"Miks yaparak genç kalıyorum"

CD çıkarmayı planlayan Haluk Özyavuz, günde en az 1 saatini müziğe ayırıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Miks yaparak genç kalıyorum"


KASET YAPIP SATTIM
70’li yılların sonlarında müzik mikslemeye başlamıştım. Gençlik yıllarımda DJ’lerin alım yaptığı dükkanları takip eder, ben de buralardan plak satın alırdım. Hangi mekanda olursa olsun yeni ve hoşuma giden bir parçayı duyduğumda onu mutlaka sorup öğrenmeden yapamıyordum. Almanya’da öğrenciyken barlarda kendi doldurduğum ve mikslediğim kasetlere büyük talep vardı. Bu barlar kasetlerimi almak isteyince satmaya başladım. Çok iyi hatırlıyorum, bir kaset için 50 Mark alıyordum. Bana güzel bir harçlık oluyordu. Zaman içinde bu mekanlarda kasetlerim aranır hale geldi; bu mekanlara kaset yaptığımı bilenlerden, dinleyenlerden bazıları beni hafta sonları ya da part-time geceleri kulüplerde çalmaya çağırdı. Bu dönem kulüplerde de çalmaya başladım. Tabii o zaman bana ciddi bir popülarite sağlıyordu.

GEZİLERDE DJ’LİĞE DEVAM
Cevher Grubu olarak otomotiv yan sanayi sektöründe alüminyum döküm alanında dünyada tanınan az sayıdaki Türk şirketinden biriyiz. VW, BMW, Renault ve GM gibi büyük otomotiv firmalarıyla çalışıyoruz. İşimizin yüzde 95’i ihracat odaklı... İşimiz gereği katıldığımız yurtdışı iş gezilerinde şirketlerin özel geceleri, eğlenceleri oluyor. Daha rahat ortamda gerçekleşen bu tip gecelerde, örneğin Mallorka ya da Ibiza’da bir kulüpte yapılan bir eğlencede, ben de yarım saat-bir saat müzik yapıyorum. Bu güzel bir fırsat oluyor; birlikte çalıştığımız kişilerle hobimi paylaşmak da samimiyet yaratıyor. Ayrıca yazın Çeşme’de de partilerimiz oluyor, yazın ve kışın arkadaşlarla toplandığımızda sık sık müzik yapıyorum.

İYİ DJ NASIL ANLAŞILIR?
Aslında iyi bir DJ olmak kolay değildir. DJ olmak için çalan müziğin ne olduğunu 5-10 saniyede anlayabilmeniz lazım. İnanılmaz iyi bir kulağa sahip olmanız gerekiyor. DJ’lik çok önemli bir iştir. Bir CD ya da plaktaki 8-9 parçanın hepsinin iyi olması pek mümkün değil, güzel olsalar bile arka arkaya çalındıklarında aynı ruh haline hitap etmeleri imkansız. İşte DJ’ler bu yüzden gerekli. İyi bir DJ müzik çaldığı kitleye liderlik eder, onları coşturur. Ardından başka bir ruh haline götürür, hüzünlendirir, bir bakarsanız bu süre sonra yeniden coşturur. İyi müzikleri arka arkaya çalarak dinleyenleri rahatsız etmeden, ruh halleri yaratabilen DJ, işinde iyi demektir.

EN BEĞENDİĞİM İSİMLER

Dünyada beğendiğim ve takip ettiğim önemli DJ’ler var. Mesela Claude Challe. 80’li yıllarda öğrenciyken hafta sonları Paris’e giderdik. Eski bir tiyatrodan oluşan ünlü Palace ve o zamanlar rivayete göre eski bir Türk hamamından yapılan Les Bain-Douches’da Claude Challe’in müthiş seleksiyonlarını dinlemek ve o çılgın sosyeteyi seyretmek tam bir keyifti. Challe ardından Buddha Bar’da müzik yapmaya başladı. 80’lerin ortasına doğru açılan ve gayet salaş Cafe del Mar’ı ün sahibi yapan Jose Padilla’yı da severim. İspanyol Endülüs elektronik ile etnik müziği karıştırarak ilk chill-out ve lounge müziği dünyaya tanıtıp sevdirenlerdendir. 60’larını yaşayan bu iki DJ’yi hala çok beğenirim. Bir sonraki nesilden Ravin ve Jondal’ı da severek dinlerim.

VAKIF ADINA BİR CD PROJESİ
Türk DJ’lerden de Suat Ateşdağlı’yı, Salih Saka’yı ve Murat Uncuoğlu’nu beğeniyorum. Aslında Avrupa ve Amerika’da DJ’ler, yıllardır özel bar ve kulüplerde çaldıkları müzikleri CD haline getirip satıyor. İlk yıllarda Türkiye’de neden bu tarz işler yapmıyoruz diye üzülüyordum. Ben de yakın gelecekte çocuklar ile ilgili bir vakıf adına Ege Sanayi veya Ticaret Odası’nın katkılarıyla Yunan ve Türk müziklerini miksleyeceğim bir CD çıkarmayı planlıyorum. Şu an sadece fikir aşamasında. Aslında bugüne kadar çoktan yapmış olmam gerekiyordu. Artık mutlaka geliri böyle belli kurumlara gidecek CD’ler yapmak istiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.