. Yeni düzenlemeyle Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün uygulamaları ve genel şartlarına atıfta bulunuluyor. Öncelikle mali sorumluluklarda hesaplama yöntemi netleşiyor, hesaplama metodu kanunda net olarak yazılıyor. Mahkemeler daha önce vakaları farklı şekilde yorumlayıp farklı kararlar verebiliyordu. Bu şekilde, sigorta şirketleri için de riskler daha öngörülebilir hale geliyor. Ayrıca sigorta şirketi artık kazazedeyle ilk aşamada konuşup işleri daha hızlı şekilde çözebilecek. Bu, trafik sigortalarında oluşan maliyetin düşmesinde de etkili olacak. Mağdurlar da tazminatlarını daha kolay alacak. Hem sigortalı hem sigorta şirketi için faydalı olacağını düşünüyorum.
* Zorunlu trafik sigortalarında fiyatlar çok yükselmişti. Sizce fiyatlarda da değişiklik olur mu?
 Ben eski fiyatların yanlış olduğunu, şu anda zorunlu trafik sigortaları fiyatlarının geldiği seviyenin olması gereken nokta olduğunu düşünüyorum. Fiyatlar daha ne kadar aşağıya gelir, bilmiyorum. Sektör, yeni müşteri kazanımı noktasında trafik sigortasını seviyor. Burada sigorta şirketlerin izleyeceği stratejiler de etkili olacak.
* 2015’te hayat dışı sigortacılık, yüzde 20 büyümeyle 27,3 milyar TL prim üretimi yazdı. Bu büyümede hangi branşlar daha etkili oldu?
 Öncelikle zorunlu trafik sigortaları etkili oldu, bu branşta fiyatlar geçen yıla göre yüzde 100 arttığı için trafik tarafında yazılan prim üretimi yükseldi. Büyümede sektörün büyümesi değil, fiyatların artması etkili oldu. Geçmiş yıllara baktığımızda da maalesef sigorta sektörünün doğru dürüst reel büyüme göstermediğini görüyoruz. Vatandaşın gelir durumu sektör için sıkıntı oluşturuyor. İnsanlar, bazı sigortaları lüks olarak görüyor. Bu noktada daha uygun fiyatlı ürünler yaratmamız gerektiği sonucu çıkıyor. Sektörde ciddi anlamda inovasyon açığı olduğunu düşünüyorum.
* Hangi alanlarda nasıl bir inovasyon ihtiyacından bahsediyorsunuz?
 Örneğin kasko sigortalarında bütün sektör aynı ürünü satmaya çalışıyor. Ama müşterinin buna ihtiyacı olmayabilir. Unico Sigorta olarak bu yıl temmuz ayında farklı bir kasko ürününün lansmanını yapacağız. Kaskoyla ilgili var olan gerçekleri sorguluyoruz. Örneğin asistans hizmeti var ama müşteri bu hizmete ihtiyacı olduğunu düşünmüyorsa parasını ödemek istemiyor. Belki de bunun gibi özellikler yüzünden üründe fiyat yukarı çıkıyor ve alım gücü yetmeyince alınmıyor. Sağlık sigortasında da durum böyle… Sağlık sigortası pahalı bir ürün ve genelde şirketler çalışanları için yaptırıyor. Çalışan şirketten ayrılırsa genellikle devam ettiremiyor. Bu noktada tamamlayıcı sağlık sigortasıyla müşterilerin özel sağlık sigortasına yönlendirilebileceğini düşünüyorum. Örneğin bizim tamamlayıcı ameliyat sigortası diye bir ürünümüz var. Sadece ameliyat durumlarını kapsıyor ve günde 80 kuruş, aylık 15-20 TL’ye geliyor. Bu şekilde sağlık sigortası daha alınabilir bir hale dönüşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz