"Zararı kapatıp ilk 5'e gireceğiz"

Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürü Dr. Gİray Velioğlu, bu yıl zararı kapatıp kâra geçmeyi hedeflediklerini söylüyor.

17.07.2015 20:48:270
Paylaş Tweet Paylaş
"Zararı kapatıp ilk 5'e gireceğiz"
Yapı Kredi Sigorta, 2002 yılından bu yana 3 kez el değiştirdi. Pamukbank iştiraki iken Çukurova Grubu’nca yönetiliyordu. Ardından Pamukbank’a el konulmasıyla 2005 yılına kadar yönetimi devlete geçti. 2005 yılında Koç-UniCredit ortaklığına satıldı. Koç Finansal Hizmetler’in Allianz ile ortak sigorta şirketi olduğu için önce Yapı Kredi Sigorta’nın bu şirketle birleşmesi gündeme geldi. Sonra Koç Grubu, Allianz ile yollarını ayırdı. Bu kez Yapı Kredi Sigorta satışa sunuldu. 2008 Temmuz ayında satışa çok yaklaşıldı. “Zurich mi Generalli mi alacak” diye tartışılırken kriz oldu. Yapı Kredi’nin piyasa değeri 1,1 milyar dolardan 180 milyon dolara geriledi. Satış rafa kalktı. Daha önce Yapı Kredi Emeklilik’in genel müdürlüğünü yapan, geçtiğimiz yıl Yapı Kredi Sigorta’nın başına geçen Dr. Giray Velioğlu, masada satışa yönelik yeni bir çalışma olmadığını söylüyor. “Ama bu bizim kaderimiz” demekten de geri durmuyor ve ekliyor: “Bugünedek yaşadığımız güçlükler bünyemizi çok sağlamlaştırdı. Yapı Kredi Sigorta’nın her zaman yatırım açısından cazip bir şirket olduğunu düşünüyorum.” Yapı Kredi Sigorta geçtiğimiz yıl finansal kriz nedeniyle zarar yazan sigorta şirketlerinden biriydi. Velioğlu bu yıl bu zararı kapatmak hedefinde olduklarını söylüyor. 2010’da 750 milyon TL prim üretimi ve 20 milyon TL net kâr hedeflediklerini söyleyen yönetici, “Hedefimiz 3 yıllık bir stratejik plan çerçevesinde ilk 5’e girmek” diye konuşuyor. Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürü Dr. Giray Velioğlu ile şirketin mevcut performansını, yeni döneme yönelik planlarını ve hedefleri konuştuk. 
CAPITAL: Sigorta sektörü 2010’a nasıl başladı? Bu yıl ne kadar büyüme bekliyorsunuz? 
- Geçtiğimiz yıl sektör reel anlamda yüzde 1 oranında küçüldü. Bu yıl Yapı Kredi Sigorta özelinde ben çok ümitliyim. Sektör genelinde de yüzde 10 ila 12,5 düzeyinde bir büyüme olacağını tahmin ediyorum. 2009 bizim için olumsuz bir yıldı. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl sonunda zarar açıkladık. Ancak kaybettiğimiz toprakları almaya yönelik birtakım stratejik kararlar verdik. Örneğin acenteleri kucaklamaya yönelik “değişim rüzgarları” adı altında bir atağımız oldu. Burada hasarsız portföyü ödüllendiren bir yapı kurduk. Komisyon yapımızı değiştirdik. Acentelere konut, yangın gibi poliçelerin satışlarını ön plana çıkararak birtakım ek gelir imkanları sağladık. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında lanse ettiğimiz bu projeden fevkalede olumlu, başarılı sonuçlar aldık. Yapı Kredi Sigorta’nın şu anda 750’nin üzerinde acentesi var. Son 3-4 ayda 58 tane yeni acente açtık. Yıl sonuna kadar bu sayıyı daha da artıracağız. 
CAPITAL: Bu yıl planlarınızda başka neler var? Yapı Kredi Sigorta’nın yıl sonu hedefi nasıl? 
- Yılın ilk 3 ayında sağlık branşında yüzde 21 büyüme kaydettik. Elementer branşlarda yüzde 40’ın üzerinde büyüdük. Genel olarak ilk 3 ay büyümemiz yüzde 33 düzeyinde oldu. Çok açık konuşmam gerekirse ciddi anlamda para kaybedeceğimizi öngördüğümüz herhangi bir poliçeyi yapmıyoruz. Özellikle sağlıkta kurumsal poliçelerle ilgili çok kuvvetli bir veri tabanımız var. Yıllar itibarıyla sağlık sigortası branşında sektör lideri konumdayız. Şu anda 100 birimlik poliçe üretimimizin 47’si sağlık branşından geliyor. 2009 yılında 607 milyon Tl’lik prim üretimimiz oldu. Bunun 285 milyon TL’si sağlıktan geldi. Sektörde bu oran yüzde 12. Dolayısıyla biz bu alanda doğru davranmaya mecburuz. Pazar liderliğimizi zarar etme pahasına sürdürmeyi hiç düşünmüyoruz. Sağlık geçtiğimiz yıla kadar fevkalade başarılı ve kârlı bir branştı. Finansal kriz olumsuz etkiledi. 285 milyon TL’lik prim üretimimize karşılık 257 milyon TL hasar ödedik. Beklentilerimizin çok üzerinde bir hasarla karşılaştık. Kurumsal poliçede bulunan çalışanlar 2 endişeyle erteleyebilecekleri harcamaları yaptılar. Birincisi işimi kaybedersem, ikincisi şirket sigorta yaptırmayabilir diye düşündüler. Teknik kârlılık oranımız son 5 yıldır yüzde 13,5 ila 14,5 arasındayken 2009’da 2,9’a geriledi. Ancak bu yıl kayıplarımızı yerine koyacağız. Bunu yaparken büyük işleri kaybetmek pahasına fiyattan taviz vermeyeceğiz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz