Fed'e yeni bir isim atıyor

ABD Başkanı Trump, eski Hazine yetkilisi Randal Quarles'ı Fed Denetim Başkan Yardımcısı olarak atamayı planlıyor.

11.07.2017 11:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fed'e yeni bir isim atıyor
Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın eski Hazine yetkilisi Randal Quarles'ı Fed Denetim Başkan Yardımcısı olarak atamayı planladığını açıkladı.

Quarles'ın adaylığının ABD Senatosu tarafından onaylanması gerekiyor. Trump'ın yapacağı söz konusu atamalar Fed'in 7 üyeli yönetim kurulunu etkileyecek. Bu üyelerin her biri aynı zamanda FOMC'de para politikası konusunda oy kullanma hakkına sahip.

Trump, Yellen ve FOMC yetkilileriyle, Başkanlık münazaraları sırasında sıkça tartışma yaşamıştı. Trump katıldığı bir programda, "Faiz oranlarını artırdıklarında, bazı çok kötü şeyler olduğunu göreceksiniz, çünkü işlerini yapmıyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Fed bünyesinde yapılacak atamaların önemi, Fed'in finans sektörünü düzenlemekteki artan rolü nedeniyle, para politikasının ötesine gidiyor. Fed'in yetkileri, 2010 yılında yasalaşan Dodd-Frank Wall Street'in regülasyonu yasasıyla daha da genişlemişti.
Fed Başkanı Janet Yellen'in başkanlık görevi Şubat 2018'de sona ererken, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın göreviyse Haziran 2018'de son bulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz