D-8 Ekonomik İş Birliği Zirvesi başladı

D-8 Ekonomik İş Birliği Örgütü 9. Zirvesi, Türkiye'nin ev sahipliğinde başladı.

20.10.2017 14:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
D-8 Ekonomik İş Birliği Zirvesi başladı

"İş Birliğiyle Fırsatları Çoğaltmak" temasıyla düzenlenen "D-8 Ekonomik İş Birliği Örgütü 9. Zirvesi", Türkiye'nin ev sahipliğinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.

Zirveye, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Yusuf Kalla, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Malezya Başbakan Yardımcısı Zahid Hamidi, Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Şehriyar Alem ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Loza katılıyor.

Zirveye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde de misafir ülke cumhurbaşkanları olarak katılıyor.

D-8'in ikinci dönemi başladı

Dünyanın gelişmekte olan 8 ülkesinin, ilki Türkiye'de olmak üzere üye ülkelerde düzenlenen zirvelerin ilk döngüsünün tamamlamasının ardından ikinci kez İstanbul'da bir araya gelmesiyle D-8'in tarihinde ikinci dönem başlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki D-8 zirvesinin açılışında konuştu.

Toplantının, küresel ve bölgesel gelişmeler bağlamında oldukça sancılı bir dönemde icra edildiğini belirten Erdoğan, "Bundan 20 sene önce D-8 teşkilatının hangi temel ilkeler üzerine inşa edildiğini hatırlıyorsunuz. Örgütü kurarken savaş yerine barış, çatışma yerine diyalog; adalet ve kalkınma olsun demiştik" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Geride kalan 20 sene, o günkü endişelerimizin ne kadar haklı olduğunu bugün bize gösteriyor... Kardeşlerimizin ve dostlarımızın yaşadığı ızdıraba bizzat şahitlik ettik. Mevcut küresel sistem, çıkarları garanti altına alınmış bir avuç mutlu azınlık dışında hiç kimseyi tatmin etmedi. Bu kadar zenginliğin olduğu bir dünyada halen Afrika'da kardeşlerimiz en mutlak ihtiyaçlarını dahi karşılıyamıyor...

Potansiyelimiz tam anlamıyla harekete geçiremiyoruz... Şu an 100 milyar dolar civarında seyderen D-8 içi ticaret hacminin, 500 milyar dolara kadar çıkacağına inanıyorum... Savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda ortak üretim sürecine girebiliriz.

Geniş bir işbirliği potansiyelimiz bulunuyor ve eksiklerimizi görüp karar alma süreçlerini hızlandıracak adımlar atmalıyız. Her şeyin değiştiği dünyada D-8'in aynı kalması asla kabul edilemez. Yeni ortaklarla devam etmeliyiz ve genişlemeden korkmamalıyız... Oy birliği yerine oy çokluğuyla karar alma mekanizması getirmeliyiz. 

Kur baskısı; dolar ve euro baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok. Biz yerli ve milli paralarla bu ticaretimizi yaptığımızda buradan ülkelerimiz ciddi manada kazanacaktır. Dönem başkanlığmızda diyoruz ki; bir 'takas odası' kurulması için merkez bankalarımızı bir araya getirelim..." 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz