Zor yıl reçeteleri

Artık herkes hem fikir; 2017 zor bir yıl olacak. Ancak bu tabloda bile sağlıklı bir şekilde yola devam etmek mümkün...

12.04.2017 13:48:490
Paylaş Tweet Paylaş
Zor yıl reçeteleri
4 ÖMER YÜNGÜL / ZORLU HOLDİNG CEO’SU
“İŞLERİMİZE ODAKLANACAĞIZ”
KOLAY DEĞİL

Mevcut koşullar altında 2017’nin kolay bir yıl olmayacağı görülüyor. Her zaman uzun dönemli stratejik planlarımız doğrultusunda hareket ediyoruz. Bizim bir ilgi alanımız, bir de etki alanımız var. 2017’de ilgi alanımızı biraz daha daraltıp etki alanımız olan şu anki işlerimize odaklanacağız.
3 YILLIK PLAN
10 yılın sonunda varmayı düşündüğümüz hedeflere ulaşmak için özellikle 2017’de 3 yıllık planlarımıza daha fazla odaklanacağız. Mevcut ihracat pazarlarımıza ek olarak yeni pazar arayışları da bu dönemde üzerinde duracağımız bir konu olacak. Planlanmış yatırımlarımıza devam ederken diğer taraftan kaslarımızı daha çok çalıştırarak sağlıklı şirket olarak kalmaya devam edeceğiz.
RİSK YÖNETİMİ
Diğer taraftan küresel piyasa koşullarını da düşündüğümüzde risklerin arttığı ve finansman maliyetinin yükseldiği bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Bu yüzden önümüzdeki dönem üzerinde hassasiyetle duracağımız konulardan biri de sıkı bilanço ve risk yönetimi olacak.

5 ÜRETİMDE YENİ PLANLAR
Birçok şirketin ajandasında üretimde otomasyon ve iyileştirme hamleleri var. Batı Anadolu Grubu sağlıklı kalabilmek için maliyet düşürücü çalışmalarla birlikte bölgedeki rekabet gücünü artırmayı planlıyor. Bunun için de yeni teknoloji ile Batısöke’de üretim yatırımı gerçekleştiriyor. Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, bu yatırımla birlikte üretim maliyetlerinin yüzde 15 oranında düşeceğini açıklıyor. Demirdöküm, fabrikasındaki üretim hatlarını yeniden planlayarak daha verimli bir üretim sürecine geçmeyi hedefliyor. DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, satış sonrası servis organizasyonlarını da daha etkin bir şekilde yapılandırmak istediklerini tasöylüyor. Enerjisa, dağıtımda operasyonel mükemmellik, verimlilik ve şebeke iyileştirme yatırımlarına devam ederken Ar-Ge ve teknolojik gelişmelere de önem veriyor. Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, “Dağıtım operasyonumuza ve şebekemize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu iş kolumuza yıllık olarak yaklaşık 1 milyar TL yatırım yapmayı planlıyoruz” diyor. Industrial Bags Turkey Yönetici Direktörü Birol Varol, önümüzdeki dönemde makine parklarını iyileştireceklerini dile getiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Kalite ve hızımızı artıracak yatırımlarla kalite ve maliyet açısından öne geçmek istiyoruz. Ayrıca müşterilerimizle birlikte maliyet optimize projeleri yapıyoruz; müşteri ihtiyaçlarına cevap verecek ama bir miktar da tasarruf sağlayacak seçenekler üzerinde çalışıyoruz. Bu planlarla satış hedeflerimizi yakalamayı hedefliyoruz ama bunun kârlılığımıza bir miktar negatif etkisi olacaktır.” Olmuksan, otomasyon sistemleriyle sabit giderleri artırmadan kapasite artırmaya çalışıyor.

6 BARAN DEMİR / İBRAHİM POLAT HOLDİNG CEO’SU
“YENİ ALANLARA GİRMEYECEĞİZ”
KUR RİSKİ

Mevcut işlerimize odaklanıyoruz yeni alanlara girmek istemiyoruz. Nakit akışı ön planda. Ciro kaybı olacak turizm sektöründe de maliyet kontrolüyle zararları minimize etmeyi ve başa baş noktasını yakalamayı istiyoruz. VAZGEÇİLENLER
Göreceli fırsat maliyetlerini dikkate alarak özellikle turizmde yenileme yatırımları yapıyoruz. Genel anlamda kapasite artırım yatırımları yapmayacağız. Fazla zaman harcatan, az kâr getiren, mal ve hizmet satımından vazgeçiyoruz. Örneğin cirosu düşük bayileri daha büyük bayilerimize devrediyoruz.
KADROLAR KÜÇÜLÜYOR
Yönetim organizasyonlarımızı da daha fazla katma değer yaratmak üzere değiştiriyoruz. Yönetim kadrolarını küçültüp daha fonksiyonel hale getiriyoruz. Aldığımız maliyet azaltıcı önlemler sayesinde grup olarak TL bazında yüzde 10-15 arasında büyümeyi ve kârlılığı da bu oranın üstünde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

7 KATMA DEĞERE HÜCUM
Verimsiz bulduğu işlerden çıkanlar bütün konsantrasyonunu daha fazla katma değer yaratacak işlere, ürün ve hizmetlere yoğunlaştırıyor. Sofra Compass da bu şirketlerden biri… Zarar veren projelerden çıkarak katma değeri yüksek projelere odaklandıklarını belirten Sofra Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal, “Hem üretimde hem işçilikte verimlilik sağladık, müşteri memnuniyetinde ciddi artışlar kaydettik” diyor. HP bu kapsamda yeni satın almalar ve iş birlikleriyle etki alanını genişletmeye çalışıyor. Şirket kısa bir süre önce Samsung Electronics’e ait yazıcı iş birimini satın alacağını duyurdu. HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede en önemli hedeflerinin tüketici taleplerini karşılayacak alanlarda kendilerini geliştirmek olduğunu söylüyor. Mitsubishi, dijital fabrika konsepti e-F@ctory ile kişiselleştirilmiş ürünler üretebilen, hızlı, verimli, enerji tasarruflu ve çevreci fabrikalar kuruyor. Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Masahiro Fujisawa, “Gelecekte insan ve robotun birlikte çalışacağını hatta yaşayacağını düşünüyoruz. Bu yönde çözümler geliştirmek üzerine çalışmalar yürütüyoruz” diyor. Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Baturalp Pamukçu, 2017’nin ürün yapılarını tekrar gözden geçirdikleri bir yıl olacağını belirtiyor. “Özellikle KOBİ’lerin yangın, nakliyat ve inşaat sigortalarında hem üretimini hem kârlılığını artırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. Arvato, verimliliği artırarak maliyet avantajı sağlayacak yenilikçi ürünlere, hizmetlere ve iş birliklerine odaklanıyor. Olmuksan, stratejik segmentlerde farklılaşıp, rekabetin dışına çıkarak, buralarda inovatif olup kârlılık seviyesini yukarı çekmeyi planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz