"Aldığımız kararların etkisiyle hızlı büyüdük"

Ağbal, "3.çeyrekteki daralmanın ardından aldığımız kararların etkisiyle beklentilerin üzerinde büyüme gerçekleşti" dedi.

31.03.2017 12:52:310
Paylaş Tweet Paylaş
"Aldığımız kararların etkisiyle hızlı büyüdük"
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılının üçüncü çeyreğindeki daralmanın ardından ekonomi yönetimi olarak aldığımız kararların etkisiyle ekonominin dördüncü çeyrekte yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü vurguladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılı büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde, 2016 yılının meydana gelen darbe girişimi, turizm sektöründe yaşanan daralma, terör saldırıları ve global piyasalarda oluşan dalgalanmalara rağmen ekonominin yüzde 2,9 büyüdüğü bir yıl olduğunu kaydetti.

Ağbal, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
"2016 yılının üçüncü çeyreğindeki daralmanın ardından ekonomi yönetimi olarak aldığımız kararların etkisiyle ekonomi dördüncü çeyrekte yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerinde büyümüştür. Bu da Türkiye ekonomisinin temellerinin kuvvetli olduğunu ve dinamik büyüme yapısını sürdürdüğünü göstermiştir.

Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep son çeyrekte ivmelenmiş ve özel tüketim harcamaları yüzde 5,7 artmıştır. Bu dönemde yatırımların yüzde 2 büyümesi de ekonomik görünüm adına son derece önemlidir. Kamu harcamaları da ekonomik büyümeye pozitif katkı vermeye devam etmiştir.

Ekonomi yönetimi olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler, gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlar ile küresel konjonktürdeki olumlu seyir 2017 yılında da büyümenin hızlanmasını destekleyecektir. Nitekim 2017 yılı ilk çeyreğinde hem üretim hem de tüketim kanalından gelen öncü göstergeler ekonomiye ilişkin olumlu sinyaller vermektedir.

Referandum sonrası ekonomide güven ve öngörülebilirliğin artması da ekonomik görünümü olumlu etkileyecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile siyasi istikrar pekişecek ve yönetimde etkinlik artacaktır. Yapısal reformlar hız kazanacak, Türkiye’nin ekonomik büyüme performansı artmaya devam edecektir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz