İran ile ticarette yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'a gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaret kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Sadabad Sarayı'nda ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

4.10.2017 15:39:000
Paylaş Tweet Paylaş
İran ile ticarette yeni dönem başlıyor

İran'a gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaret kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Sadabad Sarayı'nda ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak basın açıklamasında konuşuyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel konuları kapsayan verimli görüşmeler yaptık. Bakanlarımız, kurumlar ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Son zamanlarda iki ülke arasında artan üst düzey ziyaretlerin ilişkileri daha iyi noktalara taşımasını temenni ediyorum.

Uzun zaman önce 30 milyar dolarlık ticaret hedefi belirlemiştik, ancak bu son yıllarda 10 milyar dolarda takılı kaldı. Görüşmelerde ana gündemimiz bu 30 milyar dolarlık hedef oldu.

Merkez bankalarımızın gözetimi ve bankaların girişimiyle finans sektörlerimizi canlandırma kararı aldık. Ticaretimizi kur baskısından kurtarmak için yerli para birimlerimiz ile ticaret yapacağız. Merkez Bankalarımız önümüzde hafta bir araya gelerek bu konuda gerekli adımları atacaklar. Ayrıca bankalarımızın İran'da şube açmaları, aynı şekilde İran bankalarının da Türkiye'de şube açmaları meselesini görüştük

Turizm sektöründeki yatırımcılarımızı İran'da yatırım yapmaya teşvik edeceğiz.

Irak, önümüzdeki ilk madde halinde. Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin gayrimeşru referandumunu tanımıyoruz. 350 kilometre sınırıyla kuzeyde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde Merkezi Yönetim. Kuzey Irak neyin referandumunu yapıyor? İsrail'den başka kendilerini tanıyan ülke yok. Mossad'la alınan karar gayrimeşrudur.

"Irak'ta tek muhatabımız Merkezi Yönetim"

Ruhani'nin konuşmasından satır başları:

"Bankacılık konusunda önemli kararlar aldık. Ticaretin milli paralar ile yapılması bunlardan biri. İki gümrük kapısı yarından itibaren 24 saat çalışacak, 3. kapı teknik iyileştirmelerin ardından en kısa sürede açılacak.

Ortak turizm ajansları geliştirmek konusunda adım atacağız. Yıllık 30 milyar dolar ticaret hedefine ulaşmak noktasında mutabık kaldık

Bölgede barış ve güvenliği hakim kılmak için Türkiye, İran ve Rusya birlikte çalışacak"


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz