Çocuklarla keyifli anlar

“Önemli olan çok vakit geçirmek değil, birlikte olduğunuz zamanları kaliteli şekilde değerlendirebilmek.”

13.09.2017 11:08:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çocuklarla keyifli anlar

Nil Dumansızoğlu

ndumansizoglu@capital.com.tr

Yöneticilerin çok yoğun bir iş temposu var. Genel olarak planlı olmalarına rağmen beklenmedik programları da çıkabiliyor. Ancak ne olursa olsun çocuklarını ihmal etmiyorlar. İş seyahatlerini, dönüşte mutlaka çocuklarıyla vakit geçirecek şekilde planlarken akşam yemeklerinde de evde olmaya gayret ediyorlar. Hepsinin hemfikir olduğu bir konu var: “Önemli olan çok vakit geçirmek değil birlikte olduğunuz zamanı iyi değerlendirmek.” İşte bu kaliteli zamanı sağlayabilmek için hepsinin, çocuklarının ilgisi doğrultusunda yaptıkları aktiviteler var. 

“BİRLİKTE MAÇ İZLEMEK KEYİFLİ”

CEO’ların çocuklarıyla birlikte yapmayı en sevdiği aktivitelerden biri spor müsabakalarını izlemek… Örneğin Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, koyu bir Fenerbahçe taraftarı. Kızını da tutkulu bir taraftar olarak yetiştiren Öncel, şöyle konuşuyor: “Kızım Lara’yla çok küçük yaşlarından beri beraber Fenerbahçe’nin maçlarına gideriz. Maç ortamlarını, oradaki eğlenceyi ve de farklı taraftar profillerini gözlemlemeyi seviyoruz. En son 21 Mayıs’ta oynanan ve Fenerbahçe’nin Basketbol Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandığı maç, hayatımızda unutamayacağımız bir anı olarak kaldı.” Sinan Öncel gibi Öget Kantarcı da oğlu Yaman’la birlikte futbol maçlarını izlemekten ve futbol oynamaktan hoşlanıyor. Kantarcı, “Yaman, takım sporlarına çok ilgili. 1 yaşından beri benimle birlikte futbol ve basketbol oynuyor. Futbol konusunda oldukça yetenekli. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı izlerken de müthiş keyif duymuştu” diyor. 


“OĞLUMLA PİZZA YAPIYORUZ” 

Little Caesars Türkiye Genel Müdürü Banu Güney Arıduru’nun, 5,5 yaşındaki oğluyla birlikte seyahat etmek, onun arabalarıyla oynamak, bisiklete binmek ve yüzmek en sevdiği aktiviteler. Ancak bunların ötesinde en çok keyif aldıkları aktivite, hamurla oynamak ve yemek yapmak, çoğunlukla da pizza pişirmek. Tabii bunda Güney’in dünyanın en ünlü pizza zincirlerinden birinde genel müdür olmasının da payı büyük. Güney’in, oğluyla birlikte pizza yapmaya başlama hikayesi şöyle: “Oğlum 3 yaşındayken bir hafta sonu şube ziyaretine onu da götürdüm. Orada abi ve ablalarıyla pizza yapmayı denedi ve çok keyif aldı. O günden sonra dönem dönem benimle şube ziyaretlerine katılır. Evde de boş zamanlarımızda dilediğimiz malzemeleri seçerek pizza yaparız. Hatta birlikte elimizden geldiğince nefis kenar bile yapabiliyoruz.” 

“AKTİVİTELERİMİZ, İLİŞKİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR”

Çocukların yaşı büyüdükçe birlikte yapılan aktivitelerin de içeriği değişiyor. Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu, şu an 19 yaşına gelen ve önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde üniversiteye başlayacak oğluyla 14 yaşına kadar video oyunları oynadıklarını söylüyor. Ancak şimdi oğlunun gittikçe artan yetenekleri ve kendisinin ona dengeyi sağlayacak oranda zaman ayıramaması nedeniyle oğlunu oyun oynarken seyretmeye başladığını belirtiyor. Dumlu, bu video oyun yolculuğunda çocuk yetiştirmek konusunda edindiği önemli tecrübeleri ise şu sözlerle paylaşıyor: “Bu dönemde, konsantre bir şekilde video oyunu oynayan bir çocuğa ‘Hadi artık bırak!’ demenin kesinlikle bir işe yaramadığını öğrendim. Burada yapılması gereken, çocuğun dikkatini oyundan koparacak bir giriş yapmak.” Dumlu’nun oğluyla birlikte yaptığı değişmeyen aktivite ise spor. Futbol, koşu, yüzme ve fitness alanlarında hafif bir rekabetle de yaptıkları aktivitelerin hem ilişkilerini geliştirdiğini hem de sağlıklı bir hayat sürmelerini sağladığını düşünüyor. “Her baba gibi oğlumun her bir spor dalında yavaş yavaş beni geçmesi, gözlerimi mutlulukla parlatıyor. Bunun daha uzun yıllar sürmesi için de üzerime düşenleri yapmaya çalışıyorum” diyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz