Adrenalini seviyorum

Erkan Güral’la bol adrenalinli hobisini ve otomobil yarışlarının iş performansını nasıl olumlu etkilediğini konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Adrenalini seviyorum


Capital: 
Ailenizin ralliye katıldığınızı öğrenince tepkisi ne oldu?
- Benim tahminim aksine ailem yarıştığımı öğrenince çok olumlu yaklaştı. “Madem böyle merakın var, bizim bilgimiz çerçevesinde yap”dediler. Onların desteğiyle ilk yarış arabamı 1990 yılında satın aldım. Hiç unutmuyorum, Markası Renault Flash’tı. O zamanın şartlarında çok iyi bir yarış arabasıydı. Ancak bu arabayla sadece 2 yıl profesyonel olarak yarışabildim. Babam askere giderken “Bu iş bitecek” demişti. 21 yaşında askere giderken babama verdiğim sözü tutarak ralli arabamı sattım. Askerden döndükten sonra uzunca bir süre de yarışmadım.

Capital:  Peki tekrar profesyonel olarak yarışlara dönmeniz nasıl oldu?
- Bundan 3 yıl önce çocukluk arkadaşım Ender Banas, beni yeniden rallilere katılmak konusunda harekete geçirdi. Ender’le gençlik yıllarımızda birlikte yarışıyorduk. Birbirimize rakiptik ancak çok iyi dosttuk. 3 yıl önce de Ender “Eskişehir’de yarış var” diyerek destek amacıyla katılmamı rica etti. Ben de hatır için katıldım. Ancak eski yıllara özlem hala içimde kalmış olmalı ki yarış aracının koltuğuna oturduktan sonra bir daha inemedim. Ardından da bugünkü şartlarda olabilecek en iyi yarış aracını satın aldım. O gün bugündür zaman buldukça Türkiye’de düzenlenen bütün rallilere katılmaya çalışıyorum.

Capital:  20 yıl sonra tekrar yarışmaya başlayınca, aileniz nasıl karşıladı?
- Yarışlara tekrar geri dönünce ailemin herhangi olumsuz tepkisiyle karşılaşmadım. Onlar da bugün artık ralliyi hobi olarak yaptığımı biliyor. Onun için içleri eskiye göre daha rahat.

Capital: Yıl içinde düzenli olarak katıldığınız ralliler hangileri?
- Ralli’nin kros, tırmanma, şampiyona gibi çeşitli kategorileri var. Ben, sadece şampiyonaya katılmayı tercih ettim. Türkiye Ralli Şampiyonası çerçevesinde düzenlenen tüm yarışlara katılıyorum. Bütün yarışçılar arasında ralli şampiyonasının keyfi bir başkadır. Ralli şampiyonası, diğer yarışlara göre hem daha keyifli hem daha zordur. Ayrıca daha masraflıdır. Ralli şampiyonalarında bir yarış cumartesi ve pazar olmak üzere toplam 2 gün sürer, Yarışlar, sabah 8’de başlayıp akşam 5’e kadar devam eder. 2 gün boyunca arabanın içerisinde yarış keyfini doyasıya tadarsınız. Ben de ralli şampiyonalarına katılıp sabahtan akşama bıkıncaya kadar toz toprağın içinde yarışmaktan keyif alıyorum. Halbuki diğer yarışlar aşağı yukarı 5 dakikada olup bitiyor.

Capital: Ralli şampiyonasında yılda kaç kez yarışıyorsunuz? Bundan sonraki hedefiniz nedir?
- Bir yıl içinde, 7’si Türkiye Ralli Şampiyonası, 3’ü de İstanbul Şampiyonası olmak üzere toplam 10 yarışa katılıyorum. Sezon bu yıl, geçen ay düzenlenen Ege Ralli Şampiyonası’yla başladı. Bu ay ise Eskişehir Rallisi’yle devam edecek. Gelecek ay Avrupa Ralli Şampiyonası’nın İstanbul’daki ayağı düzenlenecek. Hedefim yurtdışındaki rallilere katılmak. Bulgaristan ve Kıbrıs’ta düzenlenen rallilere katılma hedefim var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz