İlk öğretmenim

Capital, Türkiye’nin en önemli aile şirketlerinin babadan çocuğa devir hikayelerini araştırdı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk öğretmenim

Ersin Kayalar, Kayalar Kimya’da pek çok kademede çalıştıktan sonra 1997 yılında henüz 26 yaşındayken babasından görevi devraldı. Kayalar, devir hikayesini şöyle anlatıyor: “Bir gün babama giderek yönetimi devralmak istediğimi söyledim. Önce şaşırdı ama birlikte çalıştığımız 5 yıllık süre boyunca beni izlediğini, başarabileceğime inandığını söyledi ve yönetimi bana bıraktı.” Ersin Kayalar, babasından öğrendiği en önemli konunun iş disiplini olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Para kaybetmek söz konusu bile olsa bize dürüstolmaktan asla vazgeçmememizi aşıladı. İnsanlara karşı eşit davranmamız ve adil olmamız gerektiği konusunda da bize sürekli telkinde bulunur. Kulağımıza küpe olan sözü ise şudur: ‘Para ateştir herkes tutamaz! Para varken tutulur, tasarrufu paranız varken yapın.' Liseden beri 30 yaşımda iyi bir işadamı olmayı kafama koymuştum. Bunu çok daha erken 26 yaşımda başardım. Bunun yapabilmemim, bu cesareti gösterebilmemin en büyük itici gücü babamdı.”

BABALAR VE KIZLARI!
Evrim Aras, 2001’de üniversiteden mezun olduktan sonra iş ararken babası Celal Aras’tan teklif aldı. Böylece Aras Kargo’da iş hayatına adım attı. Çalışmaya şube görevlisi olarak başladı, sonra neredeyse her birimde ve her şartta görev yaptı. Bu sayede işin mutfağını çok iyi öğrendiğini söyleyen Aras, “Babam her zaman yanımdaydı ve bana destekti, Onunla uzun yıllar çalışma fırsatı yakaladım” diyor. Babasıyla 7 yıl birlikte çalışan Evrim Aras, babası vefat edince grubun yönetim kurulu başkanı oldu. Aras, babasıyla çalışırken edindiği önemli deneyimleri şöyle anlatıyor: “Şüphesiz kariyerimde büyük etkisi ve desteği var. Babam, işiyle, özel hayatıyla, kişiliğiyle her anlamda örnek aldığım bir lider modeliydi. Dolayısıyla kendisinden her konuda destek aldım.” İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Meral İnci Zaim de üniversiteden mezun olunca babasıyla birlikte çalışmaya başladı. Babasıyla 25 yıl çalışan Zaim, grubun değerlerinin oluşmasında en büyük katkının babasına ait olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Kurucumuz olan babam, 2003 yılında İnci Holding’in yönetimini bana ve kız kardeşlerime devretti. Adalet ve sadakat duygusuna çok önem verirdi. Cesur, karizmatik bir liderdi, hiçbir kriz ya da problem onu yıldırmazdı. Hızlı karar verir ve çözüme ulaşmak için hemen harekete geçerdi. Ondan her konuda çok destek aldım. Bence bir insanın en büyük sermayesi ona duyulan güvendir. Bunu bana babam öğretti.”

ÇALIŞMAYA ERKEN BAŞLAYANLAR
Ömer Faruk Kavurmacı, Aydınlı Grup’un yönetim kurulu başkanlığını babası Mustafa Şevki Kavurmacı’dan 2008 yılında devraldı. Birlikte 15 yıl çalıştıklarını söyleyen Kavurmacı, “Ticaretin karşılıklı hak ve menfaatleri kollama sanatı olduğu öğretisi ondan aldığımız en önemli derslerden biri. Babamın iş disiplini, analitik düşünme yeteneği, liderlik özellikleri, sentez kabiliyeti ve istişareye verdiği önem iş hayatımızda rehberimiz oldu” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz