TÜFE nedir? Nasıl hesaplanır?

Finansal sözlükte merak edilen terimler arasında 'TÜFE nedir, Nasıl hesaplanır' sorusu da yer alıyor. İşte TÜFE'nin anlamı:

5.06.2020 17:15:000
Paylaş Tweet Paylaş
TÜFE nedir? Nasıl hesaplanır?

Capital Dergisi Finans Editörü Elçin Cirik’in “TÜFE nedir? Nasıl hesaplanır?” sorusuna Capital Dergisi için verdiği yanıt şöyle:

TÜFE NEDİR? 

TÜFE yani Tüketici fiyatları endeksi, tipik bir tüketicinin satın aldığı belirli ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri ortaya koyar. Yıllık enflasyon değerindeki değişimi ölçmek için kullanılır. Yalnızca hane halkı tarafından tüketilen mal ve hizmetlerin fiyatındaki artışı ölçer. TÜFE sepetinin içinde gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ve tütün, giyim ve ayakkabı, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar, mobilya, ev aletleri, sağlık hizmetleri, ulaştırma hizmetleri, haberleşme hizmetleri, eğlence ve kültür, eğitim, lokanta ve oteller gibi çeşitli mal ve hizmetler bulunur.

TÜFE NASIL HESAPLANIR?

Hesaplamasında ilk olarak ülkenin genelini temsil eden örnek kitlenin bir yıl içinde hangi mal ve hizmete ne kadar para harcadığı bulunur. Burada her mal ve hizmetin toplam harcamalar içinde ağırlıkları belirlenir. Yılın her ayının belirli günlerinde alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişim belli ağırlıklara göre ölçülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz