İtibar getiren işler

Godiva, TAV, Sabiha Gökçen, Vestel, Turkcell ve diğerleri… Bütün bu işlerin ortak bir özelliği var.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İtibar getiren işler

“İTİBARIMIZI KAYBEDERİZ korkusuyla TAV’ı bırakmıyoruz. Önemli olan itibar, para değil. Para da itibar için olmalı. Mersin Limanı da Atatürk Havalimanı kadar büyük bir iş, ama insanlar beni Atatürk Havalimanı ile tanıyor. Mersin, aynı itibarı vermiyor. Bazı varlıkları diğer alışverişleri yapmak ve itibarı kaybetmemek uğruna tutarsınız.”
Bu sözler, son dönemde kendi bünyesindeki pek çok şirketi satışa çıkaran Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’a ait. Akın yönetimindeki Akfen, Tunus’un yüzde 15’ini, Havaş’ın yüzde 35’ini, TüvTürk’deki hisselerinin de tamamını sattı. Ancak Hamdi Akın, TAV konusunda daha temkinli davranıyor. Uzmanlara göre de TAV, bugün Akfen Holding’e prestij getirmiş önemli bir değer. Şirketin, özellikle finans çevrelerindeki kredibilitesi de TAV’la birlikte artmış durumda. Hatta Akfen Holding’in kamuoyu ve paydaşları nezdindeki bilinirliğinin artmasını da yine TAV’a bağlayanların sayısı hiç de az değil.  Gerçekten de günümüzde kimi oyuncular, inovatif bazı markalar yarattıktan ya da değerli ve bilinir bazı şirketleri satın aldıktan sonra kulvar değiştirebiliyor. Yurtiçinde bilinirliği yüksek olmasına rağmen kendisini global arenada konumlandırmak üzere Godiva satın almasını gerçekleştiren Ülker, iş çevreleri tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinin ardından tanınırlığını artıran Limak, tekstilde önemli başarılara imza atarak buradan elde ettiği kaynakları Vestel’le elektroniğe başarıyla aktaran Zorlu Holding bu örneklerden sadece birkaçı...

FARKLI SEKTÖR İTİBAR GETİRDİ
Kendi sektörü içinde tanınıp farklı bir iş koluna geçerek daha fazla kitleye ulaşmayı başarmış örnekler de var. Kibar ve Çukurova Holding, bu alanda en çarpıcı gruplar olarak ön plana çıkıyor. Kendi sektörlerindeki konumları sağlamken Kibar Holding Hyundai ile yaptığı anlaşma sonrasında, Çukurova Holding ise Turkcell’le telekomünikasyon sektörüne attığı adımla kamuoyu nezdindeki bilinirliğini ve prestijini artırmayı başardı.
Başarılı ve inovatif markalar yaratan örnekler ise yine değerini itibarlı işleriyle katlayanlar listesinde ön plana çıkıyor. Uzmanların çoğu, Doğuş Holding-Garanti Bankası ve Çukorova Holding-Turkcell örneğinin bu kulvarda değerlendirilebileceği görüşünde. Onlara göre bu şirketler zaten başarılıydı. Ancak Doğuş Holding Garanti’yle son dönemde her inovasyon çalışmasında anılmayı başararak, Çukurova Holding ise Turkcell’deki iş modeliyle kendine artı değer katarak farklı bir kulvara oturmayı başardı. Prestijli işler tablosunda yer alan her bir marka ya da şirket örneğinin, özellikle son 15 yıldır başarılarıyla da sürekli gündemde olması dikkat çekici. Uzmanlar da bu markalara ya da şirketlere sahip grupların bilinilirlik, kredibilite, prestij ve itibar anlamında artı değer elde ettiği konusunda hemfikir.

Hangi işin kime ne kazandırdığını görmek için görsele tıklayın


KULVAR ATLATAN İŞLER

Son dönemin en itibarlı ve prestijli işleri dendiğinde hiç kuşkusuz Ülker’in Godiva’yı satın alması akla gelen ilk örneklerden. Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Cüneyt Evirgen de bu görüşte. Ona göre Ülker, bu satın almanın ardından kulvar değiştirdi. En önemlisi büyük resmi gördüğünü de herkese kanıtladı.
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de Godiva’yı ilk satın aldıklarında, “Benim için Godiva, çikolata pazarının Kaşıkçı Elması” benzetmesini yapmıştı. Gerçekten de Godiva, Ülker’e hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli bir itibar kazandırdı.  Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker’e göre ise Godiva’yı satın almak gruba pek çok açıdan avantaj sağlamış durumda. Bunların ilki, ABD perakende zincirlerinin ve dev dağıtım organizasyonlarının içine nüfus etmek… Bunun yanında Ülker’in üretebileceği diğer markalı ürünlerde ABD’de ciddi anlamda yer alma şansı yakalaması da bu satın almanın ardından oluşmuş bir başka avantaj.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz