Transfer Mevsimi

Hareketin startı aslında kriz sonrasında verildi. Bu süreçte ortaya çıkan şirket kapanma ve el değiştirmeleri zemin hazırladı. Emeklilik şirketler hareketi hızlandırdı. Axa Oyak’ın yönetici transfe...

1.06.2003 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hareketin startı aslında kriz sonrasında verildi. Bu süreçte ortaya çıkan şirket kapanma ve el değiştirmeleri zemin hazırladı. Emeklilik şirketler hareketi hızlandırdı. Axa Oyak’ın yönetici transferi ise büyük hareketi başlattı. Öne Cemal Ererdi, ardından diğer yönetici transferleri geldi. Son birkaç aydır yaşanan transfer dalgasının önümüzdeki dönemde de devam edeceği belirtiliyor.  
 
Sigorta sektöründe son bir yılda hızlı bir değişim yaşanıyor. 2001 yılında gerçekleşen kriz sonrası temeli atılan bu değişimin arkasında, sektördeki küçülme ve konsolidasyon var. Önce bankacılık sektöründeki operasyona paralel olarak bankaların sahip olduğu sigorta şirketleri Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) geçti. Ardından da sigorta sektöründe ciddi küçülmeler yaşandı. Bazı şirketler iflas etti, bazıları küçülerek faaliyetlerini durdurdu.  
Sonuçta da 3 yıl içinde şirket sayısı 63’ten 44’e düştü. Şirket sayısındaki bu düşüş de sigorta sektöründeki yönetici transferleri tetikledi. Buna bir de emeklilik şirketlerinin kurulması eklenince, transferler ve şirket için atamalar da adeta birbirini kovaladı.  
 
Aslında bu transferlerinin başlangıcında, sigorta sektörünün duayenlerinden biri olarak kabul edilen Recai Dalaş’ın Axa Oyak Sigorta’dan ayrılarak, Finans Sigorta’yı kurması yatıyor. Çünkü, bu süreçte Dalaş, bu şirketteki ekibinin önemli bir bölümünü de Finans Sigorta’ya götürdü. Ardından da sektördeki yönetici transferleri hızlandı.  
 
Axa Oyak Sigorta’dan büyük bir ekibin ayrılmasından sonra, başta genel müdür olmak üzere yeni bir kadro oluşturulması için çalışılmaya başlandı. Sonuçta da Eylül 2002’de Commercial Union (CU) Sigorta’nın genel müdürü Cemal Ererdi, Axa Oyak Sigorta’nın başına geçti. Bu transfer sonrasında, Cemal Ererdi’nin ilk icraatı eski çalışma arkadaşları Ali Erlat ve Işıl Akyol’u genel müdür yardımcısı olarak Axa Oyak Sigorta’ya alması oldu.  
 
CU Sigorta’daki değişim  
 
Sonuçta CU Sigorta’nın üst yönetiminde ciddi bir boşluk oluştu. Bunun ardından da atamalar birbirini kovaladı. Aviva Grubu, CU Sigorta’nın başına Albert Viseman Paterson’ı atadı. Aynı zamanda Aviva Türkiye Ülke Direktörlüğü'ne getirilen Paterson, CU Sigorta’nın yanı sıra CU Hayat Sigorta’nın da yönetimine girdi.  
 
Heriot-Watt Üniversitesi, Matematik Bölümü mezunu olan Albert W. Paterson, bir süre matematik alanında öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1986 yılında Aviva Grubu'na katıldı, 2001 yılında ise Aviva Avrupa Direktörü olarak, İrlanda, İtalya ve İspanya'daki hayat ve hayat dışı sigorta şirketlerinin sorumluluğunu üstlendi.  
 
Emek Hayat Sigorta genel müdür yardımcısı olan Ayşe Bolcakan ise Commercial Union Sigorta’ya pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak geçti. Daha önce Toprak Sigorta Genel Müdürü olan Ertan Fırat da CU Sigorta’da genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladı.  
 
Vahdet Tulun Aksigorta’da  
 
2003 yılında sigorta sektöründe bu yıl en çok konuşulan transfer ise Sanko Sigorta Genel Müdürü Vahdet Tulun’un Aksigorta’ya geçmesi oldu. M. İhsan Ezgü’nün, Aksigorta genel müdürlüğü ve yönetim kurulu üyeliğinden ayrılmasından sonra gerçekleşen bu görev değişiminin ardından, şirketteki bazı genel müdür yardımcılarının da ismi değişti.  
 
Vahdet Tulun’un ekibinden olan ve Sanko Sigorta’da genel müdür yardımcısı olarak çalışan Haldun Soyer, Aksigorta’ya genel müdür yardımcısı olarak geçti. Bu değişim sırasında Aksigorta’da Bölge Müdürü olarak görev yapan Hakan Şahin de genel müdür yardımcısı olarak atandı.  
 
Vahdet Tulun’dan boşalan Sanko Sigorta’nın genel müdürlük koltuğuna ise aynı şirkette yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Servet Sönmez vekil olarak oturdu. Servet Sönmez, bir dönem Akdeniz Sigorta’da genel müdürlük görevini yürütmüştü.  
 
T.Nippon Sigorta’da hareketli günler  
 
Türk Nippon Sigorta, son 2 yılda sigorta sektöründe en çok konuşulan şirketler arasında yer alıyor. Bunun en büyük nedeni daha önce Türkiye’de hiç yatırım yapmamış olan Kanadalı işadamı Hussein Nouman Soufraki’nin sahibi olduğu HNS Group tarafından satın alınmasıydı. İlk dönemlerde genel müdürlük görevini Kadir Küçük’ün yürüttüğü şirkette, geçtiğimiz aylarda art arda yönetim değişiklikleri oldu.  
 
Kadir Küçük’ün ayrılmasından sonra, aralık ayında yine aynı gruba bağlı Darı Leasing’in genel müdürlük görevini yürüten Mesut Tavrak, T. Nippon Sigorta’nın da genel müdürlük koltuğuna da oturdu. Bu görev değişimi sırasında HNS Holding’de yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Satvat Mahmutoğlu, aynı şirkette genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladı.  
 
Mayıs ayında ise T. Nippon Sigorta’da yeni bir yönetim değişikliği daha yaşandı. Emin Atasagun, Türk Nippon Sigorta genel müdürlüğüne getirildi. Uzun yıllar sigorta sektöründe üst düzey yöneticilik yapan Atasagun, özelleştirme öncesi Güven Sigorta Genel Müdürlüğü'nü yürütüyordu. Daha sonra Işık Sigorta’da yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Bu görevinden ayrıldıktan sonra bir süre sigorta sektöründen uzak kalan Emin Atasagun, 20 Mayıs itibariyle T. Nippon Sigorta’nın genel müdürlük koltuğuna oturdu.  
 
Garanti Sigorta’da emeklilik değişimi  
 
Sigorta sektöründeki transferleri hareketlendiren bir başka şirket ise Garanti Sigorta oldu. Garanti Hayat Sigorta’nın Garanti Emeklilik’e dönüşmesinin ardından, uzun yıllardan beri Garanti Sigorta Grubu’nun genel müdürlüğünü yapan Erhan Tunçay, Garanti Emeklilik Genel Müdürlüğü’ne getirildi.  
 
Garanti Sigorta’nın genel müdürlüğüne ise Garanti Bankası Ankara Ticari Bölge Müdürü Hasan Güller atandı. Bu, aynı zamanda Hasan Güller için de ilk sigortacılık deneyimi oldu.  
 
Bu arada Garanti Sigorta yönetim kurulunda da değişimler gerçekleşti. Akın Öngör ve Süleyman Sözen’in yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmeleri üzerine Sabri Metin Ar ve Turgay Gönensin getirildi.  
 
Ray Sigorta’nın yönetim kurulunda da geçtiğimiz aylarda bir değişim yaşandı. Vural Akışık’ın Ray Sigorta’daki yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etmesi üzerine, yerine Tayfun Bayazıt yönetim kurulu başkanı olarak atandı.  
 
Hayati Çetin, Güven’den ayrıldı  
 
Ancak son 1 yılda sektördeki en dikkat çekici istifa Güven Sigorta Genel Müdürü Hayati Çetin’den geldi. Mart ayında Güven Sigorta'nın hem yönetim kurulu üyeliğinden hem de genel müdürlük görevinden istifa etmesi sektörde bir hayli konuşuldu.  
 
1990 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri'nin Başak Sigorta ile başlattığı çalışmada, hazırlanan ilk protokol ile sigortacılık sektörüne adım atan Çetin, daha sonra Tarım Kredi Kooperatifleri'nin sigorta konusundaki eğitim çalışmalarını yürüttü. Kütahya, Eskişehir, Uşak, Afyon ve Bilecik illerinde Tarım Kredi Kooperatifleri'nin sigorta işlemlerini takip etti.  
 
Güven Sigorta'nın özelleştirilmesi ile birlikte 2000 yılında yönetim kurulu üyeliğine getirilen Hayati Çetin, yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel müdürlük görevini de üstlenmişti.    
 
Bu arada Birlik Sigorta’nın da yönetim kurulu başkanı değişti. Halk Bankası Personeli Yardımlaşma Vakfı’nın iştiraki olan Birlik Sigorta’da yönetim kurulu başkanı Osman Nuri Ertuğ’un istifası nedeniyle göreve Cevat Bekin atandı. Gazi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Bekin, Halk Bankası Genel Müdürlüğü'ndeki işletme müdürlüğü görevini sürdürüyor.  
 
Şirket içi atamalar arttı  
 
Bu transfer rüzgarları içinde şirket içi atamalar da son derece dikkat çekici. Bunlardan ilki Ankara Emeklilik’te gerçekleşti. Şirketin mali, idari işler, finansman ve bilgi işlemden sorumlu genel müdür yardımcılığına İlker Cem Tütüncü atandı. Tütüncü, daha önce aynı şirkette mali ve idari işler grup müdürü olarak çalışıyordu.  
 
Bir diğer şirket için atama ise, Batı Sigorta’da gerçekleşti. Söz konusu şirkette nakliyat müdürü olarak görev yapan Erol Bektaş, teknik işlerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevine getirildi. 1988 yılında Marmara  Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun olan Bektaş, çalışma hayatına Oyak Sigorta nakliyat departmanında başladı. 1996 yılından bu yana da Batı Sigorta’da çalışıyor.  
 
Bayındır Hayat Sigorta’da pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevine de Gülsultan Doğan getirildi. Eylül 2002’de gerçekleştirilen bu atamadan önce, Gülsultan Doğan, daha önce şirketin kurumsal pazarlama bölümünde çeşitli görevlerde çalışmıştı.  
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz