Kârlı olan branşta büyüyeceğiz

Bu yıldan itibaren yangın, mühendislik, nakliyat gibi kârlı branşlara odaklanacağız.

1 MAYIS, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Kârlı olan branşta büyüyeceğiz

Sigorta sektörü, 2009-2010 yıllarında belki de tarihinin en sıkıntılı dönemini geçirdi. Bir yanda iyiden iyiye sürdürülemez hale gelen fiyatlar ve bunun sonucunda gelen zarar, diğer yandan yeni kanun ve yönetmeliklerin getirdiği zorunluluklar... Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, bu tablonun kısa vadede değişmeyeceğini öngörüyor. Serhat Süreyya Çetin'e göre yeni dönemde sektörde normalleşmenin iki itici gücü olacak. İlk sırada konsolidasyon beklentisine işaret eden yönetici, "Kesinlikle yeni bir konsolidasyon dalgası göreceğiz. Bu dalgayla şirket sıralamaları değişecek" yorumunu yapıyor. İkinci sırada ise yeni ürün tarafındaki büyük potansiyele işaret ediyor. Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin ile sigorta sektörünün geleceğini, şirketinin yeni döneme yönelik hedeflerini konuştuk:

Capital: 2010 nasıl geçti? Güneş Sigorta'nın performansı nasıl gelişiyor?
-2010, büyüme peşinde koştuğumuz bir yıl değildi. Hem fiyat rekabetinin çok yoğun biçimde devam ettiği hem de yeni mali yapının sektör bilançosuna yansıdığı bir yıl oldu. Çok temkinli bir tutum sergiledik ama yine de sonuçlar istediğimiz gibi olmadı. Sektörle birlikte çok ciddi zarar açıkladık. Likit sermayemizin, yatırım gelirlerimizin az olması nedeniyle zararımız sektöre göre biraz daha fazla oldu. 2010'u 33 milyon TL'lik bir zararla kapattık. Geçtiğimiz yılki zararda en çok fiyat rekabeti etkili oldu. Biliyorsunuz, sigorta, geçtiğimiz dönemde Türkiye'de yabancı sermayenin en yoğun giriş yaptığı sektör. Bu da pazar payı kavgasını beraberinde getirdi. Satın alma sonrası büyümek isteyen şirketler ve satılmak üzere olduğu için pazar payını artırmak isteyen şirketler, doğal olarak fiyatları aşağı çektik. Bunun yanı sıra yeni uygulanan kanun ve yönetmelikler, karşılıklar kararnamesinin hızlı bir şekilde uygulanması, gelecek dönem için bilançoda bir rezerv ayırmasını zorunlu kıldı. Bu aslında Solvency II kriterlerine geçişte bizi oldukça iyi bir noktaya getiren, dünya standartlarında, olması gereken bir uygulama. Sigorta sektörünü uzun vadede güçlendirecek. Sadece biraz hızlı oldu ve bunun etkilerini de 2010'da gördük.

Capital: 2011'e nasıl başladınız? Beklentileriniz ne yönde?
- 2009 ve 2010 yıllarından çok ciddi dersler çıkardık ve artık kârlılığa yöneldik. Bunun için iki ana unsur belirledik. Birincisi, bütün sektörün peşinde olduğu kârlı branşlara odaklanacağız. İlk 3 ayda kampanyalar, yeni ürünler ve eğitimlerle yangın, mühendislik, nakliyat gibi kârlı branşlarda artış sağladık. Banka sigortacılığı konusunda da yapmamız gereken şeyler vardı. Burada çalışan ekiplerimizi güçlendirdik. Çalışma modelimizi değiştirdik. Vakıfbank'ın yeni yönetimi de bu konuda önümüzü açtı. İlk 3 ayda banka sigortacılığında yüzde 30 büyüme elde ettik. Diğer yandan altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Pusula Programı'na geçiyoruz. Bu programla bütün operasyonun sistem tarafından otomatik olarak yönetilmesini hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.