En kritik tercihim

Türkiye'nin En Güçlü İş İnsanları ve onları zirveye taşıyan kritik tercihleri...

3 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
En kritik tercihim
Rönesans Holding’in kurucusu ve onursal başkanı Erman Ilıcak, Türkiye’nin en güçlü ve başarılı iş insanlarından biri… Bugün 48 yaşında olan Ilıcak, 22 yılda sıfırdan yılda 5 milyar dolar ciro yapan, 30 bin çalışanı olan büyük bir holdingin ahibi oldu. Ilıcak, iş hayatındaki en kritik tercihini 1993 yılında 26 yaşında genç bir mühendisken yaptı. ODTÜ’den mezun olduktan sonra 21 yaşında Rusya’ya Enka’da görevli genç bir mühendis olarak giden Ilıcak, o dönemlerde St. Petersburg’un yeniden ayağa kalkma yıllarını yakından görme fırsatı buldu. Rusya’da 5 yıl çalıştıktan sonra 26 yaşındayken Enka’dan ayrılıp kendi işini kurmaya karar vermesi hayatındaki en kritik tercihi oldu. Ilıcak, o dönem yaptığı bu kritik tercih sayesinde bugün Avrupa’nın en büyük 10 inşaat şirketinden birinin sahibi oldu. Bu yıl da dünyanın en büyük müteahhitleri arasında 53’üncülükten 37’nci sıraya yükseldi. Ilıcak, 26 yaşında yaptığı kritik tercih için, “O dönem St. Petersburg’ta çok fazla renovasyon işleri vardı. Enka büyük bir firma olduğu için bu tür renovasyon işlerini almıyordu. Yaşım da gençti ve kendi işimi yapmanın tam zamanı diye düşündüm. 93 yılının sonlarında Enka’dan ayrılarak St. Petersburg’da oranın da durumunu anlatan yeniden doğuş anlamına gelen kendi şirketim Rönesans’ı kurdum” diyor. Sadece Ilıcak değil, Türkiye’nin en güçlüleri arasında yer alan birçok başarılı ismin bugün geldikleri noktada hayatlarının bir döneminde yaptıkları kritik tercihler belirleyici oldu. Ahmet Zorlu da Trabzon’da adım attığı ticaret hayatının ilk yılında zarar etmesine rağmen işe devam etmeyi tercih etmeseydi belki de bugün aynı noktada olmayacaktı. Sadece o değil, Murat Ülker ve Tuncay Özilhan’ın da bugün dünyada önemli başarılara imza atmalarında yurtdışına açılma konusunda yaptıkları kritik tercihler etkili oldu.
ZARARA RAĞMEN DEVAM ETTİ
Zorlu Holding’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ahmet Zorlu, 60 yıldır ticaret hayatının içinde. Tekstille başladığı iş hayatında sıfırdan yıllık 12 milyar TL’nin üzerinde cirosu olan Türkiye’nin en büyük sermaye gruplarından birinin sahibi oldu. Enerjiden elektroniğe kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren 60 şirketinde 26 binin üzerinde kişinin çalıştığı Zorlu, iş hayatındaki en kritik tercihi ticaret hayatına atıldığı ilk yıllarda yaptı. Zorlu Holding’in patronu Ahmet Zorlu, 60 yıllık ticaret hayatında yaptığı en kritik tercihi ve hikayesini şöyle anlatıyor: “Grubumuzun başarı öyküsü her şeyden önce yeniliğe ve değişime duyduğumuz tutkuyla yazıldı. Aile olarak Babadağ’daki tecrübemizi Türkiye’nin farklı duraklarına taşımak üzere yola çıkıp Trabzon’da ilk dükkanımızı açtığımda 15 yaşındaydım. Trabzon’da ticaret hayatımın ilk yılını zararla kapatsam da yılmamak ve çalışmaya devam etmek iş yaşamımdaki en kritik tercihlerimden biri oldu. Bugünden geriye baktığımda, vazgeçmeyip çalışmaya devam ederek ne kadar doğru bir karar verdiğimi görüyorum. 20’li yaşlarımda ilk fabrikamı, çalışmaya duyduğum bu azimle kurdum. Bir sanayici olarak da grubumuzun başardığı ilkler, çalışma hayatımdaki diğer kritik dönemeçleri oluşturdu. Pazardaki desenli çarşaf boşluğunu fark ederek TAÇ markası altında Türkiye’nin ilk desenli çarşafını, ardından Türkiye’nin ilk “Kingsize” çarşafını üretmemiz çok önemli adımlardı. Yenilikçi vizyonumuzla yıllar içinde tekstil sektörünün en büyüklerinden biri olduk. Tekstil alanında edindiğimiz birikimi, sanayinin diğer alanlarına taşımamız da çok cesur aynı zamanda da kritik bir tercihti. Bugün elektronik ve beyaz eşya sektöründe Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel’i, bu deneyim sayesinde zirveye taşıdık.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.