Büyümede zor hesap

2012 zor bir yıl olacak.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümede zor hesap
Avrupa'da beklenen resesyonun Türkiye ekonomisini de olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Kaynakların azalacağı, kârın düşeceği öngörülüyor. Ancak, Türk finans sektörü, bu büyük riske rağmen "büyüme planı" yapıyor. Bankacılık sektörü 2012'de tüm bilanço kalemlerinde ortalama yüzde 15-20 büyüme hedefliyor. Sigorta sektörü ise bu yıl konsolidasyona yakın. Geçen yılı prim üretiminde yaklaşık yüzde 17 büyüme kaydeden sektör, 2012'de yüzde 10 büyümeyi hedefliyor. BES, çeşitlenen fonlardan, kurumsal katılımdan umutlu. Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarının bu yıl 3 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Leasing gözünü yeni yasayla gelecek fırsatlara çevirmişken faktoring ise riskleri daha yakın takibe almış durumda. 2009 ve 2010'da tüm zamanların en yüksek kârını yazan bankalar, 2011'den itibaren ipleri sıkı tutmaya başlamıştı. 2011'de devam eden bu yaklaşım, sektörü ayakta tuttu. Azalan kâra, daralan kaynaklara rağmen büyüme devam etti. Bankacılık sektöründe olduğu gibi sigortadan bireysel emekliliğe, faktoringden leasinge Türk finans sektörünün her alanında 2011 yine büyüme yılıydı. Ancak şimdi herkes aynı fikirde: 2012 çok daha zor olacak...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Avrupa'da derinleşen kriz, bu yıl olası bir resesyona işaret ediyor. İşte Avrupa'da beklenen bu resesyon da Türk finans sektörü açısından 2012'nin tehditler listesinde ilk sırada yer alıyor. Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, "Şu aşamada Avrupa'daki sorunların ne kadar büyüyebileceğine ya da ne zaman çözüme kavuşabileceğine dair net bir fikir oluşturmak kolay değil" diye konuşuyor. Bankacılık alternatif kanallara yönelip mevduat tarafında sert bir rekabet hazırlığında... Sigorta şirketleri farklılaşma ve fırsat peşinde. Bireysel Emeklilik Sistemi, kurumsal katılımdan ve çeşitlenen fonlardan umutlu. Faktoring risklere yakın takip yapıyor. Leasing ise beklenen kanun için altyapı tamamlıyor. Yani her türlü riske ve zorluğa rağmen, finans sektörü bu yıl da büyümeye hazır.

Mevduat rekabeti artacak
Finans sektöründe 2012'de geçtiğimiz yılda yaşanan kâr tarafındaki sıkıntının devam etmesi bekleniyor. Aktif, krediler, mevduat gibi bilanço kalemlerinde yüzde 1520 arasında büyüme öngörülüyor. Bankacılık sektöründe 2011 ortasından itibaren kendini gösteren başlıca sorunlardan biri de sermaye sıkıntısı. Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, bu sürecin 2012 ve 2013'te de devam edeceğini söylüyor. "Bankalar kârlılıkları düştüğü için sermaye yaratıp bu sermayeyi yeniden krediye döndürmekte zorluk çekmeye başlayacak" diye konuşuyor. Gelecek yıl ve sonrasında müşteriye yönelik bankacılık ürün ve hizmetlerinin daha fazla ön plana çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz