Yeni kuşak CEO geliyor

49 yaş üzerindeki CEO’ların yerini daha gençleri alıyor...

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kuşak CEO geliyor

SESSİZ KUŞAĞIN DÖNEMİ
İş dünyasında liderlik tipleri kuşaklara göre farklılık gösteriyor. Her kuşağın kendine has liderlik özellikleri ve yönetim tarzları var... 5-10 yıl önce iş dünyasında 1925-1945 yılları arasında doğan “The slient generation” (Sessiz kuşak) ya da “Buhran kuşağı” olarak adlandırılan liderler etkindi. Bugün 68 ila 88 yaş arasında olan bu liderlerden çoğu emekliye ayrıldı. Emekliye ayrılmayanlar da yönetim kurullarına geçti. Hala Koç, Fiba, Vestel, Eczacıbaşı gibi Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin yönetim kurullarında bu kuşağın temsilcileri görev yapıyor.

Zor şartlarda yetişen, tutucu ve otoriter olarak bilinen bu kuşağın en önemli temsilcileri arasında, 85 yaşındaki Fiba Holding Başkan Yardımcısı İsmet Kaya Erdem ve 73 yaşındaki Koç Holding Başkan Yardımcısı Temel Atay dikkat çekiyor. Sarkuysan’ın 70 yaşındaki CEO’su Hayrettin Çaycı da Türkiye’nin en büyük ilk 50 şirketinin genel müdürleri arasında bu kuşağın son profesyonel temsilcisi olarak bulunuyor.

50 YAŞ ÜSTÜ CEOLAR
Son 10 yılda, buhran kuşağının yerini alan kuşak ise kuşkusuz baby boomer’lar oldu. 1946 ila 1964 yılları arasında doğan baby boomer’lar arasında Hakan Ateş’ten Ergun Özen’e, Turgay Durak’tan Gülsüm Azeri’ye kadar pek çok CEO ve genel müdür bulunuyor. Diğer bir ifadeyle bugün Türkiye’nin en büyük holdinglerini baby boomer’lar yönetiyor. Türkiye’nin en büyük ilk 50 şirketinin CEO’ları arasında da bu kuşağa mensup 34 genel müdür bulunuyor.

Stanton Chase Dünya Başkanı George Cross, dünyada Larry Ellison, Richard Branson, Bill Gates gibi ünlü iş insanlarının baby boomers jenerasyonunun önemli temsilcileri olduğunu söylüyor. Cross, baby boomer döneminin CEO’larının kârlılık ve ilerleme odaklı olduğunu, takım ruhuna inanan yöneticiler olduğunu ifade ediyor.

ÇALIŞKAN VE SADIK
İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonraki “nüfus patlaması” yıllarında doğan “baby boomer”ların kendilerinden sonraki kuşağa göre en önemli farklılıkları ise daha vizyoner, çalışkan, idealist ve sadık olmaları.

Mercer Türkiye’nin üst düzey yöneticilerinden Işın Mengenli, 49-67 yaş arasındaki baby boomer kuşağına mensup CEO’ları yeni nesle göre çok daha vizyoner ve idealist kişiler olarak tanımlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz