“ŞAMPİYON OLMAK İÇİN GEÇ KALDIM”

Ersin Özince’nin hayatında santrancın her zaman önemli bir yeri oldu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
“ŞAMPİYON OLMAK İÇİN GEÇ KALDIM”


USTA NASIL OLUNUR?

Satranç toplumda giderek yayılan bir tutkuya dönüşüyor. Bu sayede pek çok değeri keşfediyoruz. Usta satranççı olmaya sadece öğrenmekle ilgili yetenekler yetmiyor. Birincisi satranca uygun stratejik zeka, ikincisiyse iyi egzersiz yapmak gerekiyor. Antrenman yapmayıp satrancı severim demekle usta olunamıyor. Satranç Türkiye’de yakın zamanda popülaritesi çok artan bir spor olacak ve Türkiye dünya çapında birçok usta oyuncu çıkaracak. Bunun emarelerini şimdiden görmeye başladı k. Hatay Samandağ’da yaşayan bir çocuğumuz Avrupa şampiyonu oldu. Geçtiğimiz günlerde yine Avrupa’da yapılan bir şampiyonada finali oynayan iki kişi de Türk’tü. Bir çocuğumuz birinci diğeri ikinci oldu. 2005 yılına kadar satrançta Türkiye’nin uluslararası derecesi neredeyse yok seviyesindeydi. Bu projeyle birlikte başarımız 17 kat arttı. Bir süre sonra Türkiye’de daha geniş bir yelpazede usta oyuncular artacak. İş o zaman çok daha fazla gelişecek.

KASPAROV NE DEMİŞTİ?

Satranç ustası Kasparov birkaç yıl önce Türkiye’ye geldiğ inde gazeteciler ona, “Türkiye’den ne zaman Kasparov’lar çıkar” diye sormuş. Büyük usta şöyle yanıtlamış: “Bu yetenek tüm dünyaya coğrafi olarak demokratik şekilde dağıtılmıştır. Kimbilir ne Kasparov’lar var bu ülkede... Onlar satrancı tanımıyor, siz de onları...Yapacağınız şey basit. Okula satrancı sokun. Altyapınızı kurun. Gerisini onlar halleder.” Biz de bunun için uğraş veriyoruz. Ustalar çıkarsa onları da destekleyebiliriz. Örneğin TSF, Uluslararası Satranç Federasyonu’yla bir uluslararası kadın ustalar satranç yarışması düzenlemeyi kararlaştırdı. Bunun üzerine 2 yıl önce Atatürk Kadın Ustalar Uluslararası Satranç Turnuvası düzenledik. Turnuvaya 10 ülkeden 12 sporcu katıldı. Ve bu sporcuların kadın usta denilen uluslararası seviyede sporcular olması müsabakaya katı lan bizim sporcumuza da çok ciddi bir deneyim kazandı rdı. Çünkü ev sahibi ülke olduğumuz için en iyi oyuncumuzu doğrudan turnuvaya sokma şansı elde ettik. Kızımızın adı Kübra Öztürk. Dereceye giremedi ama dünya şampiyonlarıyla karşı karşıya gelme şansını yaşadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.