Rusya'ya yaptırımlar uzatıldı

Avrupa Birliği, Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresinin 6 ay uzatılmasını kararlaştırdı.

21.12.2015 17:43:520
Paylaş Tweet Paylaş
Rusya'ya yaptırımlar uzatıldı
AB Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, AB'nin Rusya'ya karşı uygulamakta olduğu ekonomik yaptırımların 31 Temmuz 2016'ya kadar uzatıldığı bildirildi. Rusya'nın doğu Ukrayna'daki eylemlerinden ötürü AB'nin ilk yaptırım kararını 31 Temmuz 2014'de aldığı anımsatılan açıklamada, yaptırımların Minsk ateşkes anlaşmasının tam uygulanmasıyla son bulacağı hatırlatıldı.

SAVUNMA, FİNANS VE ENERJİDE KISITLAMA

Yaptırımlar uyarınca, AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı yapmıyor. Yaptırımlarla, Rusya'nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri, AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor, Rus kamu bankaları Avrupa'da finans sektöründen dışlanıyor.

Öte yandan AB'nin, Rusya ve Ukraynalı ayrılıkçılara yönelik yaptırımları da devam ediyor. AB'nin ilave yaptırımlar ve vize yasağının hedefinde 149 kişi var. Bu isimler arasında Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak ile Rusya İstihbarat Teşkilatı Başkanı İgor Sergun ve Kırım lideri Sergey Valeryevich Aksyonov da bulunuyor. Bu yaptırımlarla, Rusya'nın Ukrayna'da Minsk ateşkes anlaşmasına uyması için baskı yapılması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz