Maliyet avcıları

Etkin maliyet yönetimi, sürdürülebilir büyüme açısından en kritik konulardan biri.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Maliyet avcıları

Bu durumun aslında son 10 yıldır böyle olduğunu dile getiren Denli, “Nitelikli ve az sayıda personelle verimli işler çıkarıyoruz ama haklarını da piyasanın en üst seviyesinden veriyoruz. Personel maliyetlerini düşürme kavramı bizim için tamamen ters işleyen bir mekanizma. Hedefimiz bugün olduğu gibi gelecekte de çalışanlara sağlanan faydayı daha da yükseltmek” diyor. Axa Sigorta’nın son 10 yılda genel gider oranlarında 10 puanlık bir iyileşme gözlediklerini de ifade eden Denli, bu iyileşmenin şirketin sonuçlarına etkisinin 200 milyon TL’nin üstünde gerçekleştiğini söylüyor.

Makromarket’in de en büyük gider kalemi personel. Şirketin toplam maliyetlerinin yüzde 45’ini personel giderleri oluşturuyor. Makromarket Genel Müdürü Mehmet Songör, 10 yıl önce giderler içinde personelin
payının 35 birim düzeyinde olduğunu son 10 yılda arttığını söylüyor. Personel maliyetlerini düşürmenin çok mümkün olmadığını ifade eden Songör, “Aksine artıyor çünkü maaşlar sürekli artıyor ancak cirolar o düzeyde artmıyor” diyor. Yine de personel maliyetlerini düşürme çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Songör, “Tek çare personel optimizasyonunu çalıştırmak ve minimum sayıda kadrolar oluşturmak. Biz de en çok bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde maliyeti oluşturan tüm kalemlerde belli miktarlarda tasarruflar sağladık. Ancak hizmet kalitesini bozmadan tasarruf yapma zorunluluğu çarpıcı sonuçlar almamızı önlüyor” diye konuşuyor.

ENERJİDEN TASARRUF
Pek çok şirket için enerji maliyetleri önemli bir yük. Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, son 10 yılda azaltmak bir tarafa enerji maliyetlerinin toplam maliyetlerinden aldığı payın arttığını söylüyor. Güral, bugün maliyetlerinin yüzde 32’sini elektrik ve doğalgaz maliyetlerinin oluşturduğunu belirtirken bu oranın 10 yıl önce yüzde 26 olduğunu ifade ediyor. Güral, Kütahya Porselen için işçilik maliyetlerinin de çok önemli bir gider kalemi olduğunu ve 10 yıl önce de bugün de toplam maliyetlerdeki payının yüzde 28 olduğunu dile getiriyor. Maliyetlerini iyileştirmek adına yaptıklarını ise şöyle aktarıyor: “Enerji tasarrufu, verimlilik ve otomasyonla maliyetleri düşürmeye çalışıyoruz. Enerji anlamında, ısı geri kazanım sistemlerimizi günün şartlarına adapte ettik. Mevcutların, değiştirilebilecek olanlarını, daha az enerji tüketen sistemler satın alarak değiştirdik. İşçilik anlamında, 10 yıl öncesine göre artan işçilik maliyetlerimizi verimlilik ve otomasyona yatırım yaparak sabitledik.” Petkim, Türkiye’nin petrokimya sektöründeki dev şirketi. Şirketin toplam maliyetlerinin yüzde 75’ini hammadde oluşturuyor. Şirketin temel hammaddesi olan naf-tanın fiyatı global piyasalarda belirlenince Petkim de enerji maliyetlerini azaltmaya odaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz