Pazar payı peşinde değiliz

Bu yılın sigortacılık tarafında nasıl geçtiğini, sektörün kârlı branşlarını ve bu ortamdaki hedeflerini Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin ile konuştuk:

21.09.2014 15:48:540
Paylaş Tweet Paylaş
Pazar payı peşinde değiliz
Güneş Sigorta, yeniden yapılanma sonrası bu yılın ilk çeyreğine iyi başladı. Yüzde 10 büyüyen elementer branşta, yüzde 40’lık büyüme yakaladı. Genel müdür SERHAT SÜREYYA ÇETİN, “Yangında ilk üç ayda yüzde 63 büyüdük. Otomotiv satışlarının yüzde 25 düştüğü dönemde kasko sigortalarında üretimi yüzde 24 artırdık” diyor.

Büyümeye devam edeceklerini, ancak sadece pazar payına ve sıralamaya odaklanmayacaklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Büyümeyi ne pahasına yaptığınız çok önemli. Bizim için hiçbir zaman pazar payı çok önemli olmadı. Daha yüksek bir sıralamada yer almak bizi çok ilgilendirmiyor. Biz sürdürülebilir büyümeye sahip olmak istiyoruz.”

Bu yılın ilk dört ay sonuçlarına göre Güneş Sigorta, elementer branşta yüzde 5,3 pazar payıyla 7’nci sırada yer alıyor. Şirket geçen yıl güçlü bir yeniden yapılanma geçirdi ve bunun olumlu sonuçlarını da görmeye başladı.

“İlk üç ayda sektörde farklılaşmayı başardık” diyen Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, kendilerini yüzde 40 büyümeye götüren süreci şöyle aktarıyor: “Teknik kârlılığı yüksek işleri şirketimize kazandırırken daha kontrollü gidilmesi gereken alanlarda seçici olduk.

Sektörün en kârlı branşı yangında ilk üç ayda yüzde 63 büyüdük. Aynı dönemde genel kaza branşında da yüzde 54, tarım sigortalarında yüzde 74 büyüme yakaladık. Otomotiv satışlarının ülke genelinde yüzde 25 düştüğü bir dönemde biz kasko sigortalarında yüzde 24 büyüdük.” Bu yılın sigortacılık tarafında nasıl geçtiğini, sektörün kârlı branşlarını ve bu ortamdaki hedeflerini Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin ile konuştuk:

2014’e yeniden yapılanma projenizi tamamlayarak girdiniz. Bu, şirket performansını nasıl etkiledi?
Yeniden yapılanma projemizle şirketi ileriye taşıyacak yatırımları yaptık. İnsan sermayesine ve onların potansiyellerini ortaya çıkarmak için daha katma değerli işlere odaklanmamızı sağlayacak olan yazılıma ciddi yatırım yaptık. Bunun da semeresini bu yıl toplamaya başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz