Çocuklarla keyifli anlar

“Önemli olan çok vakit geçirmek değil, birlikte olduğunuz zamanları kaliteli şekilde değerlendirebilmek.”

13.09.2017 11:08:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çocuklarla keyifli anlar

Nil Dumansızoğlu

[email protected]

Yöneticilerin çok yoğun bir iş temposu var. Genel olarak planlı olmalarına rağmen beklenmedik programları da çıkabiliyor. Ancak ne olursa olsun çocuklarını ihmal etmiyorlar. İş seyahatlerini, dönüşte mutlaka çocuklarıyla vakit geçirecek şekilde planlarken akşam yemeklerinde de evde olmaya gayret ediyorlar. Hepsinin hemfikir olduğu bir konu var: “Önemli olan çok vakit geçirmek değil birlikte olduğunuz zamanı iyi değerlendirmek.” İşte bu kaliteli zamanı sağlayabilmek için hepsinin, çocuklarının ilgisi doğrultusunda yaptıkları aktiviteler var. 

“BİRLİKTE MAÇ İZLEMEK KEYİFLİ”

CEO’ların çocuklarıyla birlikte yapmayı en sevdiği aktivitelerden biri spor müsabakalarını izlemek… Örneğin Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, koyu bir Fenerbahçe taraftarı. Kızını da tutkulu bir taraftar olarak yetiştiren Öncel, şöyle konuşuyor: “Kızım Lara’yla çok küçük yaşlarından beri beraber Fenerbahçe’nin maçlarına gideriz. Maç ortamlarını, oradaki eğlenceyi ve de farklı taraftar profillerini gözlemlemeyi seviyoruz. En son 21 Mayıs’ta oynanan ve Fenerbahçe’nin Basketbol Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandığı maç, hayatımızda unutamayacağımız bir anı olarak kaldı.” Sinan Öncel gibi Öget Kantarcı da oğlu Yaman’la birlikte futbol maçlarını izlemekten ve futbol oynamaktan hoşlanıyor. Kantarcı, “Yaman, takım sporlarına çok ilgili. 1 yaşından beri benimle birlikte futbol ve basketbol oynuyor. Futbol konusunda oldukça yetenekli. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı izlerken de müthiş keyif duymuştu” diyor. 


“OĞLUMLA PİZZA YAPIYORUZ” 

Little Caesars Türkiye Genel Müdürü Banu Güney Arıduru’nun, 5,5 yaşındaki oğluyla birlikte seyahat etmek, onun arabalarıyla oynamak, bisiklete binmek ve yüzmek en sevdiği aktiviteler. Ancak bunların ötesinde en çok keyif aldıkları aktivite, hamurla oynamak ve yemek yapmak, çoğunlukla da pizza pişirmek. Tabii bunda Güney’in dünyanın en ünlü pizza zincirlerinden birinde genel müdür olmasının da payı büyük. Güney’in, oğluyla birlikte pizza yapmaya başlama hikayesi şöyle: “Oğlum 3 yaşındayken bir hafta sonu şube ziyaretine onu da götürdüm. Orada abi ve ablalarıyla pizza yapmayı denedi ve çok keyif aldı. O günden sonra dönem dönem benimle şube ziyaretlerine katılır. Evde de boş zamanlarımızda dilediğimiz malzemeleri seçerek pizza yaparız. Hatta birlikte elimizden geldiğince nefis kenar bile yapabiliyoruz.” 

“AKTİVİTELERİMİZ, İLİŞKİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR”

Çocukların yaşı büyüdükçe birlikte yapılan aktivitelerin de içeriği değişiyor. Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu, şu an 19 yaşına gelen ve önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde üniversiteye başlayacak oğluyla 14 yaşına kadar video oyunları oynadıklarını söylüyor. Ancak şimdi oğlunun gittikçe artan yetenekleri ve kendisinin ona dengeyi sağlayacak oranda zaman ayıramaması nedeniyle oğlunu oyun oynarken seyretmeye başladığını belirtiyor. Dumlu, bu video oyun yolculuğunda çocuk yetiştirmek konusunda edindiği önemli tecrübeleri ise şu sözlerle paylaşıyor: “Bu dönemde, konsantre bir şekilde video oyunu oynayan bir çocuğa ‘Hadi artık bırak!’ demenin kesinlikle bir işe yaramadığını öğrendim. Burada yapılması gereken, çocuğun dikkatini oyundan koparacak bir giriş yapmak.” Dumlu’nun oğluyla birlikte yaptığı değişmeyen aktivite ise spor. Futbol, koşu, yüzme ve fitness alanlarında hafif bir rekabetle de yaptıkları aktivitelerin hem ilişkilerini geliştirdiğini hem de sağlıklı bir hayat sürmelerini sağladığını düşünüyor. “Her baba gibi oğlumun her bir spor dalında yavaş yavaş beni geçmesi, gözlerimi mutlulukla parlatıyor. Bunun daha uzun yıllar sürmesi için de üzerime düşenleri yapmaya çalışıyorum” diyor. 

~

“ARTIK İŞ TOPLANTILARI YAPIYORUZ”

Çocukları büyümüş, iş hayatına atılmış yöneticiler de var. Ancak yaşları ne kadar ilerlerse ilerlesin bu yöneticilerin çocuklarıyla bağları kopmuyor. Örneğin Dardanel Şirketler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Niyazi Önen’in 24 yaşındaki kızı ve 27 yaşındaki oğlu, artık Dardanel’de belirli sorumlulukları üstlenerek çalışmaya başladı. Önen, onlarla işle ilgili toplantılar yapmanın ayrı bir keyfi olduğunu söylüyor. Helvacızade Gıda İlaç Kimya CEO’su Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil’in ise üç kız ve iki erkek olmak üzere beş çocuğu var. Çocuklarının ikisi evlendi, artık çocukları ve kendilerine ait bir düzenleri var. Bir oğlu ABD’de, iki kızı da İstanbul’da öğrenim hayatlarına devam ediyor. Dolayısıyla bir araya gelebilmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini söyleyen Büyükhelvacıgil, çocuklarıyla birlikte yaptığı aktiviteleri ise şöyle anlatıyor: “Çocuklarımla birlikte tavla, satranç ya da dama oynamayı çok seviyorum. Bana kendi çocukluğumu hatırlatıyor. Babam gençlik yıllarımızda bizimle tavla oynardı. Tavla adeta bizim için akşam eğlencesi olmuştu. Bize iletmek istediği mesajlarını tavla kültürüyle verirdi. Şimdi ben de satranç ve dama oynayarak hem çocuklarımla keyifli anlar geçiriyor hem de babamdan aldığım bu kültürü onlara aşılıyorum.” 

HOBİLERİNİ ÇOCUKLARINA DA SEVDİRDİLER 

Yöneticilerin hepsinin iş stresinden uzaklaşıp deşarj olmak için terapi yöntemleri var. Biz de bunlara sık sık sayfalarımızda yer veriyoruz. Hobileri, yöneticiler için hayatlarıyla bütünleşmiş, kendilerini en mutlu hissettikleri özel alanları. Yöneticilerin çoğu bu mutluluk kaynaklarını çocuklarıyla da paylaşıyor. Örneğin Renault MAİS CEO’su Berk Çağdaş, uzun yıllardır motosiklet kullanıyor. Arkadaşlarıyla Avrupa’yı gezdiğini ve uzun yol kullanıcısı olduğunu söyleyen Çağdaş, kızına da bu tutkuyu aşılamış. 17 yaşındaki kızıyla birlikte yapmaktan en keyif aldığı aktivitenin birlikte motosiklete binmek olduğunu belirtiyor. 20 yaşındaki oğluyla ise en çok tekneyle denize açılmayı seviyor. Cisco Türkiye CEO’su Cenk Kıvılcım basketbol, futbol, tenis, yüzme, golf, sörf gibi pek çok spor dalıyla ilgileniyor. Ancak bunların içinde sörfün özel bir yeri var. Kızının da bu heyecanı yaşaması gerektiğini düşünerek ona da sörf yapmayı öğreten Kıvılcım, şunları söylüyor: “15 yaşında olan büyük kızım Alara, sörfe 9 yaşında başladı. Benim gibi alaylı olmadığı için tekniği çok gelişti. Çok iyi ilerliyor. Onunla birlikte sörf yapmaktan büyük keyif alıyorum. Küçük kızım da şu an 6 yaşında, o da çok hevesli. Bazen onu yanıma alıp dolaştırıyorum. Ancak daha çok küçük olduğu için onunla aktivitelerimiz genelde oyun oynamak oluyor.”

~


"AVUSTURYA'YA KAMPA GİDECEĞİZ"
HEDİYE GÜRAL GÜR / NG HOTELS BAŞKANI VE KÜTAHYA PORSELEN YKÜ

KAYAK HAYATINA GİRDİ Bu yıl, oğlumun okulda kayak takımına girmesiyle birkaç kez kampa gitmek durumunda kaldık. Kızım da bize katıldı ve bu yıl en keyif aldığımız aktivitelerden biri kayak oldu. Antrenman yapmaları için okul takımı ve veliler, haziran sonunda Avusturya’ya kampa gidecek. Sabah buzullarda kayak, öğleden sonra çimlerde kara antrenmanı yapılacak. Hem çocuklar için hem bizim için farklı bir deneyim olacak.
HAFTA SONU SİNEMA Evdeyken ailece yapmaktan en keyif aldığımız şey ise hafta sonları sinema keyfi yapmak. Genellikle pazarlar, sinema günümüz oluyor. Perdeleri kapatıp odayı karartıyoruz. Çocukların tercihine göre bir film seçiyoruz. Patlamış mısır olmazsa olmazımız. O gün genelde yemek siparişini de dışarıdan veriyoruz. Çekirdek aile olarak bir arada olduğumuz bu etkinlik bizim için çok keyifli geçiyor.
SOHBET ETMEYİ SEVİYOR Çocukların gelişimlerini izlemek şahane bir duygu. Oturup onlarla sohbet etmek de çok keyifli. Benim çocuklarım çok okuyan ve öğrenmeye açık çocuklar. Bu sebeple onlarla çok farklı konularda sohbet etme imkanım oluyor. Onlardan ne kadar farklı şeyler öğrendiğimi fark edince hem şaşırıyorum hem gurur duyuyorum. Önemli olan çok vakit geçirmek değil birlikte olduğunuz zamanı iyi değerlendirmek. Bu yüzden biz de beraber olduğumuz zamanı iyi değerledirmeye çalışıyoruz."HİKAYELERİNİ DİNLEMEK HOŞUMA GİDİYOR"

DR. PETER CATALINO NOVARTİS TÜRKİYE ÜLKE BAŞKANI

BİLDİKLERİNİ AKTARIYOR
Çocuklarım henüz çok küçük. 4 kızım var, ikizler 7 yaşında, diğer ikisi 5 ve 3 yaşındalar. Onlarla bilim, tıp ve içinde yaşadıkları dünya hakkında konuşmaktan çok keyif alıyorum. Doktorların mesleğe adım atarken ettikleri Hipokrat yemininin bir bölümü, bildiklerini gelecek nesillere aktarmakla ilgili. Ayrıca onları dinlemeyi de seviyorum. “Ne” sorusuna verdikleri yanıt genelde eşsiz ve harika oluyor.
YÜRÜYÜŞ VE SOHBET En küçük kızım bile birlikte zaman geçirmekle ilgileniyor. Bu sohbetlerimizi bazen yürüyerek yapıyoruz. Boğaz kenarında birlikte yürümek çok keyifli. Bazen el işi aktiviteleri yaparken bazen de oturup birlikte kitap okurken okuduğumuz şey hakkında konuşmaktan hoşlanıyoruz. Bunlar tamamen doğal akışında olan şeyler. Birlikte geçirdiğimiz zamanın süresi kadar kalitesi de önemli. Güzel bir diyaloğumuz olduğunu düşünüyorum. Anlattıkları hikayeleri dinlemek gerçekten hoşuma gidiyor."BİRLİKTE OLMANIN KEYFİNİ ÇIKARIYORUZ"
MEHMET T. NANE PEGASUS CEO'SU

YEMEK YAPIYORLAR
Kızım ve oğlumla en çok birlikte tatillerde uzun yürüyüş yapmayı, denizde yüzmeyi ve yemek yapmayı seviyoruz. İş ve okul nedeniyle yemek yapmaya ancak hafta sonları geniş vaktimiz oluyor. Bu zamanlarda dünya mutfaklarından farklı lezzetleri pişirmekten ve ailecek tatmaktan büyük keyif alıyoruz. Yemek yapmak her zaman hobilerim arasında yer aldı; çocuklarım büyüyünce bu hobimi onlarla birlikte yapmak daha da büyük bir keyif oldu benim için.
KALİTELİ ZAMANLAR İşim gereği çok yoğun bir ajandaya sahibim ama ailem ve çocuklarım her zaman önceliğim. Özellikle hafta sonları birlikte kaliteli zaman geçirmeye, gezi, yemek, konser gibi ortak etkinliklere katılmaya özen gösteriyoruz. Bazen yoğunluktan çocuklarımı ihmal ettiğim oluyor. Bunu onlarla bir arada olduğumda kesintisiz, önceden neler yapacağımızı planlayarak gidermeye çalışıyorum. Belki her gün birlikte olamıyoruz ama bir arada olduğumuzda da bunun tam keyfini çıkartıyoruz.


Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz