Büyük şansım

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, “Yaptığınız en önemli kariyer seçimi aslında kiminle evleneceğinizdir” diyor...

25.01.2017 10:29:310
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük şansım
GERÇEK FEDAKÂR EŞ!
Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, “Her başarılı kariyerin arkasında mutlaka fedakârlık yapan bir eş desteği vardır” diyor ve eşi Huriye Çaycı’nın kariyerine katkılarını şöyle özetliyor: “İş hayatımın ilk yıllarında yoğun çalışma tempomda beni hep destekledi. Şikâyetçi olmadı. Kendisinin çalışan biri olması da (Türkçe öğretmeni) durumu daha anlayışla karşılamasına sebep oldu. Yoğun çalışan birisi olmam dolayısıyla sık sık seyahat talebinde bulunmadı, asgariyle yetindi. İş hayatımdaki sıkıntılı günlerimde beni dinleyip daima yardımcı olmaya çalıştı. İş hayatımın yoğunluğu dolayısıyla çocuklarımla ilgilenemediğim sürelerde de onlarla ilgilenip aile bağımızın güçlenmesine yardımcı oldu.” Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, eşinin fedakâr tutumunun kariyerine çok büyük etkisi olduğunu anlatıyor:
“İlk evlendiğimiz zamanlarda kimi zaman gece yarılarına kimi zaman sabahlara kadar çalışırdım. Eşim Deniz bu duruma anlayış göstererek bana her zaman destek oldu. Neticede evinde huzuru olmayan insanın, iş hayatında başarılı olması mümkün değil. Sonrasında çocuklar doğdu, şirket düzene oturdu, benim artık geç saatlere kadar çalışmamı gerektirecek bir durumum kalmadı ve eve daha erken saatlerde gidebilmeye başladım. İşte o zaman eşimin değerini daha iyi anladım. Evde çalışmak, bir yandan çocukları idare edip bir yandan da evi çekip çevirmek işe gitmekten daha zormuş, bunu gördüm. Eşimin evi tek başına idare edip evdeki sorunları bana yansıtmaması bile bana iş hayatımda verdiği en büyük destektir. Neticede evde mutlu olamadıktan sonra ne işteki başarının önemi var ne kazandığın paranın.”

“OLMASAYDI ZORLANIRDIM”
MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, kendisini başarıya götüren yolda eşi Neşe Boysanoğlu’nun aktif rolüne dikkat çekiyor. “Neşe olmasaydı zorlanırdım” diyen Boysanoğlu, eşini şöyle anlatıyor: “Biz, Neşe’yle hayata beraber başladık sayılır. Tanıştığımızda ODTÜ Mimarlık’tan mezun olmuştum, o iktisat öğrencisiydi. Evliliğimizin başında Neşe, iş hayatında çok aktifti. İkinci oğlumuz doğduktan sonra iş hayatını bırakmaya karar verdi. Ancak bu ‘asla işlerle ilgilenmemek’ şeklinde olmadı. Neşe evi çekip çevirmenin, çocuklarla ilgilenmenin yanı sıra benim işlerime de hep yardımcı oldu, takip etti. Zamanla Neşe’nin gerçekten ‘sorun çözücü’ olduğunu anladım. Gözüm hiçbir konuda arkada kalmadı. Neşe olmasaydı, çok zorlanırdım. Bir kadının iş hayatında çok başarılıyken ikinci çocuktan sonra daha çok evini tercih etmesi ve eşine büyük destek olması büyük fedakârlık örneğidir. Çocuklarımın disiplinli, ideal yetişmesi ve güçlü bir aileye sahip olmak benim için çok önemli. Bugün böyle bir hayatım var. Sevdiğim işi yapıyorum ve arkamda güçlü bir ailem var. Neşe’yle yakaladığım, yarattığım sinerji budur. Hızlı ve doğru kararlar aldıysam ve bunları kolaylıkla uyguladıysam Neşe’nin büyük rolü var. Ben hem iş hem de aile hayatımda mutluyum, sorunlarıma Neşe’nin de yardımıyla daha rahat çözümler üretiyorum. Beni halen şaşırtıyor. Ben bazen iş hayatında karşılaştığım sorunları çözüme kavuşturmakta halen zorlanabiliyorum ama Neşe öyle sosyal ki, öyle aktif ki bir anda devreye giriyor. Bir bakıyorum, sorun çözülüyor. Neşe’ye bakıp içimden ‘Gerçekten doğru bir evlilik yapmışım’ diyorum. İyi ki Neşe var. İyi ki onunla birlikteyim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz