Patronların dikkat reçetesi

Piyasaların aşırı volatil olduğu bu dönemde her patronun kendine özgü bir dikkat reçetesi var.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patronların dikkat reçetesi
İş dünyası, 17 Aralık’ın ardından temkinli tavrını sürdürüyor. Yine de yeni dönemde bazı konulara dikkat edilmesi gerektiği konusunda da hemfikirler. Her patronun yeni döneme ilişkin “dikkat reçetesi” farklı. Örneğin Ali Ülker, maliyet kontrolü ve likiditeye, Sani Şener borçlanmaya, Mustafa Boydak ise nakit akışına dikkat etmek gerektiğini düşünüyor. Borç oranının cironun yüzde 20’sini geçmemesi, panik yapmamak, çalışanların moralini bozmamak da patronların dikkat ettiği diğer maddeler arasında. Farklı senaryolara göre risklerini belirleyip aksiyon planlarını hazırlayan patronların gündeminde B planı yapmak da var.

İnsanlarının 17 Aralık krizinden sonra dikkat ettikleri konular ise farklılık içeriyor. Kısacası patronların bu dönemde zor duruma düşmemek için tavsiye ettikleri “dikkat reçeteleri” oldukça çeşitli... Banka kredilerinin vadesi, risklerin tespiti, borç ve stok oranı, satış ve kârlılık rakamları reçetelerdeki en önemli kalemler arasında yer alıyor.

ÇOK SENARYOLU DÖNEM
Ünlü yönetim uzmanı Peter Drucker’a göre kriz dönemlerinde risk yönetimi yapıp farklı senaryolara göre stratejiler hazırlamak gerekiyor. Stratejik planlamanın önemine her fırsatta değinen Drucker, stratejinin “Belirsiz bir yarın için bugün ne yapmalıyız” sorusuna cevap verme işi olduğunu belirtiyor. Patronların da bu dönemde en çok dikkat ettiği konuların başında “riskler” geliyor. Politik, ekonomik ve sosyal riskleri belirleyip buna göre senaryo hazırlamaya dikkat ediyorlar. Kötü günler için B ve C planları hazırlayıp, kasada bir miktar nakit tutmaya da özen gösteriyorlar.

Daikin CEO’su Hasan Önder de son dönemde en çok riskleri belirlemeye ve bunlara göre senaryolar üretmeye dikkat ettiğini söylüyor. 2014’ün kolay bir yıl olmayacağını söyleyen Önder, şirketlerin tedbirli olması gerektiğinin altını çiziyor. “Şirketler 2014’e daha dikkatli yönetilmesi gereken bir yıl olarak başladı” diyen Önder’e göre bu dönemde farklı risk faktörlerini belirleyip bunlara uygun tedbirler geliştirmek şart.

Özyeğin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Remzi Gözübüyük de belirsizliğin yüksek olduğu dönemlerde büyük şirketlerin riskler çerçevesinde senaryo planlamaya odaklandığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz