Yeni yıl listesi

Yaşananlardan ders çıkaran bazı temkinli liderler, bu yıl daha çok kâr odaklı kararlar almış görünüyor.

22.02.2016 15:58:560
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yıl listesi
KURUMSAL İŞLER ÇOK
2016 aynı zamanda birçok CEO’nun daha çok organizasyonel yapılanmaya odaklanıp bu noktada düzenlemeler yapma kararı aldığı bir yıl olarak da öne çıkıyor. Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, yeni yıla dair mevcut projelerin toparlanması ve yeni iş almak konusunda agresif olmama ve kontrolü kaybetmeme kararı aldığını açıklıyor. Düşük risk profiliyle çalışacaklarının altını çizdikten sonra “Satış ve pazarlama kanallarını geliştireceğiz. Kapsamlı taahhüt işlerinde yabancılara hizmet vereceğiz” diyor. Yataş Genel Müdürü Nuri Öztaşkın, 2016’da hızlı büyümeden kaynaklı problemlerin kurumsallaşmayla giderilmesi konusuna yoğunlaşacağını dile getiriyor. “2016 Yataş Grup’un Turquality standartlarında yönetildiği yıl olacak” diye konuşuyor. Dimes Genel Müdürü Ozan Diren de şirketi daha fazla kurumsallaştırma kararında… Diren, kurumsal yapıyı derinleştirmek için 2016’da yatırım yapmaya devam edeceklerini söylüyor. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, GS Yuasa ile 2014 yılında kurdukları ortaklıkta bu yıl senkronize olmanın en önemli işleri olacağını ifade ediyor. “İlişkilerin sağlam zemine oturması, yönetim ve denetim sistemlerinin ortak bir dil haline gelmesiyle beraber kurum kültürünün yeniliklere adapte olmasına odaklanacağız” diyor. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis, şirket içi bürokrasiyi azaltma, karar alma süreçlerini hızlandırma ve maliyetleri düşürme kararı aldıklarını açıklıyor. Polisan Holding Yönetim Kurul Başkanı Erol Mizrahi de hala 2016 iş planı üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirtiyor. “Yeni yılda da gerekli maliyet tedbirlerini ve yatırım harcamalarını gerçekleştirerek, son yıllarda yakaladığımız gelir büyümesinin sürdürülebilir olması gayretiyle operasyonlarımıza devam edeceğiz” diye konuşuyor. 
DİJİTALE ODAKLANACAKLAR 
Yeni yılda CEO’ların gündemlerinde dijitalleşme daha fazla yer tutuyor. Yeni yıla dair alınan kararlarda dijitalleşmeye yönelik çok sayıda aksiyon olması da bunun en önemli göstergesi. Elvan Grubu CEO’su Özmen Genç, ERP yazılımlarını yeni ihtiyaçlar ve hedeflere göre yenileme kararı aldıklarını açıklıyor. Böylelikle daha hassas bir dijital sinir sistemi kurduklarını ifade eden Genç, sözlerine şöyle devam ediyor: “Süreç bazlı organizasyon yapısıyla bütün aşamalarda verimliliği artırıyoruz. Nihai amacımız süreçleri daha da hızlandırmak ve Bill Gates’in dediği gibi dijital sinir sistemiyle düşünce hızında çalışmak.” 2016 yılında sektörleri için büyüme odaklı olmanın hayalcilik olacağını belirten Crystal Hotels CEO’su Umman Çetinbaş, koşulların kemer sıkma, ekonomik anlamda da mevcut durumlarını korumaları hedefini ön plana çıkardığını söylüyor. Bu ortamda daha verimli bir operasyon işleyişi için dijital alana yatırım yapacaklarını dile getiriyor. Roche Türkiye Genel Müdürü Adrino Treve de yenilikçi ve değer yaratan şirket olmalarına katkıda bulunması için yeni yılda süreçlerini ve veritabanlarını dijitalleştirmeye odaklanacak. Şirketler dijitalleşmeye odaklanırken onlara çözüm sunan şirketler de iş süreçlerini bu doğrultuda gözden geçiriyor. Arvato Türkiye CEO’su Soner Cesur, 2016’da verimliliği düşük işlerden uzaklaşarak daha dijital çözümlere yöneleceklerini söylüyor. “Yeni kurmuş olduğumuz PSD (Portfolio and Solution Design-Portföy ve çözüm tasarımı) organizasyonuyla birlikte dijital çözüm portföyümüzü önemli ölçüde büyüterek müşterilerimize daha fazla verimlilik katmayı ve maliyet avantajı sağlamayı hedefliyoruz” diyor. 
YENİLİKLERLE BÜYÜYECEKLER 
Çok sayıda CEO yeni yılda büyümeyi yeni ürünler ve yeni girilecek alanların desteğiyle yakalama kararı aldı. Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, yeni yılda odaklarında tüm işlerinin verimli bir şekilde büyümesinin bulunduğunu açıklıyor. Boyner Büyük Mağazacılık’ın yıla büyük bir dönüşüm hareketiyle girdiğini haber veren Boyner, bünyelerinde yapılacak yenilikleri de şöyle paylaşıyor: “Logosunu ve ürünlerini yenileyen grup şirketimiz, müşterilerin mutluluğu odaklı yeni bir konsepti hayata geçiriyor. 2016 yılında holding olarak kod adı Phoenix olan yeni ve çok büyük bir konsept mağaza projesine imza atacağız.”Honda Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Sümer, yeni Civic Sedan’ın üretimine bu yılın son çeyreğinde başlayacaklarını söylüyor. Yeni modelin kendilerine katkısını şöyle dile getiriyor: “İlk etapta 10 bini ihracat ve 24 bini iç pazar olmak üzere üretimimiz 34 bin adetler seviyesinde olacak. Dizel motorlu versiyonu sadece Türkiye’de üretilecek olan bu modelimizin katkısıyla iç pazar ve ihracatta da daha güçlü bir konuma gelmeyi umuyoruz. Bu hedef ve öngörülerimiz doğrultusunda yeni Civic Sedan’ın üretiminin başlamasının ardından 800 kişilik ailemizi bin 200 kişiye genişleteceğiz.” Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz da yeni yılda büyüme ve daha fazla katma değer üretebilecekleri projelere yöneleceklerini belirtiyor. “Projelere yoğunlaşmanın yanı sıra yeni destinasyonlarda birtakım partnerlerle iş geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor. Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, önümüzdeki günlerde Türkiye pazarına girecek olan Obi Worldphone’la yapacakları çalışmayla mobil sigortacılık platformunun temellerini atacaklarını anlatıyor. Yeni yılda tüm paydaşlarının hayatını 7/24 erişilebilir sigorta çözümleriyle kolaylaştıracaklarını ifade ediyor. Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı da bu yıla dair AR-GE çalışmalarına ağırlık vermeyi, katma değeri yüksek yeni ürünler geliştirme kararı aldıklarını açıklıyor. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz