Hayalleri süsleyen şirketler

Capital’in 7 yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiği “CEO’ların Gözde Şirketleri” araştırması, bu yıl da üst düzey yöneticilerin en fazla çalışmak istedikleri şirketleri ortaya koydu.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayalleri süsleyen şirketler

Karamercan'ın değerlendirmeleri şöyle: "İnsana saygı, katılımcı yönetim, yaratıcılık-yenilikçilik, müşteri odaklılık, topluma ve çevreye saygı gibi değerler, Eczacıbaşı'nın farklılığını ortaya koyar. Bu değerler, stratejilerimizin temelini oluşturur. Kurucumuz Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın, 'Gelecek kuşaklar bizleri, yarattıklarımız kadar, günümüz dünyasında koruyabildiğimiz şeyleri de göz önüne alarak değerlendireceklerdir' sözüyle ifade ettiği bu anlayışı, iş yaşamımızda ön planda tuttuk. Eczacıbaşı'nda yönetim anlayışının bir başka ayağını da kurumsallaşmaya ve profesyonelliğe verilen önem oluşturuyor. Topluluğumuzdaki profesyoneller, her zaman bir girişimci gibi davranmaya özendirilmiş ve kendi sorumluluk üstlenme kapasiteleri ölçüsünde yetkiyle donatılmıştır. Yönetici arkadaşlarımızın kariyer planlama ve eğitim programlarına büyük önem veriyoruz. Yönetim kalitesi kriterinde öne çıkmamızın nedeninin, koruyup geliştirmeye çalıştığımız bu niteliklerden kaynaklandığına inanıyorum."

VODAFONE'NUN BAŞARI FORMÜLÜ
"CEO'ların Gözde Şirketleri" listesinin bu yılki yenilerinden biri de Vodafone. CEO'ların en çok çalışmak istediği şirketler arasına 9'uncu sıradan giren şirketi öne çıkaran en belirgin nitelik ise "yönetim kalitesi". İngiliz telekom devini seçen CEO'ların yüzde 31'i bu kriteri ilk sıraya koyuyor. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Toygan Pulat, kendilerini CEO'ların gözünde ideal kılan yönetim kalitesine ilişkin şunları söylüyor: "Vodafone'un yönetsel anlamda hayata geçirdiği katılımcı stratejik planlama ve karar verme yaklaşımı, hem yönetim kalitesi hem rekabet gücü anlamında en ideal şirketlerden biri olmasında çok etkili. Vodafone'da kararlar, İcra Kurulu'nun yanı sıra 'genişletilmiş liderlik ekibi' adını verdiğimiz yönetim ekibinin katkılarıyla alınıyor. Böylelikle planlanan aksiyonların organizasyon geneline yayılması daha hızlı ve etkin oluyor. Bununla birlikte insana ve yeteneğe yatırımı stratejik öncelikler arasında konumlandırıyoruz. Burada Vodafone'un uluslararası bir şirket oluşunun avantajlarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştığımızı, bunun da şirketimizi diğerlerinden farklı kıldığını belirtmeliyim. Vodafone aynı zamanda müşterileriyle olan ilişkilerini, stratejilerinin kalbine yerleştiren, rekabete değil müşteriye odaklı stratejiler geliştiren bir şirket. Müşteri odaklı bakışımızın hayata yansımasını görebileceğimiz pek çok proje ve uygulamamız söz konusu."
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
PEGASUS'UN FARKI İNOVASYON
Pegasus, bu yılın "Gözde Şirketler" listesine ilk kez girenlerden. Pegasus'u CEO'ların gözünde ideal şirket yapan kriterlerin başında ise "inovasyon becerisi" geliyor. Pegasus'ta çalışmak istediğini belirten CEO'ların yüzde 43,8'i neden olarak bunu gösteriyor. Yüzde 27,1'i "ortakların/patronun vizyonu", yüzde 18,8'i ise "rekabet gücü" nedeniyle Pegasus'ta çalışmak istiyor. Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, sonuçlara ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor: " 'Türkiye'de havacılığı biz başlatmadık, ama biz değiştirdik'. Bu bizim çalışmalarımızın toplu bir özeti. Türkiye'de low-cost modelini yerleştirmek hiç kuşkusuz riskli bir işti ve kesinlikle kolay olmadı. Misafirlerimize biletleri karşılığında, güvenli, zamanında ve uygun fiyatlı uçuş sunuyoruz. Bu özgürlük onlara, başkalarının fazla bagajlarını ödememeyi, akıllı seçimler yaparak uygun fiyatla seyahat edebilmeyi sağlıyor. Pegasus ailesi içindeki kâr paylaşım modelimiz de Türkiye'de bir ilk. Bu kapsamda şirketimiz her yıl vergi öncesi kârının yüzde 10'unu kazanç paylaşımı olarak dağıtıyor. Böylece hem çalışanlarımızın şirket aidiyetleri gelişiyor hem motivasyon artıyor. Haftalık toplantılarımızda tüm uçuşlarımızı tek tek masaya yatırıp, geliştirilebilecek alanları ele alıyoruz. Bu çalışma bize sistemin gelişmesi hakkında gerekli geri bildirimi veriyor. Filomuz ve taşıdığımız misafir sayımız bu sayede her geçen gün daha da büyüyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz