Mustafa Koç'tan ne öğrendik?

Mustafa Koç’un ağzından son kez paylaşmak istedik.Kendisinden iş dünyasına güzel bir hatıra kalması umuduyla aktarıyoruz

11.03.2016 15:27:340
Paylaş Tweet Paylaş
Mustafa Koç'tan ne öğrendik?
Koç Holding’in Başkanı rahmetli Mustafa Koç’la son 2 yılda 3 defa konuştum. Birincisinde, sevgili dostum aile şirketleri danışmanı David Bork’un etkinliği içindi. Bork, Türkiye’de her yıl bir etkinlik düzenler, ben de destek veririm. Bir etkinliğine, danışmanlığını yaptığı ve kendisine “abi” diye hitap eden Mustafa Koç’u davet etmişti. Orada dinlemiş ve ayak üstü sohbet etmiştik. David’e saygısı büyüktü. Aralarında özel bir ilişki vardı. David ile yaptığı çalışmaları ve aile şirketi anlayışlarını anlatmış, büyük ilgi görmüştü.
Mustafa Koç’u ikinci görüşüm, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne davet etmek içindi. Nakkaştepe’de sevgili Ebru Fırat Tayman ve Gökhan Çelebi ile ziyaret etmiştik kendisini. Kafamızda hem onu davet etmek hem de emrivaki bir söyleşi yapmak vardı. Ancak gerçekten zamanı yoktu. O nedenle biraz sohbet ettik, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ni anlattım, katılmasını rica ettim. Kabul etti, fakat sonra ajanda uyuşmazlığı oldu, katılamadı. Son sohbetim ise Yenibirlider Derneği’nin Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlediği etkinlikte olmuştu. Gençlerin konuğu olmuştu ve moderatörlüğü de ben yapmıştım. Öğrencilerin ve benim sorularımı yanıtlamıştı. Sürdürülebilirlikten grubun hedeflerine, gençlere önerilerden aileye kadar değişik konularda ilginç değerlendirmeler yapmıştı. Bir bölümünü Capital Dergisi’nde yayınlamıştık, bir bölümü öğrencilerde kalmıştı. Allah rahmet eylesin, ondan hatıra olsun ve arşivlerde yerini alsın diye Özyeğin Üniversitesi’ndeki konuşmasından, diğer etkinliklerden ve yaptığım görüşmelerden bazı saptamalarını paylaşmak istiyorum. Uzun yıllardır iş ve ekonomi gazeteciliği yapıyorum. Başta iş dünyası olmak üzere toplumun tüm kesimlerini “derinden” sarsan, üzüntüye boğan böyle bir kayıp görmedim. Ondan dinlediklerimi bir araya getirip, gelecek kuşağa aktarmak istedim. 
1 ÜNİVERSİTESİNİ BABASI SEÇMİŞTİ Ben İsviçre’de liseyi bitirdim, sonra orada devam etmek istiyordum ama babam Amerika’ya gideceksin demişti, iyi ki de demiş. Son derece başarılı bir tercihti. Erken başvuruyla George Washington’a başvurdum. Kabul edilince oraya da girmek zorunda kaldım ve mezun oldum. 
2 YÜKSEK LİSANS İSTEMİŞTİ Maalesef benim yüksek lisans yapma şansım olmadı ama ben bunu çok destekliyorum. İnsanın vaktinin el verdiği şekilde cep harçlığını çıkarması ve bir şeyler öğrenmesi çok önemli. Artık üniversitelerde yüksek lisans yapmadan önce en az iki yıl iş tecrübesi isteniyor. Bu, kaçınılmaz bir mecburiyet oldu. 
3 KOÇ’TA OLMASA? Sanırım yine girişimcilikle iş dünyasının içinde olmayı tercih ederdim. Satış pazarlama tarafında da olabilirdim. O yönde bir iş kurardım diye düşünüyorum. 
4 EN HEYECAN VERİCİ İŞİ Son 10 yıldır yaptığımız yatırımların her biri çok heyecan vericiydi. Gerek Tüpraş olsun gerekse Yapı Kredi Bankası olsun çok önemli yatırımlar yaptık. Onların hepsi kendi başlarına önemli vakalardır. Ayrıca yüzde 50’lik ortaklığı yürütebilmek bizim için önemli bir gelişmeydi. 
5 DEDESİNDEN NE ÖĞRENMİŞTİ? Dedemin canlı örneği olduğu dürüstlük, tevazu, verimli ve çok çalışma, sosyal sorumluluk gibi değerler Koç Topluluğu kültürünün temel taşları oldu ve DNA’mıza işledi. Biz bu değerlerle büyüdük ve şirketlerimizi de bu değerlerle büyüttük. Dedemin üç tane nasihatini hiç unutamam. Birincisi, “Her zaman randevulara saatinde gitmek lazım” derdi. İkinci olarak, “Karşınızdaki insanı dinlemenin ne kadar önemli” olduğunu söylerdi. Üçüncüsü de “Bir şeye reaksiyon vereceksen 24 saat bekle” derdi. 
6 BABASI MEKTUBUNDA NE DEMİŞTİ? Rahmi Bey, bana çok güzel bir mektup bıraktı. Dokunaklı ve güzel bir mektuptu bu. Zaten yazışmayı çok sever. Bu bizim aile kültürümüzde de var. Rahmi Bey de “Arada sırada bakarsın”diyerek, aynı Vehbi Bey’in yaptığı gibi öğütlerini, duygularını içeren çok güzel bir mektubu bana bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz