Anayasasız mümkün mü?

Koç, Sabancı, Alarko, Eczacıbaşı, Abdi İbrahim ve Boyner’in yıllar önce hazırlanmış yazılı aile anayasaları var...

22.09.2016 11:58:340
Paylaş Tweet Paylaş
Anayasasız mümkün mü?
BÜYÜMEYİ TETİKLİYOR
Aile anayasası hazırlayan şirketlerin sürdürülebilirlik dışında en önemli motivasyonlarından biri de büyümenin önündeki engelleri kaldırmak. 12 yıl önce aile anayasalarını hazırlayan NG Kütahya Seramik de bu şirketlerden biri. Şirketin yönetim kurulu başkanı Erkan Güral “Aile anayasasını hazırlayana kadar herkes bildiğini okuyor, istediği gibi çalışıyordu. Bu şekilde büyüyemeyeceğimizi gördük ve anayasamızı yazdık” diyor. Aile şirketleri danışmanı Dr. İlhami Fındıkçı da aile şirketlerindeki genel trendin anayasa yapma yönünde olduğunu belirtiyor. Fındıkçı, “Hatta kimi şirket sahipleri gittikleri toplantılarda kendi yazılı anayasalarını beraberinde götürüyor. Bir kısım kurumlar da aile anayasasına sahip olmaya bir prestij ve reklam aracı olarak bakıyor” diyor. TKYD Genel Sekreteri Güray Karacar, aile şirketlerinin en büyük sorununun varlıklarını devam ettirmek olduğunu belirterek bunu sağlamak için giderek artan oranda şirketin aile anayasası ve kurumsallaşmaya yöneldiğini belirtiyor.
YASALAR GÜNCELLENİYOR
Aile anayasası 20 yıl ve daha eskiye dayanan şirketlerin çoğu, yasalarda güncelleme yapıyor. Abdi İbrahim Başkan Vekili Nesrin Barut Esirtgen, 1960’lı yıllarda oluşturdukları aile anayasalarını zaman içinde gelişmelere göre revize ettiklerini belirtiyor. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök de aile anayasalarını oluşturduktan 9 yıl sonra ilk revizyonu yaptıklarını söylüyor. Gök, “2006’da 3’üncü kuşağın katılımıyla aile meclisi çalışma komiteleri oluşturuldu ve gerekli görülen detaylara yer verildi. 2007 sonunda da revizyon yapılarak, İnci Ailesi Anayasası tamamlandı” diyor ve ekliyor: “Son olarak geçen yıl aile anayasamızı yeniledik. Kurumsal yönetim rehberimizi ve prosedürlerimizi gözden geçirip revize ettik.” Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da “Anayasamızda 3’üncü kuşağın eğitiminden disiplin yönetmeliğine kadar her şey yazılı. Ancak öngöremediğimiz yeni bir durumla karşılaştığımızda anayasamızda revizeler yapıyoruz” diyor. Eroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, aile anayasalarını 2007’de yeniden gözden geçirdiklerini belirtiyor ve “Anayasaya her şeyi çok ayrıntılı yazamıyoruz. Karşılaştığımız sorunlara göre anayasaya ek madde ekliyoruz” diye konuşuyor.
HAZIRLIK YAPANLAR VAR
Henüz aile anayasası olmayan ancak yapma hazırlığında olan köklü şirketler de mevcut. Türkiye’nin uzun ömürlü aile şirketlerinden Vefa Grubu da böyle bir hazırlık içinde. 4’üncü kuşağa geçen grubun yönetim kurulu başkanı Sadık Vefa, aile şirketlerinin bugüne kadar aile anayasasız yönetildiğini ancak kendilerinden sonra gelecek yeni jenerasyon için aile anayasası hazırlamayı gerekli bulduklarını belirtiyor. Vefa, “Bizden sonra gelen kuşağın eğitim ve öğrenimleri bizden çok farkı. Bu nedenle aile anayasasına gerek duyduk. Bu konuda çalışmalara başlayacağız” diyor. Kısa sürede cirosu 1 milyar TL’yi geçen YDA Group’un yönetim kurulu başkanı ve kurucusu Hüseyin Arslan da sürdürülebilirliği sağlamak ve kurumsal sistemi bir sonraki kuşağa aktarabilmek için aile anayasası oluşturmaya karar verdiklerini söylüyor. Aile anayasası hazırlama sürecini geçen yıl başlattıklarını ve bu konuya özel önem verdiğini belirten Arslan, “YDA’nın bizden sonraki kuşaklarda da aynı başarı ivmesini sürdürülebilir kılması için aile kriterlerinin önceden yazılı hale getirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle de bu çalışmayı başlattık” diyor. Aile şirketlerinin sürdürülebilirliği üzerine çok ciddi incelemeler yapan Arslan, “Her aile şirketinin kendi değer ve kültürüyle uyumlu bir yazılı anayasaya sahip olması lazım” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz