Orta sınıfın girişim devrimi

Koşullarının itici gücü, sınırları zorlayan karakterleriyle birleşti ve girişimcilikte Türkiye’nin en büyük başarı hikayelerini yazdılar.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Orta sınıfın girişim devrimi
Apple’ın mimarı Steve Jobs, alt orta sınıf bir ailede büyüdü. Ailesinin maddi imkanlarını zorlayarak onu üniversiteye göndermesini içine sindiremeyince de okulu bıraktı. Bugün geçmişe baktığında hayatında verdiği en etkili kararlardan birinin okulu bırakmak olduğunu söyleyen Jobs, “Ailemin tüm birikimi benim okul masraflarıma gidiyordu. Okulu bırakmam kendi ilgi alanlarım için zaman yarattı” diyor.
Üniversite sonrasında da Jobs, Apple’ı yaratmasına imkan sağlayacak altyapıyı oluşturup ilgi alanları için kendisini eğitirken parasızlık yüzünden zor koşullarda hayatını sürdürmeye devam etti. Bir oda bulamadığı için arkadaşlarının odasında yerlerde yattı. Kola şişelerinin depozitolarıyla yemek aldı. Her pazar iyi bir yemek yiyebilmek uğruna 7 mil uzaktaki bir kiliseye gitti. Ancak tüm bunlar onu yaşama ve yapmak istediklerine karşı daha tutkulu kıldı. 1974 yılında henüz 19 yaşındayken iş hayatına atıldı ve ilk şirketi Atari Inc’i kurdu. Sonrasındaki deneyimleri de Apple’a giden yollar için bir basamak oldu.  Sadece Jobs değil, Microsoft’un yaratıcısı Bill Gates’den Amerika’da Arkansas’ın küçük bir kasabasında minik bir dükkan sahibiyken dünyanın en büyük şirketlerinden Wal-Mart’ı hayata geçiren Sam Walton’a kadar birçok başarılı girişimci de orta sınıfa mensup ailelerin çocuklarıydı. Ancak koşullarının yanında, sınırları zorlayan karakterleri onları bambaşka bir noktaya taşıdı.
Orta gelir grubundan çıkan girişimcileri görmek için görsele tıklayın

BEYAZ YAKALILARIN ÇOCUKLARI

İşte bu durumdan yola çıkan bir grup akademisyen, Amerika’da Duke Üniversitesi Global Mühendislik ve Girişimcilik Bölümü çatısı altında girişimcilerin nasıl bir altyapıdan geldiğini araştırdı. “Girişimcinin Anatomisi” adını taşıyan çalışma, ekonominin en önemli sac ayağı olan girişimciler hakkında bugüne kadar çok fazla ele alınmayan noktalara ışık tutuyor.  Farklı sektörlerden 549 şirketin kurucusunu mercek altına alan araştırma, onların hangi gelir grubundan geldiğini, eğitim düzeyini, kendi şirketlerini kurarken nasıl bir motivasyonla hareket ettiklerini ve başarıya giden yolda hangi aşamalardan geçtiklerini ortaya çıkarıyor.
Araştırmanın sonuçları arasında en çarpıcı olanı ise girişimcilerin yüzde 71,5’inin orta sınıf ailelerden geliyor olması. Amerika’da orta sınıfın içinde girişimciler ağırlıklı olarak beyaz yaka çalışanların çocukları. Bu sınıfa ait olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 36,9. Yüzde 34,6’lık bir oran ise genelde üniversite mezunu olan, üst düzey yöneticilik yapan üst orta sınıfa mensup ailelerden geliyor. Mavi yaka işçi sınıfına ait olanların oranı yüzde 21,8. Girişimcilerin yüzde 1’inden daha azı da çok zengin ya da çok fakir ailelere mensup.

İYİ EĞİTİMLİ VE DENEYİMLİLER

Orta sınıf mensubu olmalarının dışında araştırmaya katılan girişimcilerin birçok ortak özelliği var. Örneğin iyi eğitimli olmaları dikkat çekici. 549 girişimcinin yüzde 95,1’i, üniversiteden lisans derecesiyle mezunken yüzde 47’si lisans üstü diplomasına sahip. Ailelerinde kendi işini kurmak için harekete geçen ilk üye olmaları girişimcilerin bir başka ortak paydası. Katılımcıların yüzde 51,9’u bu grupta yer alıyor.  Girişimcilik konusunda motivasyonu nereden aldıklarına gelince… Araştırmanın bu konudaki saptaması da şöyle: “Yüzde 74,8’i zengin olmak için kendi işini kurdu. Geri kalanı da iş fikirlerini hayata geçirmek ve kendi işine sahip olmak için girişimciliği seçti.”Profesyonel olmak yerine patron olmayı tercih edenler deneyim kazanmaya önem veriyor. Araştırmada kendi işini kurmadan önce 6 yıl başka şirketlerde görev alanların oranı yüzde 75,4. Girişimcilerin bugünkü işlerini kurdukları yaş ortalaması 40. Her zaman ilk seferde başarıyı yakalamak mümkün olmadığı için girişimciler de birkaç kez şirket kurma deneyimine sahip. Araştırmanın saptaması her bir girişimcinin ortalama 2,3 kez şirket kurduğu yönünde. Katılımcıların yüzde 41,4’ü ise ilk seferde başaranlar kulübünde yer alıyor ve bugün hala ilk kurduğu şirketi yönetiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz