Maliyet avcıları

Etkin maliyet yönetimi, sürdürülebilir büyüme açısından en kritik konulardan biri.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Maliyet avcıları
Örneğin 10 bin kişinin çalıştığı Ford Otosan’da tüm çalışanlar maliyet yönetiminden sorumlu. Sadece Ford Otosan değil, hammadde, personel, enerji, pazarlama gibi onlarca maliyet kaleminden tasarruf etmek isteyen ve sürdürülebilir kârlılık hedefleyen pek çok şirket bu amaçla önemli projeler yürütüyor. Capital, Petkim’den Axa Sigorta’ya, Kale Kilit’ten Eti’ye Doğtaş’tan JTI’a şirketlerin en büyük maliyet kalemlerini araştırdı. Şirketlerin aslan payını alan maliyet unsuruyla nasıl mücadele ettiklerini ortaya koydu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Maliyet, her dönem şirketlerin gündeminde ilk sıralarda yer aldı. Geçmişle bugün arasındaki fark ise maliyete yaklaşımda ortaya çıkıyor. Artık şirketler, maliyet kalemlerinde kısıntıya gitmek yerine, daha inovatif çözümler buluyor ve hayata geçiriyorlar. Burada önemli olan nokta ise maliyette aslan payını alan kaleme odaklanmak. Örneğin 10 bin kişinin çalıştığı Ford Otosan’da tüm çalışanlar maliyet yönetiminden sorumlu. Her geçen gün artan hammadde ve enerji maliyetlerini azaltmak için genel müdür başkanlığında haftalık takip toplantıları yapılıyor. Her bir Ford çalışanı maliyetlerin yakından takibi anlayışıyla çalışıyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şirket maliyetinin büyük bir kısmını oluşturan malzeme maliyetinin azaltılması için ürün geliştirme ve satın alma departmanlarının geliştirdiği projelerin çok önemli sonuçlar verdiğini söylüyor, Ford Otosan’da sadece 2013 yılında maliyet azaltma çalışmaları sonucunda 200 milyon TL kazanç elde edileceği tahmin ediliyor, Yenigün, bunu nasıl başardıklarını şöyle anlatıyor: “Hammadde maliyetlerimizi düşürmek için alternatif malzemelerin kullanılması üzerine epey mesai harcıyoruz. Akıllı tasarımlar geliştirmeye ve ortak parçaların kullanımına odaklandık, İmalatçılarımızla gerçekleştirdiğimiz uzun vadeli işbirlikleri de maliyet yönetiminde stratejik yaklaşımlarımızdan biri olarak öne çıkıyor.”

ASLAN PAYI HAMMADDENİN
Sanayi şirketlerinin pek çoğu için maliyetlerin büyük kısmını hammadde maliyeti oluşturuyor, Demir, çelik ve kimya sanayindeki şirketler için hammadde maliyetlerini düşürmek oldukça güç, Çünkü bu emtiaların fiyatları global borsalar tarafından belirleniyor, Şirketler yine de yaratıcı yöntemlerle bu alanlardan dahi tasarruf etmenin formülünü buluyor, Bu şirketlerden biri de Kale Kilit, Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Kızıltan, bugün malzeme ve hammadde giderlerinin toplam maliyetleri içindeki oranının yüzde 60 olduğunu söylüyor, Kızıltan, yaptıkları iyileştirmeler sonucu 10 yıl öncesine göre maliyetlerinin 4 puan geriye geldiğini ifade ediyor, Bunu nasıl başardıklarını ise şöyle anlatıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz