YENİ NESİL KSS DÖNEMİ

Capital’in GfK Türkiye ile birlikte BSH Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirdiği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri” araştırması bu yıl da çarpıcı verilerle dolu. 10 yıldır yapılan araştırmada bu yıl, hem iş dünyasının hem halkın gözünde en sorumlu lider, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Halk nezdinde en sorumlu şirket, Sabancı Holding olurken iş dünyasına göre Koç Holding ilk sırada yer aldı. Listenin yeni sahiplerinin KSS’ye bakış açısında ise ciddi bir farklılık söz konusu. Konuştuğumuz sorumlu şirket temsilcilerinin her biri artık KSS’ye daha stratejik yaklaştıklarını belirtiyor. “Yeni nesil KSS” kuralların, takip ettiklerini ve buna göre ilerlediklerini belirtiyorlar.

30.03.2015 16:51:200
Paylaş Tweet Paylaş
YENİ NESİL KSS DÖNEMİ

ÖNCE ALAN SEÇİLİYOR Uzmanlara göre yeni nesil KSS’nin ilk kuralı, şirketlerin sorumluluk yarışında kendilerini öne çıkaracak bir alan belirlemesi. Pek çok şirket de bu yolu izliyor. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul da KSS stratejilerini belirlerken önce odaklanacakları alana karar verdiklerini söylüyor. “Sonrasında proje kurgusu oluşturuluyor. Oluşan proje şirketin ve Sabancı Topluluğu’nun iletişim hedeflerine, Sabancı marka konumlamasına uygunluk, sürdürülebilirlik, ölçülebilirlik ve bütçe açısından da faydadeğer ilişkisi bağlamında değerlendirilerek, uygulamaya geçiriliyor” diye konuşuyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise tüm KSS çalışmalarını şirketin uzun vadeli stratejilerine paralel şekillendirdiklerine dikkat çekiyor ve “Genel stratejimiz çerçevesinde; Türkiye ve dünyada, kurumumuzun değerleri ve uzun vadeli stratejisiyle örtüşen toplumsal duyarlılıklar ve ortak sorunlar üzerine kafa yoruyoruz. Çeşitli paydaş gruplarının hayatında olumlu etki yaratacak alanlara yatırım yapıyoruz. Bu arada işbirliğine gittiğimiz kurumların kurumsallık ölçüleri, şeffaflıkları, hesap verme, yöntem ve yaklaşımları da bizim için önemli bir kriter” diye konuşuyor. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, yeni KSS projelerinde alan seçerken ülkenin gündem maddeleri, içinde bulunulan sektör ve sorunları gibi konulara öncelik verdiklerini söylüyor. Son dönemde hayata geçirdikleri “Ekonominin Kahramanı Çocuklar” projesinin buna güzel bir örnek olduğunu belirten Binbaşgil şöyle devam ediyor: “Ülkemizin hedeflediği atılımların önündeki en önemli engellerden biri de düşük tasarruf oranı. Akbank  olarak biz de tasarrufları artırıcı KSS projeleri yapıyoruz. 2012 yılında başlattığımız proje, bu yıl 4'üncü yılına girdi."


STRATEJİ ETKİSİ 
Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin, şirketin itibarını, marka değerini ve iş hedeflerini etkilediği kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle doğru strateji kurularak yola çıkılan projeler hem ülkeye hem kuruma uzun vadede daha fazla değer kazandırıyor. Stratejiye büyük önem veren Turkcell, bu yılki Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri araştırmasının sonuçlarına göre halkın nezdinde en sorumlu 3’üncü, iş dünyasının gözünde ise 2’nci şirket. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, “Toplumsal fayda yaratmak için sosyal paydaşların ve tüm toplumun beklentileri göz önüne alınarak doğru strateji belirlenmeli. Biz de doğru stratejiyi kurarak sürdürülebilir projeler hayata geçiriyoruz. Örneğin Kardelenler projemizin 15 yıldır sürmesi buna çok güzel bir örnek. Kardelenler kendi başına bir marka oldu. Bugün binlerce kızımız, kurduğumuz doğru stratejik düşünce ile geleceğe umutla bakıyor” diye konuşuyor. Koç Holding Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl, strateji konusunda bir gelişmeden bahsediyor ve “Geçen yıl yeni sosyal sorumluluk projelerimizle sürdürülebilirlik stratejimiz arasında tematik olarak da daha güçlü bir bağ oluşturmak adına Koç Topluluğu Sürdürülebilirlik Stratejisi’ni yeniden gözden geçirmeye başladık. Bu çalışmayla dünyadaki güncel sürdürülebilirlik yönetim anlayışıyla entegre şekilde yeni projelerimizin odaklanacağı öncelikli alanları belirlemiş olduk” diyor. Kızıl, KSS alanındaki stratejilerini ise şöyle açıklıyor: “KSS stratejimizi oluştururken, paydaşlarımızın ihtiyaç ve beklentileriyle sahip olduğumuz kaynakları eşleştirmeye odaklanıyoruz. Odaklanacağımız alanları bu analizin sonucunda ve sürdürülebilirlik önceliklerimiz dahilinde belirliyoruz.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz