"Küresel ekonomi yeterince güçlü değil"

Çin Devlet Başkanı Şi, BRICS zirvesinde yaptığı konuşmasında, dünya genelinde 700 milyondan fazla kişinin açlık sınırında yaşadığına dikkat çekti.

3.09.2017 20:13:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Küresel ekonomi yeterince güçlü değil"

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkenin güneyinde Fucien eyaletindeki Şiamın kentinde düzenlenen, BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) Liderler Zirvesi'nin açılışında konuştu.

Konuşmasında, ekonomi, ticaret, kalkınma ve güvenlik konularına değinen Şi, BRICS ülkelerinin, geçen 10 yılda, Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 179, ticaretinin yüzde 94 ve kent nüfusunun yüzde 28 arttığını belirtti.

BRICS'in on yılda büyük ilerleme kaydettiğini ve dünya ekonomisine katkıda bulunduğunu söyleyen Şi, 3 milyarı aşkın insanın bu büyümeden yararlandığını ifade etti.

Şi, BRICS ülkelerinin ciddi şekilde değişen iç ve dış karmaşık sorunlarla karşılaşmasına rağmen büyüme potansiyellerini yitirmeden yoluna devam ettiğini bildirdi.

Çin Devlet Başkanı, yükselen pazarların ve gelişmekte olan ülkelerin uluslararası ilişkilerde büyük rol oynadığına dikkati çekerek, BRICS'in kalkınma, dönüşüm ve adaptasyon döneminde olduğuna işaret etti.

"BRICS'in etkisi artırılmalı"

Kapsamlı ortaklıkların etkisinin artırılması gerektiğini vurgulayan Şi, BRICS'in 5 ülkeden fazlası olduğunu ve bu çerçevede BRICS'in kapsamının genişletilmesi ve daha fazla insana ulaşılması gerektiğini ifade etti.

Dünya genelinde 700 milyondan fazla kişinin açlık sınırında yaşadığını, 10 milyonlarca masum insanın da yerinden edilerek mülteci durumuna düştüğünü hatırlatan Şi, küresel ekonominin bu sorunları çözmek için yeterince güçlü olmadığını söyledi.

Şi, BRICS ülkelerinin bu yıl, siber güvenlik, terörle mücadele konularında toplantılar yaptığını da hatırlatarak, "BM Anlaşması'nın prensiplerine ve amaçlarına sahip çıkmalı, uluslararası ilişkilerin temel normlarını korumalı, uluslararası ilişkilerde hegemonya ve güç siyasetine karşı çıkmalıyız." dedi.

Bölgesel sorunlarda sürdürülebilir, entegre ve kapsamlı güvenlik konseptinin savunulması gerektiğini dile getiren Şi, BRICS ülkelerinin bu konuların çözümünde yapıcı rol oynamalarının önemine değindi.

Çin Devlet Başkanı Şi, "Terörizmin her türlüsüne karşı kapsamlı strateji ve tekniklerle karşı durduğumuzda terörün gideceği bir yer kalmaz." dedi.

Zirve 5 Eylül'de sona erecek

Liderler açılışın ardından oturumlara geçecek. Zirvenin ikinci gününde BRICS İş Konseyi Diyalog Toplantısı, üçüncü gününde ise Gelişmekte Olan Ülkeler ve Yükselen Piyasalar Diyalog Toplantısı gerçekleştirilecek.

5 Eylül'de sona erecek zirvede, küresel ekonomik büyüme, ticaret, yatırım, finansal iş birliği ve iletişim konularına odaklanılacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz